ČIMHOVÁ. S prípravou na výstavbu chodníka okolo vedľajšej cesty popri cintoríne, škole a kostole začala samospráva ešte koncom minulého roka. Robotníci rozkopali celú trasu, na ktorej sa mal chodník postaviť, pripravená a nakúpená je naň aj zámková dlažba. Už niekoľko mesiacov sú však práce na jeho výstavbe pozastavené. Časť Čimhovčanov totiž s jeho vybudovaním nesúhlasí. Dedina sa pre chodník rozdelila na dva tábory.
Nemali stavebné povolenie
Problémy s chodníkom začali koncom minulého roka, krátko po tom, čo robotníci rozkopali pás okolo cesty. Vtedy skupina Čimhovčanov pripravila petičné hárky a zbierala podpisy od ľudí, ktorí sú proti chodníku. Vyzbierali 102 platných podpisov, čo však na uznanie petície nestačilo. Nasledovali návštevy obecného úradu, mimoriadne zastupiteľstvá. Situácia sa vyhrotila koncom apríla, kedy sa ľudia obrátili na vedenie obce s tým, že chcú vidieť stavebné povolenie na chodník. To v tom čase obec ešte nemala. „Chýbalo nám ešte niekoľko potvrdení, chceli sme pomaly začať stavať a postupne podoťahovať zostávajúce formality," povedal starosta Imrich Šefčík. Ľudia si však stáli za svojím a stavba bola v apríli pozastavená dovtedy, kým obec nebude mať platné stavebné povolenie.
Nemusel by byť vôbec
Skupina ľudí, ktorá stojí proti samospráve, má proti chodníku viacero argumentov. Sú za to, aby sa chodník nebudoval vôbec. Pozemok, na ktorom má byť vybudovaný, aj cesta sú totiž úzke a chodník by bol na úkor bezpečnosti, naviac by odklonil premávku smerom ku vchodu školy. Ak však podľa oponentov samosprávy musí byť, nech radšej vedie po druhej strane cesty, okolo školy, nie okolo kostola. „Je tam postavených viac domov aj škola. Keď sa stavia chodník, robí sa pre bezpečnosť, preto by mal byť na tejto strane. Je neprirodzené, aby ľudia žijúci na ulici museli prechádzať na druhú stranu cesty, aby sa dostali na chodník. Okrem toho sa zmenší i nábeh na zatáčanie do dvorov, ak sa okolo kostola urobí chodník. Zaujímavosťou je aj to, že z trinástich rodín, ktoré bývajú v oblasti, kde sa výstavba tohto chodníka plánuje, sa jedenásť z nich v petícii podpísalo proti realizácii," argumentuje Ján Šefčík.
Samospráva má však na vec iný pohľad. „Keď pôjdu starí ľudia z kostola, pôjdu po chodníku. Deti sa budú môcť učiť dopravnú výchovu, aby si zvykli pozorne pozerať na jednu aj druhú stranu, kým prejdú cez cestu. Môžeme dať na cestu prechod pre chodcov či retardér, samozrejme, budú tam aj potrebné dopravné značky," tvrdí starosta. „Dieťa prejde na druhú stranu cesty za tri sekundy, starý človek za tri minúty."
Položili by aj asfalt
Ľudia majú strach najmä o svoje deti. Tvrdia, že na chodník na druhej strane ich nikto nedostane, stále budú behať po ceste. Obávajú sa tiež, že chodník síce obec postaví, no niekoľko nasledujúcich rokov budú aj naďalej chodiť po rozbitej prašnej ceste. „Nedostali sme žiadny prísľub, časové ohraničenie, dokedy by mala byť hotová aj cesta. Všetko bolo podané len ústne," dodal Ján Šefčík.
Podľa starostových slov však v tomto problém určite nebude. Súčasťou projektu, ktorý je pripravený už od júla minulého roka, je okrem výstavby chodníka aj rekonštrukcia miestnej komunikácie. „Všetok materiál je nakúpený. Len bolo treba robiť. Už mohol byť dokončený aj koberec. Veď preto sme vlani robili kanalizačné prípojky, aby sme to nemuseli znovu rozkopávať."
Nemôžu ísť cez farské
Nielen s technickou stránkou už začatého chodníka, ale i s pozemkami, po ktorých vedie, je skupina Čimhovčanov nespokojná. Problém bol s farskými pozemkami, po ktorých má plánovaný chodník viesť. „Nevieme presne, koľko by chodník zasahoval do farského. Odstránili však časť zo základov oplotenia pozemku, takže je jasné, že zašli aj do cirkevného," tvrdí Ján Šefčík spolu s Jánom Števuliakom.
Stanovisko od správcu farnosti dostala samospráva pred niekoľkými dňami. Prechod po cirkevných pozemkoch im nepovolili. „Vytvoríme nový návrh, kde farské pozemky obídeme. Nezasahujú do trasy tak, že by sa nedali obísť," uviedol starosta Imrich Šefčík.
Vyhlásia referendum?
Situácia v Čimhovej sa nezlepšuje, napätie medzi jednou a druhou stranou zo dňa na deň rastie. Ustúpiť nechce vedenie obce, ani skupina občanov, ktorí sú proti plánovanému chodníku. V súčasnosti samospráva pripravuje anketu, v ktorej chce zistiť záujem obyvateľov o vyhlásenie referenda. Ak bude väčšina obyvateľov dediny za referendum, obec ho vyhlási a o budúcnosti chodníka sa rozhodne v tajnom hlasovaní. Do referenda sa bude musieť zapojiť minimálne 223 oprávnených voličov. Ak sa nenájde potrebný počet ľudí na vyhlásenie referenda, samospráva dotiahne do konca stavebné povolenie a bude pokračovať v už začatých prácach.