BABÍN. Pred kultúrnym domom v Babíne sa 11. júna predstavili oravskí remeselníci s výrobkami so špajlí a zápaliek, papierovými kyticami, brmbolcami. Prišli aj medovnikári, rezbári a drotári, či umelci, ktorí sa mohli pochváliť maľbou na sklo, keramikou a ručne tkanými kobercami.
K tradičnej slovenskej kultúre patrí aj pečenie, háčkovanie, výroba bábik z kukuričného šúpolia a papierové dekorácie, ktorých zástupcovia na podujatí samozrejme nesmeli chýbať.
Zjednotili sa pri pečení chleba
Žiaci zo štyroch rozličných štátov sa spojili pri pečení chleba. Pri práci si uvedomili, ako ťažko sa každodenná potravina vyrába. „Cieľom projektu bolo žiakom predstaviť prácu ľudských rúk, pretože odjakživa naši predkovia vynaložili veľkú námahu pri siatí obilia, pestovaní a žatí, až kým sa z neho spravila múka a upiekol chlieb,“ predstavil projekt riaditeľ školy Juraj Kubas.
V kultúrnom dome zasa prebiehal program detí zo ZŠ s MŠ Babín, svoju kultúru predstavili aj zahraniční partneri z Estónska, Litvy a Nemecka, ktorí do obce zavítali už v stredu a zdržali sa do nedele. „Hostia prišli v stredu večer, boli sme ich čakať v Krakove na letisku,“ povedal J. Kubas. V Babíne už delegáciu čakali rodičia babínskych školákov, ktorí poskytli pre hostí ubytovanie vo vlastných domoch.
Mali túlavé topánky
Pre pätnásť detí a osemnásť učiteľov pripravili Babínčania zaujímavý program. „Hostia si v prvom rade prezreli priestory školy a galériu ľudového rezbárstva. V deň usporiadania remeselného jarmoku pripadal na Slovensku cirkevný sviatok Božieho tela, podvečer sme sa preto všetci stretli v kostole na svätej omši,“ predstavil priebeh akcie riaditeľ školy. „Zorganizovali sme poznávací výlet po Orave, hosťom sme chceli ukázať krásu Oravského hradu, skanzenu v Zuberci či Oravskú priehradu a mesto Námestovo.“
Túlavé topánky nedali organizátorom pokoj ani cez víkend, v sobotu zobrali návštevníkov do skanzenu v Pribyline, taktiež mohli vidieť krásy Tatier a útroby Demänovskej jaskyne.
Hostitelia pripravili samozrejme rozlúčkový večierok, ako sa patrí a v nedeľu odprevadili hostí na letisko v Poľsku, kde si stihli pozrieť ešte baňu Vielička.
Prvý remeselný jarmok zorganizovala v Babíne tunajšia základná škola s materskou školou v spolupráci s obecným úradom a miestnym kultúrnym strediskom. Zavŕšili tak medzinárodný projekt Od zrna k chlebu, ktorý trvá už od roku 2007. Jeho hlavnou koordinátorkou bola Žaneta Hrbková.