Jasenovčania bojujú s nebezpečnou inváznou burinou. Objavila sa priamo pri obývaných domoch.
JASENOVÁ. Prvý boľševník obrovský dal starosta Rajmund Bradík odstrániť na hornom konci obce, pri miestnom potoku. „Doteraz sme tu takúto rastlinu nemali. Zrazu sme ju objavili aj na ďalšom mieste, zbúranisku, kde stál predtým dom. Bolo tam asi pätnásť rastlín. O pár dní nato nás na výskyt boľševníka v našom katastri upozornili pracovníci kontrolného poľnohospodárskeho ústavu," povedal starosta Jasenovej.
Desiatky exemplárov boľševníka rástli aj v extraviláne obce. Počas pravidelných kontrol naň narazili pracovníci Ústredného kontrolného a skúšobného ústavu poľnohospodárskeho v Dolnom Kubíne. Vedeniu obce nariadili boľševník zlikvidovať do piatich dní. „Vždy to závisí od akútnosti prípadu. Teraz to bolo dosť naliehavé, pretože rastlina je v kvete. Dôležité je, aby sa nestihla vysemeniť. Problémom tejto buriny totiž je, že generatívne sa dokáže rozmnožovať veľmi rýchlo," uviedol Viliam Volna zo spomenutého ústavu. Za posledné roky je to podľa neho jediný prípad výskytu boľševníka na Orave.
Nebezpečnosť boľševníka spočíva v tom, že sa veľmi ľahko rozširuje, ale ťažko ničí. Šťava z neho je taká agresívna, že dokáže popáliť pokožku. Keďže chemické ničenie buriny je drahé a zdĺhavé, odborníci odporúčajú boľševník jednoducho vyťať. Rovnako postupovala samospráva v Jasenovej, ktorá sa do boja s boľševníkom pustila uplynulý týždeň. „Mechanické odstránenie buriny je účinné, lacné a najjednoduchšie riešenie. Treba to však robiť opakovane, až kým sa rastlina výrazne neoslabí a úplne nevyhynie," vysvetľuje V. Volna.
Boľševník obrovský pochádza z Kaukazu a na Slovensko sa dostal v 19. storočí. Paradoxom je, že ešte nedávno ho na Orave ľudia pestovali ako okrasnú rastlinu. Posledný takýto prípad sa objavil začiatkom tohto desaťročia v Breze.