ORAVSKÝ PODZÁMOK.Vodník zhotovený z lipového dreva majstrami rezbármi z hornej Oravy stojí od uplynulej stredy pri brehu rieky Orava. Na tom istom mieste pristávajú so svojimi plavidlami pltníci. Nápad postaviť k vode figurínu z dreva dostal šéf pltníkov Ján Šárfy. „Postava vodníka sa viaže k legende, ktorú rozprávamenávštevníkom počas plavby na plti. Blízko hradu, pod Markovou skalou, je šesťmetrová voda. Deťom hovoríme, že na tom mieste bývajú vodníci. A keď budú poslušné a dobré, že vodníka uvidia. Odteraz sa im to splní a budú sa s ním môcť aj odfotografovať," hovorí J. Šárfy, ktorý vodníka familiárne pomenoval Jožko.
Na vodníkovi Jožovi tri mesiace usilovne robili majstri rezbári Stanislav Ondrík a Róbert Veselý. Na jeho sochu použili lipové drevo. „Je to vlastne lipa prevrátená naopak. Kmeň je hore a koruna smerom nadol. Vodník sa opiera o klát, v jednej ruke drží rybu, v druhej fajku a spokojne si bafká," predstavuje dielo S. Ondrík. Hornú časť vodníkovho tela oddeľuje od spodnej široký opasok z kovu. Vrchná časť vodníka je pohyblivá. „Na opasku sú pripravené háky, do ktorých ešte upevníme ďalšie dielce. Vznikne tak kolotoč pre deti."
Pozemok pri brehu rieky blízko futbalového ihriska, na ktorom stojí vodník, získal Ján Šárfy prednedávnom do dlhodobého nájmu od Lesov SR. Plánuje tam v blízkej budúcnosti vybudovať oddychovú zónu. „Naším cieľom je, aby sa turisti, ktorí do Podzámku prídu, v dedine zdržali aj dlhšie ako len na hrade. Plte, vodník a oddychový park by mohli byť dobrou motiváciou." Neprehliadnuteľné sochy z dreva, ktoré vyšli spod dlát spomínanej rezbárskej dvojice, môžu obyvatelia a návštevníci Oravy vidieť napríklad aj v Podbieli či v Trstenej.