NÁMESTOVO. Ku koncu roka 2008 evidoval Úrad práce sociálnych vecí a rodiny (ÚPSVaR) v Námestove 3260 uchádzačov o zamestnanie (UoZ), z toho 1425 uchádzačov bolo z okresu Tvrdošín (7,01%). Okres Námestovo dosiahol priemernú evidovanú mieru nezamestnanosti 6,47%. Tieto čísla boli dobré, veď celoslovenský ukazovateľ bol vtedy 8,39%. Odvtedy sa však situácia citeľne zhoršila.
Stále viac
Od začiatku roka 2009 do konca mája sa v Námestovskom okrese počet nezamestnaných zvýšil o 53,7%. To znamená, že keď ku koncu minulého roku bolo na úrade práce evidovaných 1835 UoZ, na konci minulého mesiaca ich už bolo takmer o tisícku viac: 2820.
Okres Tvrdošín je na tom relatívne lepšie, za päť mesiacov tohto roka tu vzrástol počet UoZ 44%. Koncom roka úrad práce evidoval 1425 ľudí bez práce, v závere mája sa ich počet zvýšil na 2053.
Počas prvých päť mesiacov tohto roka sa v okrese Námestovo zaradilo do evidencie 2131 nezamestnaných, vyradených bolo 1116. V okrese Tvrdošín sa za posledných päť mesiacov prihlásilo na úrad práce 3327 UoZo, vyradených bolo 2699.
Prepúšťalo sa hromadne
„Od začiatku roka zaznamenávame zníženie zamestnanosti v dôsledku nahlásených hromadných prepúšťaní, ukončenia pracovných pomerov na dobu určitú, dohodou, ale v posledných dňoch evidujeme aj prítok absolventov vysokých škôl,“ uviedla Alena Volčeková z ÚPSVaR v Námestove. Od novembra 2008 do minulého štvrtka 18. júna bolo nahlásených osem hromadných prepúšťaní, z toho tri v okrese Námestovo, pri nich prišlo o prácu 457 zamestnancov. V okrese Tvrdošín stratilo prácu počas piatich hromadných prepúšťaní 328 zamestnancov.
„Očakávaný prítok uchádzačov zo zahraničia sa nepremietol do štatistiky nezamestnanosti vo zvýšenej miere. Hornooravci pracujúci v zahraničí do evidencie prichádzajú v malom množstve. Naopak, v tomto období sa skôr ľudia z evidencie odhlasujú, pretože sa zamestnali v zahraničí. Ide najmä o ľudí z okresu Tvrdošín,“ povedala A. Volčeková. „Niektorí nezamestnaní sú ochotní prijať akékoľvek zamestnanie, aby sa vyhli zlej finančnej situácii. Keď majú možnosť, zamestnávajú sa aspoň na brigádach.“
Viac peňazí na sociálne dávky
Viac nezamestnaných znamená, že viac ľudí „spadne“ do siete sociálnej pomoci. K problematike dávok v hmotnej núdzi na hornej a Bielej Orave sa vyjadril riaditeľ odboru sociálnych vecí Peter Skurčák: „Predpokladáme, že dôsledkom hospodárskej krízy bude postupný nárast počtu poberateľov dávok v hmotnej núdzi, ale aj počtu obyvateľov v hmotnej núdzi (nie každý z nich však musí spĺňať podmienky výplaty dávky v hmotnej núdzi – pozn. red.). Cítiť to už od januára. V globále možno konštatovať, že počet poberateľov dávky v hmotnej núdzi kopíruje vývoj nezamestnanosti v regióne. Počet poberateľov v zime je vždy o niečo vyšší ako v lete, pretože ľudia sa v letných mesiacoch zamestnávajú na sezónnych prácach. S narastajúcim počtom poberateľov dávok sa zrejme zvýši aj objem vyplácaných peňazí.“