V tom istom meste, na jednom mieste Celoštátna súťaž malých dychových hudieb sa koná každé dva roky a s Lednickými Rovňami je spätá od svojho vzniku. Obec je známa vďaka sklárskemu priemyslu, ale pre zasvätených je tiež miestom, kde sa začali písať počiatky slovenského hraného filmu. Súťaž sa v meste koná celých 40 rokov a zvláštnosťou je, že ani miesto konania –kedysi dom ROH, dnes dom kultúry - sa za štyri desaťročia nezmenilo.
Prekvapenie z Oravy
Jubilejný 20. ročník prehliadky bol pre miestne obyvateľstvo lákadlom. V hľadisku sedeli diváci rôzneho veku, od nemluvniatok až po bielovlasých, decentne podupkávajúcich starších pánov a dámy. Dovtedy tu neznáma Tvrdošanka sa znamenite zhostila role novej šťuky v rybníku. Rozvážnym a kompaktným hudobným prejavom, z ktorého nič nevytŕčalo, vyváženým výberom skladieb s dostatkom melodických nápevov a technických vyhrávok si získala sympatie publika i poroty. Príjemné prekvapenie z výkonu Hornooravcov neskrýval ani skladateľ a predseda poroty Adam Hudec. Podľa neho je umiestnenie Tvrdošanky - vzhľadom na jej premiérovú účasť - veľkým úspechom. „Tvrdošanka je veľmi snaživá a perspektívna. Videl som ich hrať vlani na Dychfeste v Námestove a oproti tomu, čo hrali v auguste, sa výrazne zlepšili. Hrali výborne,“ skonštatoval Hudec. Súčasne vyzdvihol prácu kapelníka Daniela Kolejáka a vyslovil nádej, že Tvrdošanka motivuje aj ostatné oravské dychovky, ktoré podľa neho „nemajú v porovnaní s ostatným Slovenskom príliš dobrú úroveň“. Predseda poroty to odôvodnil aj osobnou skúsenosťou: „Keď som sa pred rokmi zúčastnil Trstenskej krídlovky, bol to pre mňa po stránke kvality negatívny zážitok.“ Kapelník Tvrdošanky, Daniel Koleják, vníma ocenenie ako zadosťučinenie: „Som nesmierne rád, že sme po štyroch rokoch neúnavnej práce dosiahli práve takýto výsledok. Je to odmena za všetky hodiny práce a cvičenia vo voľnom čase, ktoré išli mnohokrát na úkor našich rodín.“
Piate miesto, zlaté miesto
Päť porotcov zo Slovenska a Moravy hodnotilo dychové kapely na základe kritérií Medzinárodnej organizácie pre rozvoj dychovej hudby, ktorej je Slovensko členom. Za predvedený výkon mohli súťažiaci získať do sto bodov a byť ocenení zlatým, strieborným, bronzovým, prípadne žiadnym pásmom. Účastníci s viac než 90 bodmi sa stávajú držiteľom tzv. zlatého pásma „cum laude“, teda „s pochvalou“. Toto mimoriadne ocenenie si z Lednických Rovní odniesli Hodrušanka a Senčanka. Tvrdošanka sa ocitla vo štvorici kapiel od tretieho po šieste miesto, ktoré porota ohodnotila zlatým pásmom. Dve dychovky sa podelili o striebro. To, že sa žiadna z kapiel neumiestnila na bronzovej priečke či nižšie, nie je podľa Adama Hudeca znakom benevolencie poroty, ale dôkazom „špičkových výkonov týchto amatérskych kapiel“. Porota udelila aj nesúťažné ocenenia, z ktorých cenu za najlepšiu dramaturgiu programu udelila práve dychovej hudbe Tvrdošanka.
Autor: MKO