Nebeský pohreb: telo zožerú supy

TRI DOLNOKUBÍNČANKY - Jozefína Kučeríková, Anna Šárfyová a Juliana Korbelová – strávili viac ako tri týždne spoznávaním Číny a okolitých krajín. Čínu už našim čitateľom priblížili. Teraz prišiel na rad Tibet.


„Cesta bola hrozná, z každej strany nás otriasalo, no aj tak sme si s údivom obzerali tibetský vidiek. Keď sme zbadali prvé jaky – typické zvieratá Tibetu - autobus musel zastaviť, aby sme si ich pofotili. Atmosféru tibetského vidieka dotvárali deti pobehujúce okolo cesty. Mohli mať 9 – 12 rokov, ale tváričky mali také ošľahané vetrom, že vyzerali oveľa staršie,“ opisuje prvé dojmy z tibetskej krajiny Juliana Korbelová.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Strecha sveta z kamenia
Do Tibetu výprava Klubu slovenských turistov letela.
„Na letisku nás kontrolovali prísnejšie ako do Pekingu,“ spomína Oravčanka. Tibet bol kedysi neznámym územím, na ktoré mali cudzinci zakázaný vstup. Konflikty medzi Tibetom a Čínou pretrvávajú od 13. storočia, Číňania si už vtedy chceli Tibeťanov podrobiť a zmocniť sa ich kultúry. Tibet sa zas už takmer osem storočí snaží vymaniť spod čínskej nadvlády.
Aj hlavné mesto Lhasa sa postupne mení, no v starom meste akoby zastal čas. „Mala som pocit, ako keby slnko vychádzalo spoza hôr neskoršie a deň akoby plynul pomalšie. Počas našej návštevy Lhasy stále pochodovali jej ulicami čínske vojenské jednotky, ktoré mali za úlohu držať nespokojných Tibeťanov na uzde,“ spomína Julka. Slovenskí turisti s úžasom obzerali okolité hory uvedomujúc si, že sú na streche sveta, na streche zo sivého kamenia a skál. Aj keď krajina vyzerala na prvý pohľad nezáživne, turisti objavili množstvo skrytých krás Tibetu.

SkryťVypnúť reklamu

Modlia sa krútiac mlynčekom
Chrám Džókhang je rituálnym centrom a najsvätejšou svätyňou Tibeťanov. Má dávnu tradíciu, dostavali ho v roku 641. Delí sa na vnútornú a vonkajšiu svätyňu. Okolo chrámu vedie malá ulica zvaná Barkor, po nej chodia pútnici dookola a modlia sa, pričom krútia mlynčekom.
Posvätný okruh Barkor navštevujú ľudia z celého Tibetu. Na miesto putujú celé dni, ba i týždne, len aby sa pomodlili chodiac okolo svätyne v smere hodinových ručičiek. „Niektorí zásadovejší pútnici si pred seba prestreli podložku, ľahli si na ňu a posunuli jednu guličku na predmete podobnom nášmu ružencu a opäť vstali. Toto robia neustále dookola, niektorí prešli tak celý okruh, hoci je to fyzicky veľmi vyčerpávajúce,“ opísala Julka. „Okruh Barkor som sledovala aj z hotelového okna a obdivovala neuveriteľnú farebnosť stánkov všade naokolo.“

SkryťVypnúť reklamu

Palác tisícich izieb
Potala (Budhova hora), obrovská svätyňa hlavného patróna Tibetu Avalókitéšvaru, mohutný a zároveň najkrajší palác Lhasy sa týči na Červenom kopci. Potalu predstavuje komplex Bieleho a Červeného paláca s priľahlými budovami. Mnohí turisti považujú Potalu za najkrajšiu stavbu sveta. Trinásťposchodový komplex Potaly dal vystavať piaty dalajláma v roku 1645 a keď roku 1682 zomrel, utajovali jeho smrť až do dokončenia stavby v roku 1694. Palác bol postavený najjednoduchšími prostriedkami z hliny, kameňa a dreva. Všetok materiál sa na stavbu dopravoval na osloch alebo ho nosili ľudia.
Budova má viac ako 1 000 miestností, údajne je v nej 10 000 oltárov a nemenej ako 20 000 sôch. Sídlila tu vláda aj parlament, sú tu stovky kaplniek a izieb, modlitebných miestností a hrobiek. Od konca 18. storočia, kedy v ňom dalajláma trávil už iba zimné obdobia, sa Potale začalo hovoriť Zimný palác. Sídlili tu všetci 14 dalajlámovia, posledný z nich žije dnes v exile v Indii, kde ušiel v roku 1959 po neúspešnom povstaní proti čínskemu komunistickému režimu. Dnes je z Potaly múzeum.

