Na Slovensku žije až 7 576 nositeľov priezviska Kováčik. Presnejšie, 3 660 mužov a 3 916 žien. Ide o 17-ty najpočetnejší rod. V Žilinskom kraji ich je okolo 600. Početnú rodinu Kováčikovcov privítajú tento rok v Dolnom Kubíne.
DOLNÝ KUBÍN. V dolnooravskej metropole sa 8. augusta uskutoční už 9. celoslovenské stretnutie členov veľkej rodiny Kováčikovcov. Z postavenia Slovákov v bývalom Rakúsko - Uhorsku vyplýva, že len málo slovenských rodov má šľachtický pôvod. Horné Uhorsko však bolo jeho „remeselníckou dielňou".
Kováčikovci sú pyšní na to, že priezvisko má pôvod v kováčskom remesle. Vzniklo okolo roku 1800 a jeho pôvodcom je Lukáš Muranský - kováč, ktorý prišiel z muranských železiarní a jeho potomkov potom nazývali „Kováčikmi". Na Slovensku vedú Horváthovci, za nimi nasledujú Kováčovci, pred Kováčikovcami, ktorí sú na 17. mieste, sa udomácnili Hudákovci.
Remeselníci aj vzdelanci
Podľa slov tajomníka výboru samosprávy rodu Milana Kováčika z Brezna, nositelia tohto mena sú zastúpení vo všetkých profesiách potrebných k životu. Nájdeme medzi nimi spisovateľov, básnikov, inžinierov, lekárov, právnikov, vodičov, baníkov a ďalších majstrov a odborníkov. Štafeta stretnutí má už svoju históriu. Začala sa písať v septembri roku 2001 v Čiernom Balogu na Horehroní. Ďalšie stretnutia sa konali v Chynoranoch, Lučenci, Rakovej, Banskej Bystrici, minulý rok to bol Martin.
Tento rok Kováčikovcov privíta Dolný Kubín. Súčasťou stretnutia bude bohatý kultúrny program.Ako každý rok, ani tento nebude chýbať predstavovanie účastníkov stretnutia podľa regiónov - Čo nového u Kováčikovcov?. Slávnostnú svätú omšu budú tento rok celebrovať rodáci z Kysúc - Jozef Kováčik, hovorca konferencie biskupov Slovenska a František Kováčik, kňaz z farnosti Veľké Bielice.
V erbe majú symbol šťastia
Erbom Kováčikovcov je podkovička, považovaná aj za symbol šťastia. Zrejme i tá im pomáhala a pomáha v časoch, keď sa všetko podriaďuje trhovému mechanizmu či globalizácii. Keď sa iní odcudzujú, nositelia tohto mena sa stretávajú, aby sa spoznali, vzájomne si pomáhali. Aby mali s kým zdieľať svoj smútok, tiež sa spoločne radovať.
Všetci nositelia mena Kováčik či fanúšikovia takýchto stretnutí sa môžu prihlásiť či informovať o tejto akcii u Jozefa Kováčika z Rakovej, č. t. 041/434 1258, 0911 511 071.