DOLNÝ KUBÍN. Ako sa minuloročné letecké ošetrenie štátnych lesov odrazilo na lesných porastoch. Ochranár Lesov SR, š. p. OZ Námestovo Jozef Herud očakával pozitívny výsledok, no presvedčiť sa o tom potrebovalo aj ministerstvo, ktoré povolenie na letecké postrekovanie vydáva. V júli to zisťovali - ako inak, než letecky.
Bolo to správne
V lietadle sedel aj prednosta Obvodného lesného úradu v Dolnom Kubíne Miroslav Kluka. „Využil som túto možnosť vidieť stav lesov od Bobrova, na Babej Hore, na Pilsku a na Magure. Stav porastov tam kde sme leteli je u štátnych lesov Námestovo lepší oko pred dvomi rokmi. Tomuto stavu pomohlo aj to, že od 1. januára 2008 boli vytvorené lesnícke obvody, kde za konkrétny úsek zodpovedá lesník," konštatuje Miroslav Kluka. „Chemická ochrana porastových stien bola aplikovaná správne a zodpovedne, podľa usmernenia lesníkov. Aj biologická ochrana bola správne aplikovaná. Tento rok lesníci dôsledne vyhľadávajú aktívne chrobačiare, ťažia ich a likvidujú. Lapače sú kontrolované pravidelne a zachytený podkôrny hmyz sa sústreďuje do nádob, ktoré sú na jednotlivých lesných správach na to určené. Je vidieť, že Lesy SR sa zodpovedne venujú ochrane lesa."
Súkromníci sa nestarajú
Ako však M. Kluka dodal, veľmi zlý stav je v súkromných lesoch, v urbároch je to rôzne. Najhorší stav je podľa neho v 5. stupni ochrany kde sa nerobí absolútne nič.
Obvodný lesný úrad v Dolnom Kubíne vydal v roku 2007 opatrenie na ochranu lesa, kde je presne povedané, čo treba na ochranu pred podkôrnym hmyzom robiť. Zaujímalo nás, či aj kontroloval dodržiavanie opatrenia vo všetkých subjektoch, ktoré v lese hospodária.
„Obvodný lesný úrad bol v predchádzajúcich dvoch rokoch tak zaťažený spisovou agendou, že nebolo možné sa venovať kontrolnej činnosti," odpovedá M. Kluka. „Tento rok, zhruba od júna, sme znovu začali s kontrolnou činnosťou. Zanedbanie ochrany lesa a nedodržiavanie spomínaného opatrenia musíme riešiť ukladaním pokút. Ak padne les, nebude pitná voda, nebude život. Už sme s pracovníkmi ministerstva pôdohospodárstva a krajského lesného úradu prešli porasty v Oravskej Polhore, Pilsko, Babiu Horu, Roháče. Všetci zúčastnení sa zhodli na tom, že nie je pravda, že slovenské smrečiny prirodzene hynú. Hynutie smrečín je spôsobené zanedbaním ochrany lesa. Za to môžu konkrétni ľudia, a tých treba pomenovať. Smrečinám treba dôslednou prácou v ochrane lesa pomôcť.
Národný park je o inom
Šéf obvodného lesného úradu tvrdí, že aj porastom v piatom stupni ochrany prírody sa ešte stále dá pomôcť: „Ak sa Babia hora, ktorú lesníci v roku 1917 vyhlásili za národný park, po kalamite v roku 2004 ponechala na samovývoj, zožerie ju podkôrny hmyz zanikne." V tomto prípade sa však k slovu dostáva Štátna ochrana prírody, ktorej riaditeľ v Námestove Róbert Trnka hovorí zas niečo iné. „V piatom stupni ochrany nechránime jednotliví druhy rastlín či živočíchov, ale prírodné procesy. Ak les na Babej hore prirodzeným procesom zanikne, tak tam nebude. Ak tam začnú rásť palmy, tak tam budú," pritiahol skutočnosť mierne „za vlasy".