SkryťVypnúť reklamu

Telo ohlodali supy
V kláštore Ganden vo výške 4300 m nad morom vznikol rád tibetského budhizmu Gelukpa s najznámejším predstaviteľom dalajlámom. Cestovateľky očarila atmosféra modlitebných miestností, kaplniek a tajuplných zákutí. Nad kláštorom je jedno z troch miest, kde sa konajú tzv. nebeské pohreby.
Dobrodruhovia zo Slovenska nemali možnosť vidieť tento akt na vlastné oči, pri jeho opise sa však otriasali hrôzou. Nebeský pohreb je najpoužívanejším pohrebným rituálom v Tibete. Príbuzní prinesú do kláštora telo mŕtveho vo vreci alebo v debničke. Pred kláštorom sa rozprestiera kamenná plošina, okolo nej sedia mnísi a počas troch večerov sa za mŕtveho modlia. Nebožtíkovi do hlavy urobia dierku a počas troch dní čakajú, kým duša z tela odletí. Potom narežú mnísi telo mŕtveho dlhým nožom, oddelia od neho končatiny, rituálne zotnú a otvoria aj hlavu. Takto „rozporcovanú“ mŕtvolu odnesú na najvyšší vrch nad kláštor a časti tela hodia supom. Supy ohlodajú z kostí všetky tkanivá, holé kosti mnísi rozdrvia, zmiešajú s jačmennou múkou a znovu hodia supom.“ Mŕtvolu teda bezo zvyšku zožerú supy a symbolicky ju vynesú až do nebies.
V Tibete sa pochovávanie do zeme považuje za najponižujúcejší pohreb, pretože zásahy do pôdy vyrušujú jej duchov. Do zeme sa v Tibete pochovávajú len zlodeji, vrahovia alebo obete epidémií. Tibeťania totiž veria, že po takomto pohrebe zostane duša uväznená v zemi.

Hygiena je cudzí pojem
Julka spomenula aj tibetský kúpeľ v teplej minerálnej vode. Išlo o dva krátery - v jednom sa kúpali muži, v druhom ženy. Na kúpanie sa Dolnokubínčanky tešili, no dopadlo to inak. „Hoci sme už boli v plavkách, ani jedna z nás sa neodvážila vstúpiť do vody. Voda bola síce čistá a teplá, ale okolie bolo nesmierne špinavé. Pri vchode sme videli postávať jaka, prehŕňajúceho sa v odpadkoch. Okolo smetiska pobehovali deti...
Z domu vyšli štyri mladé ženy, oblečené do akýchsi županov, a chystali sa do kúpeľa. Oči sme otvárali, keď si všetky štyri naraz čupli, vycikali sa na zem a pokračovali, akoby sa nič nestalo,“ opisuje realitu tibetského života Júlia Korbelová.
Pouličný trh sa podľa žien z Oravy ani trhom nedá nazvať. „Naporcovaný jak, pohodený na špinavom vreci tesne vedľa cesty. A takisto sa tu povaľoval každý tovar, niektorý v obale, ale väčšinou bez neho.“

Výkaly ako palivo
Najrozšírenejším prejavom úcty je u Tibeťanov vyplazenie jazyka, najtypickejším hospodárskym zvieraťom jak. Jaky sú životne dôležité najmä pre Tibeťanov z horských oblastí. Domorodcom dávajú mlieko a mäso. Vnútornosti zo zvieraťa skonzumujú obyvatelia ihneď, mäso pokrájajú a usušia. Kožu z jaka používajú na výrobu vakov, prikrývok aj odevov, kosti zužitkujú pri výrobe nábytku či ozdôb.
„Najviac nás zaujali jačie výkaly, ktoré Tibeťania nechajú vysušiť a naukladajú do rôznych obrazcov. Okolo domčekov majú postavené múry a na nich krásne naukladané vysušené jačie výkaly. Majú nesmiernu cenu, pretože pre nedostatok dreva ich tu ľudia používajú ako palivo.

