ORAVSKÝ PODZÁMOK. Z Františka Baja majú jeho traja vnuci radosť. Zakaždým, keď ku nemu prídu prázdninovať, nájdu si u neho novú hračku. A to nie hocijakú, ale vlastnoručne vyrobenú. V čase našej návštevy akurát dokončoval motocykel a žeriav s nakladačom, obidva hračkárske kúsky z dreva.
Niečo také vraj ešte nevideli
František je pritom vyučený strojár. K práci s drevom pričuchával vo svojom voľnom čase. A nielen k nej. „Robím s kovom, maľujem obrazy, vyrezávam. Z každého čosi, no nikdy som sa nesústredil na jednu konkrétnu činnosť, čo ma mrzí. Len vtedy totiž môže človek preraziť," tvrdí František z Oravského Podzámku. V časoch najväčšieho rozkvetu ferozliatinárskych závodov ho vtedajšie vedenie dokonca pasovalo za najlepšieho zlepšovateľa. Jeho najúspešnejším vynálezom bolo tesnenie elektrooblúkových pecí pri výrobe ferozliatín. „Vedúci za mnou prišli a keď videli, s čím pracujem, boli prekvapení. Vraj také niečo ešte nikdy nevideli. No fungovalo to, tak môj patent zahlásili na zlepšovateľský úrad do Prahy. Prijali ho. A ja som zaň od podniku dostal osemtisíc korún, čo boli vtedy dve mesačné výplaty," spomína vynálezca.
Vyrába hračky pre vnukov
Ako sa mu narodili vnúčatá, začal častejšie pracovať s drevom. Pre chlapcov už zhotovil nejeden vláčik, auto, koníka, naposledy to boli motorka a nakladač skombinovaný so žeriavom. „Najlepšie drevo na hračky je z javora, lebo je tvrdé. Robím však aj s jaseňom a bukom. Na drevo chodím tuto, do neďalekého lesa," hovorí šikovný majster. Hotový výrobok potom už len ošetrí bezfarebným lakom. Deti vedia, že drevené hračky nájdu len u neho doma. „Nedávam im ich so sebou, pretože by pre ne potom neboli také vzácne. Takto, keď sa im aj pokazia, môžem ich hneď opraviť."
Robí aj pre obec
František si dlhé chvíle na dôchodku kráti spolu s dvomi kamarátmi Ondrejom Ďaďom a Františkom Kurtom tvorivými prácami pre obec. Momentálne dokončujú chýbajúce drevené prvky na novovytvorené detské ihrisko v miestnej časti Dolná Lehota. Zaujímavé je, že ani jeden sa nevyučil stolárskemu remeslu.