DOLNÝ KUBÍN. Na oblastnej výstave psov v Dolnom Kubíne sa prvú augustovú nedeľu predstavilo viac ako sto psov 27 rôznych plemien. Okrem Slovákov zavítali na Oravu so svojimi štvornohými miláčikmi aj súťažiaci z Poľska a Česka, jeden prišiel dokonca z Ameriky.
Psy hodnotili rozhodcovia
Psov hodnotili traja rozhodcovia. Delegovala ich Slovenská kynologická jednota so sídlom v Bratislave, ktorá patrí pod Slovenský poľovnícky zväz. Hlavným rozhodcom bol Jaroslav Matyaš, na Slovensku jediný držiteľ oprávnenia, na základe ktorého môže posudzovať všetky plemená. Hodnotenie farbiarov si zobral pod patronát Ján Urban. Slovenské kopovy a alpské jazvečíkovité duriče mal na starosti Ondrej Hladek. „Psy sa delia do desiatich skupín a v rámci nich sú rozličné plemená. Tie sa posudzujú podľa veku a pohlavia, triedy - baby, dorast, mladí, otvorení, strední, veteráni, šampióni. Rozhodcovia hodnotia vzhľad psa, poľovnícke plemená robia i skúšky, ktoré majú preveriť ich povahové vlastnosti," oboznamuje s pravidlami súťaže Ján Rešutík zo Slovenského poľovníckeho zväzu Orava, ktorý oblastnú výstavu organizuje.
Dostávajú farebné stužky
Odborníci si na hodnotenom zvierati všímajú predovšetkým kostru tela, osrstenie, chrup, výšku, hmotnosť. Na tú sa kladie dôraz hlavne u jazvečíkov. „Pes nemôže mať viac ako desať kilogramov a sučka deväť kíl," vysvetľuje J. Rešutík. U poľovníckych plemien odborníci dbajú aj na genetické a nacvičené vlastnosti, ktoré musí to ktoré plemeno mať.
Výstavy sa zúčastňujú len psy s preukazom o svojom pôvode. „Je to veľmi zaujímavý dokument. Znázorňuje rodokmeň psa až štyri generácie dozadu. Takú evidenciu si nevedú ani ľudia," hovorí Ján Rešutík.
Po úspešnom absolvovaní povinnej prehliadky sa pes stáva chovným a môže sa oficiálne rozmnožovať, o čom dostane jeho majiteľ doklad. Rozhodcovia ich hodnotia prívlastkami výborný, veľmi dobrý, dobrý, prípadne neuspokojivý. Podľa toho im pridelia aj špeciálne stužky modrej, červenej alebo zelenej farby, ktoré majitelia pripevnia psom na obojok.
Víťaz môže uloviť jeleňa
Tohtoročným celkovým víťazom výstavy sa stal hanoverský farbiar Athos z Javoriny s vodičom Jánom Šipulom z Telgártu. Z Dolného Kubína si odniesli pohár primátora mesta a špeciálnu cenu, ktorou bola povolenka na lov jeleňa štvrtej vekovej triedy.
Súčasťou oblastnej výstavy bola aj súťaž o najkrajší pár v zložení dieťa a pes. Prvenstvo získali Pavol Jančovič s bavorským farbiarom z Horného Srnia. Každý účastník dostal od organizátora diplomy a hodnotenie v posudkovom liste.
Prekročili stovku
Tohtoročná výstava psov si zapísala svoj desiaty ročník. Pred rokmi nadviazala na výstavu, ktorá sa predtým konala v Žiline. „Bola to najbližšie takéto podujatie. Jeho organizátori sa ale rozhodli skončiť. Pre nás, ktorí sa pohybujeme v oblasti kynológie to však znamenalo dochádzať za podobnou akciou cez pol republiky. Preto sme oblastnú výstavu psov umiestnili do Dolného Kubína," pripomína začiatky podujatia J. Rešutík. Teraz je to jediná takáto výstava v širokom okolí. Financuje ju miestna organizácia poľovníckeho zväzu a priaznivci kynológie.
Medzi chovateľmi a odborníkmi si už získala dobré meno. Svedčí o tom aj fakt, že jednotlivé kluby, zameriavajúce sa na určité plemeno, organizátorov oslovili, či by v rámci výstavy mohli mať aj vlastnú súťaž. Tento rok teda osobitne súťažili farbiare. „Za tie roky sa zvýšil i počet prihlásených zvierat. Vlani sme po prvý raz prekročili stovku, mali sme tu až 134 psov. Tento rok sa prejavila hospodárska kríza, nahlásili nám 102 psov."
Slnko potešilo, aj potrápilo
V uplynulých rokoch podujatiu neprialo počasie. Tento rok sa podľa J. Rešutíka vydarilo na 101 percent. Ukážkové počasie len nachvíľu prerušil silný vietor a odfúkol prístrešok, pod ktorým sa ukrývali rozhodcovia.
Horúčava však nepadla až tak vhod psom. Snažili sa ukryť pred slnkom, kde sa dalo. Majitelia štvornohých tvorov im ponúkali tieň pod dáždnikmi, či dokonca pod stanom a zabezpečovali pravidelný prísun tekutín.
Návštevníci sa mohli občerstviť tiež - v pripravených stánkoch. Nechýbali poľovnícke špeciality, ani predajné miesta s poľovníckymi potrebami a výživou pre psov. „Mali sme pripravené aj ukážky drezúry psov, ale žena, ktorá to mala robiť, ochorela na prasaciu chrípku a museli ju hospitalizovať," dodal J. Rešutík.