Nestíhali cvakať
Najťažšia časť cesty slovenských turistov viedla z Tibetu do Nepálu. „Vynárali sa pred nami najkrajšie hory sveta a naše fotoaparáty nestíhali cvakať. Nevedeli sme sa nabažiť pohľadu na Himaláje, zvlášť na majestátny Mount Everest,“ opisuje Juliana zážitok zo živého obrazu 8 848-metrovej najvyššej hory sveta na hranici Nepálu a Tibetu. Pred hranicou informátor avizoval sprievodcovi, že všetky nákladné autá stoja za hranicou, nikoho cez ňu nepustia, lebo opravujú drevený most.
„Neviem odhadnúť, koľko kilometrov sme išli v protismere, lebo náš jazdný pruh bol zablokovaný autami, ktoré nepúšťali ďalej.“ Ľudia odhadovali státie nákladiakov na mieste na týždne. „Len zázrakom došiel náš autobus na hranicu, ani neviem, ako sme sa míňali s protiidúcimi autami. Pustili nás ďalej, ale pred dreveným mostom som už umierala strachom,“ opisuje Júlia svoju úzkosť. „Všetci sme vystúpili, prešli pešo na druhú stranu a so strachom pozerali na most, po ktorom išiel náš autobus. Našťastie, prešiel v poriadku.“
Po prechode hranice očarila Kubínčanky namiesto sivej kamennej krajiny krásna svieža zeleň, ryžové polia, teplo a úplne iná vegetácia, v porovnaní s Tibetom iný svet. A jesť tu mohli rukami...
Zážitky Dolnokubínčaniek z Nepálu prinesieme na stránkach našich novín v niektorom z nasledujúcich vydaní.

