TVRDOŠÍN. Za prvých sedem mesiacov minulého roka došlo na Orave až k 452 nehodám, kým tento rok ich polícia za rovnaké obdobie eviduje o 197 menej. Za výrazným poklesom nehôd je však hlavne nový zákon o cestnej premávke, ktorý platí od februára. Ten zvýšil výšku škody, pri ktorej sú policajti k nehode povinní prísť.
Napriek zlepšenej štatistike a celoslovenskému trendu sa na Orave nepodarilo znížiť tragické následky nehôd. Za prvý polrok tohto roka - rovnako ako vlani - v regióne zomreli na ceste štyria ľudia. Prvú tragickú nehodu si pamätáme zo začiatku roka, kedy v Zubrohlave zomreli dvaja chodci. Druhá sa stala v Podbieli, kde prišiel o život mladík, tiež chodec. V treťom prípade sa vodičke stal osudným vjazd na železničné priecestie v Dolnom Kubíne, ktorým práve prechádzal vlak.
Vinníkmi sú i deti
Najčastejšími vinníkmi dopravných nehôd sú vodiči, tento rok už zavinili 224 nehôd. Oproti vlaňajšku je ich menej, narástol však počet nehôd, ktoré zavinili chodci. Kým vlani boli chodci vinníkmi šiestich kolízií, tento rok zavinili až 11 nehôd. Vinníkmi nehôd nebývajú len dospelí, ale i deti. Tento rok boli najmladší účastníci cestnej premávky „zapletení" do ôsmich dopravných nehôd, z ktorých zavinili štyri.
V prvom polroku 2009 úradoval pri 28 nehodách alkohol, z nich až 14-krát v Námestovskom okrese. Medzi vodičmi „pod parou" neboli len Slováci, ale i traja cudzinci.
Najviac nehôd v piatok
„K najčastejším príčinám dopravných nehôd patrí prekročenie povolenej rýchlosti a nedanie prednosti v jazde," informoval nás riaditeľ ODI v Dolnom Kubíne Jozef Tabačák.
Najnehodovejším dňom je piatok, od dvanástej do štvrtej popoludní. Najviac usmrtených osôb bolo v pondelok a piatok. Najviac ťažko ranených eviduje polícia pri piatkových nehodách, ktoré sa stali od štvrtej popoludní do ôsmej večer. Najviac ľahkých zranení bolo počas štvrtkových nehôd. Alkoholu vodiči najčastejšie nedokázali odolať v nedeľu, kedy si desiati vodiči sadli za volant aj napriek tomu, že čo-to popili.
Musia si dávať pozor
„Vďaka opatreniam, ktoré sme prijali od začiatku tohto roka, sa podarilo viditeľne znížiť počet dopravných nehôd. Žiaľ, stále sa nedarí znižovať tragické následky nehôd," uviedol riaditeľ. Polícia apeluje na vodičov, aby mysleli na to, že na cestách nie sú sami. „Mali by neustále myslieť na to, že sa majú živí a zdraví vrátiť domov, aj keď sú za volantom často unavení a nervózni."
Chodci a cyklisti tiež často zabúdajú, aké sú ich povinnosti na cestách. „Dôležité je, aby používali reflexné prvky, čo ešte stále všetci nedodržiavajú. Práve to, že ich vodič na ceste vďaka reflexným prvkom vidí, im môže zachrániť život," dodal J. Tabačák.