Líder českej punkfolkovej skupiny Kryštof Richard Krajčo sa pôvodne vyučil za elektrikára. Po maturite študoval na banskej vysokej škole v Ostrave. Tam ale dlho nevydržal a začal sa venovať hudbe, najskôr len ako DJ v kluboch. V roku 1996 ho prijali na hudobno-dramatický odbor Janáčkovho konzetvatória. Od roku 1998 moderuje v Českej televízii hitparádu Medúza. Získal Cenu Alfréda Radoka v kategórií talent roka 1999. So skupinou Kryštof doteraz nahral štyri radové albumy, dva koncertné albumy a jedno DVD. Posledný album Kryštof v Opeře vyšiel v roku 2008, kedy si Richard prevzal z rúk akademikov českej populárnej hudby dve sošky Anděla v kategóriách Skladba roka (Atentát) a Skupina roka 2008. Keď sa nám nedávno naskytla príležitosť spojiť sa s vyťaženým Richardom, využili sme ju a položili sme mu niekoľko otázok.
Na úvod otázka smerom k nášmu regiónu. Máte nejaký vzťah k Orave?
- Ak mám byť uprimný, jediné, na čo si v súvislosti s Oravou spomínam, je detský tábor, v ktorom som bol ešte ako malý chlapec.
Ako vznikol nápad založiť Kryštof?
- Keď som mal pätnásť rokov, nevedel som, čo so životom. Chcel som vykričať svoje pocity a názory. No a keďže piesne mi to umožňovali, skončil som s futbalom a začal som s muzikou -hrať, cvičiť a skladať. Prvá pieseň čo zo mňa vypadla bola o chlapcovi, ktorý nedostal šancu - jeho mama ho odložila do kontajnera. Ten chlapec sa volal Kryštof. A tak sme sa po ňom pomenovali.
Ako hodnotíte z odstupom ôsmich rokov album Magnetické pole?
- Ako príjemný debut. Nahrávali sme ju ešte skôr, než prišli počítače na analógovy pás. Mali sme veľmi dlho hotové obrovské množstvo skladieb, až na Lolitu, ktorá vznikla na poslednú chvíľu. Ale mám rád všetky naše albumy.
Neodmysliteľnou súčasťou vašej tvorby sú texty so zaujímavými slovnými spojeniami. Ako príklad možno uviesť už spomínanú pieseň Lolita. Kto vám skladá texty?
- Asi 80 percent našej tvorby som otextoval ja. Vždy som miloval poéziu, hru so slovíčkami a zaujímavé slovné spojenia. Tak, ako to robieval Shakespeare. Nehovoriac o tom, že čeština je krásny jazyk, ktorý umožňuje priam maľovať slovné obrazy. O to sa pokúšam aspoň v našich textoch.
Na záver roku 2008 ste fanúšikom ponúkli koncertný album Krystof v Opeře. Nerobili ste ho tak trochu podľa vzoru, albumu Lucie v Opeře?
- To určite nie. Opera je nádherná budova s kapacitou okolo tisíc ľudí. Preto sme tam išli.
Neuvažuje Richard Krajčo o sólovom albume?
- Musím priznať, že ponuky na sólový album dostávam často. Sme ale dobre fungujúca kapela, ktorú by som nerád rozvracal len pre peniaze a egoizmus. V budúcnosti však vznik môjho samostatného albumu nevylučujem. Ale teraz na to nevidím najmenší dôvod. Proste - Kryštof je Kryštof.
Poďme k filmu Sametoví vrazi, ktorý bol nakrútený na motívy tzv. orlických vrážd. Hrali ste tam veksláka Chvalkovského, ktorý skončil na dne Orlickej priehrady. Ako na vás pôsobí tento film?
- Je to len film, ktorého úlohou bolo ukázať fungovanie určitej skupiny ľudí s otázkou: Ako je vôbec možné, že sa takéto niečo dialo? Myslím si, že je dobré niekedy nahliadnuť aj pod pokrievku. Aj keď s hrôzou zistíte, že sa pod ňou varí ľudské mäso. Myslím si, že úlohou filmu a divadla by malo byť nastavenie zrkadla spoločnosti. Sám za seba môžem povedať, že ma veľmi prekvapil obrovský úspech tohto filmu v kinách.
Album Rubikon vyšiel v roku 2006. Kedy sa môžeme tešiť na ďalší radový album skupiny Kryštof ?
- Veľmi intenzívne na ňom pracujeme. Hotový by mal byť v decembri tohto roka a svetlo sveta uzrie vo februári 2010. Hneď potom vyrazíme ne miniturné po veľkých športových halách. Od Prahy, Ostravy až do Brna, kde zároveň oslávime naše pätnáste narodeniny. Veľmi sa na to tešíme.
Autor: Boris Hrudál