Najčítanejšie na My Orava

Komerčné články

  1. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu
  2. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  3. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  4. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  5. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  6. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  7. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár
  8. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur
  1. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  2. E-recept, evolúcia v zdravotnej starostlivosti
  3. Leťte priamo z KOŠÍC a dovolenkujte na najkrajších plážach
  4. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  5. Výlet 2 v 1: Jednou nohou na Slovensku, druhou v Rakúsku
  6. Ahoj, TABI! Kto je záhadný digitvor?
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  8. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  1. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár 18 430
  2. Do utorka za vás uhradia polovicu exotickej dovolenky 16 549
  3. Fellner otvorene: Manželka mi vyčítala, že zo mňa nič nemá 11 249
  4. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur 11 031
  5. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu 10 778
  6. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové? 10 569
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur 8 073
  8. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe 5 193
  1. Jozef Varga: Krkavci / 48. /
  2. Marek Strapko: Aj za čias Ježiša žili dezoláti
  3. Ondřej Havelka: Starý zákon pohledem poutníka. Bible jako nejstarší cestopis odhalující smysl Cesty 10/11
  4. Rado Surovka: Chameleón prezidentom ?
  5. Martin Škopec Antal: Pokus o zjednotenie spoločnosti je utopickým blúznením
  6. Ján Serbák: Zaujímavosti zo storočných novín (29.3. - 4.4.1924)
  7. Miroslav Lukáč: Milý Peťko! Nechcel by som ťa ani za suseda, ani za stojan na bicykel.
  8. Ľuboslav Farkaš: Veľkonočné priane
  1. Ivan Čáni: Korčok vybuchol – Pellegrini ho zožral zaživa. 47 056
  2. Ivan Mlynár: Fašistický sajrajt Tomáš Taraba, je už zamotanejší, ako nová telenovela. 13 678
  3. Peter Bolebruch: Každa rodina bola podvedená o 80 tisíc v priemere. Ako podviedli vidiek a ožobráčili ľudí o role a pozemky? Kto je pozemková mafia? 13 490
  4. Juraj Kumičák: Kolaborant 9 471
  5. Miroslav Galovič: Nezalepený dopis víťazovi prezidentských volieb 8 402
  6. Michael Achberger: Vitamínový prevrat, o ktorom lekári mlčia: Ako lipozomálne vitamíny menia pravidlá! 8 397
  7. Janka Bittó Cigániková: Drucker to vyhlásil 1. februára, Dolinková to stále zdržiava. Stáť nás to môže zdravie a životy 7 690
  8. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat 7 670
  1. Pavol Koprda: Demografia a voľby - čo sa zmenilo od roku 1999
  2. Jiří Ščobák: Ivan Korčok aktuálně zvítězil ve facebookové diskusi nad Petrem Pellegrinim!
  3. Jiří Ščobák: Velikonoce jsou výborné na podporu Korčoka na sociálních sítích! Pojďme do toho! ❤
  4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 76. - Arkdída - Vilkitský a Ušakov, ktorí sa zaslúžili o posledné arktické objavy
  5. Yevhen Hessen: Teroristický útok v Moskve a mobilizácia 300 000 Rusov
  6. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat
  7. Monika Nagyova: Synom, ktorí svoje matky nešibú
  8. Yevhen Hessen: Postup pri zdaňovaní príjmov pre odídencov z Ukrajiny
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Jozef Varga: Krkavci / 48. /
  2. Marek Strapko: Aj za čias Ježiša žili dezoláti
  3. Ondřej Havelka: Starý zákon pohledem poutníka. Bible jako nejstarší cestopis odhalující smysl Cesty 10/11
  4. Rado Surovka: Chameleón prezidentom ?
  5. Martin Škopec Antal: Pokus o zjednotenie spoločnosti je utopickým blúznením
  6. Ján Serbák: Zaujímavosti zo storočných novín (29.3. - 4.4.1924)
  7. Miroslav Lukáč: Milý Peťko! Nechcel by som ťa ani za suseda, ani za stojan na bicykel.
  8. Ľuboslav Farkaš: Veľkonočné priane
  1. Ivan Čáni: Korčok vybuchol – Pellegrini ho zožral zaživa. 47 056
  2. Ivan Mlynár: Fašistický sajrajt Tomáš Taraba, je už zamotanejší, ako nová telenovela. 13 678
  3. Peter Bolebruch: Každa rodina bola podvedená o 80 tisíc v priemere. Ako podviedli vidiek a ožobráčili ľudí o role a pozemky? Kto je pozemková mafia? 13 490
  4. Juraj Kumičák: Kolaborant 9 471
  5. Miroslav Galovič: Nezalepený dopis víťazovi prezidentských volieb 8 402
  6. Michael Achberger: Vitamínový prevrat, o ktorom lekári mlčia: Ako lipozomálne vitamíny menia pravidlá! 8 397
  7. Janka Bittó Cigániková: Drucker to vyhlásil 1. februára, Dolinková to stále zdržiava. Stáť nás to môže zdravie a životy 7 690
  8. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat 7 670
  1. Pavol Koprda: Demografia a voľby - čo sa zmenilo od roku 1999
  2. Jiří Ščobák: Ivan Korčok aktuálně zvítězil ve facebookové diskusi nad Petrem Pellegrinim!
  3. Jiří Ščobák: Velikonoce jsou výborné na podporu Korčoka na sociálních sítích! Pojďme do toho! ❤
  4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 76. - Arkdída - Vilkitský a Ušakov, ktorí sa zaslúžili o posledné arktické objavy
  5. Yevhen Hessen: Teroristický útok v Moskve a mobilizácia 300 000 Rusov
  6. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat
  7. Monika Nagyova: Synom, ktorí svoje matky nešibú
  8. Yevhen Hessen: Postup pri zdaňovaní príjmov pre odídencov z Ukrajiny

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu