SEDLIACKA DUBOVÁ. Dobrovoľníci projektu Dubova Colonorum, ktorého snahou je záchrana zvyškov kostolíka sv. Kozmu a Damiána v Sedliackej Dubovej, sa po roku znova obliekli do vrecoviny a pustili sa do práce.
Konzervujú múry
„Máme v pláne urobiť konzervačné práce na severnom múre kostola. V rámci nich spevňujeme koruny múrov, staticky zaisťujeme vypadané diery v stenách. Špárujeme ich tak, aby sa dažďová voda nedostávala dovnútra a nevyplavovala ďalšie murivo. Pracujeme s vápennou maltou, ktorá sa najviac podobá tej pôvodnej. Na murovanie používame pôvodné kamene, ktoré sme pozbierali z vypadnutých múrov," rozpráva koordinátor projektu Dubova Colonorum Erik Herceg.
Odbornosť prác zabezpečujú vyškolení ľudia. Dobrovoľníci čerpajú skúsenosti aj z dlhoročného pôsobenia hlavných vedúcich v oblasti konzervácie ruinálnej architektúry. „Spolupracujeme tiež so Združením hradológov Slovenska a postup konzervačných prác je schválený Krajským pamiatkovým úradom v Žiline."
Život vrecárov
Mladí ľudia, ktorí prichádzajú do Sedliackej Dubovej z celého Slovenska kvôli kostolíku, dostali od miestnych pomenovanie vrecári. Vychádza z toho, že dobrovoľníci sa pohybujú v odeve z vrecoviny a spôsobom života sa snažia napodobniť obdobie, kedy kostolík plnil svoju funkciu. „Ľudia tu žijú bez mobilov, hodiniek, elektriky a iných výdobytkov civilizácie. Vstávame skoro ráno, aby sme využili čo najviac z denného svetla. Nasledujú ranné chvály ducha spojené s chválami tela, aby sme v sebe rozprúdili nielen krv, ale aj život hneď zrána. Po nich je „plnibruch ranný", ako nazývame raňajky, a po nich ideme „na panské", teda pracovať na kostolíku pod dohľadom našich skúsených „drábov". Keď gazdinky zahlásia poludnie, máme „plnibruch obedný", po ňom má každý čas na regeneráciu. Poobede sa o program stará „dobrodružník", ktorý do programu zaraďuje spoločné dobrodružstvá a pestvá. Večer máme večerné chvály, „plnibruch večerný" a „okoloohnised večernospevavý"," predstavil každodenný život vrecárov v tábore Erik. Tento rok sa v ňom vystrieda viac ako 60 nadšencov.
Dostali peniaze
V obci čoskoro pribudnú informačné turistické tabule, ktoré budú návštevníkov informovať o Sedliackej Dubovej, kostolíku a priebehu konzervačných prác. Združenie zastrešujúce projekt Dubova Colonorum na ne získalo finančné prostriedky z Konta Orange. Z nadačného fondu T-mobile zase poputujú peniaze na konzerváciu kostolíka a ministerstvo školstva poskytlo dotáciu na prácu s mládežou v rámci programu Adam 1.
Urobili už veľa
História projektu Dubova Colonorum siaha do roku 1998, kedy sa uskutočnil prvý ročník táborov. Vrecárom sa postupne podarilo vyčistiť a upraviť podlahu v lodi kostolíka, pokračovali čistením jeho okolia a vyslobodzovaním ruín z bujného porastu. Urobili konzerváciu vstupných brán a priamu konzerváciu múrov. Čistením okolia kostolíka zistili, že jeho areál je dvakrát väčší, než sa predpokladalo. Našli zvyšky múrov, priekopu, dva kamenné kríže a črty niekdajšej budovy v teréne. Pred dvomi rokmi to zase boli historické mince, ktoré zdokumentovali a poslali na skúmanie na Pamiatkový úrad v Žiline.
Po statickom zabezpečení vstupných brán sa dobrovoľníci zamerali na kostnicu za kostolom. „V ďalších rokoch sa nám podarilo múry kostnice nadstaviť, vyčistiť jej vnútro a zastrešiť ju. Získané zručnosti z kostnice sme začali už sústreďovať na kostolík. V kostolíku bol dokončený oltár, postupne sa konzervujú najohrozenejšie oblúky a múry na veži kostola a v lodi," uviedol E. Herceg.