Ľubovník kvitne od júla do augusta. Zbiera sa vňať a kvet hneď ráno, keď oschne rosa. Ale pozor! Ak chceme mať ľubovník s maxi-málnym účinkom, musíme zbierať len ten, ktorý má na priereze stvolu elipsovitý tvar (nie štvorhranný) a ktorého lístky majú proti svetlu bodky, ten má maximum účinných látok.
Sušenie: zviaže sa do zväzkov a suší na dobre vetranom mieste v tieni alebo rozložený vo vrstve do 10 cm. Sušenie na slnku sa neodporúča. Pri umelom sušení teplota nesmie presiahnuť 35 °C. Správne usušený ľubovník si zachováva pôvodné sfarbenie, je takmer bez zápachu a má trpko nahorklú chuť.
LISTY AKO JAZYK
Ťažko by sme hľadali inú rastlinu, ktorá má také široké využitie.
Stredoveký reformátor medicíny Paracelsus považoval ľubovník ako najlepší rastlinný liek sveta. Ukrajinský bylinkár Nosál tvrdil, že trezalka je najlepšou liečivkou mierneho pásma. Podľa bylinkára Mikolášeka má trezalka z nížin slabšie liečivé vlastnosti ako trezalka z horských oblastí.
Názov rastliny pochádza zo staroslovanského „trjezati“ (rozdrásať), pretože jej listy proti svetlu vyzerajú ako rozpichané. Trezalka patrila medzi magické rastliny. Červenú farbu, nachá-dzajúcu sa v kvetoch, ľudia nazvali „krv sv. Jána Krstiteľa“. To sa viaže k legende: keď Herodiane (matka Salome) doniesli na tácke jeho hlavu, v zúrivosti prepichla svätcov jazyk za to, že neutajil jej zlé skutky. Z krvi, ktorá potom kvapkala na zem, vraj vyrástla bylinka, ktorej listy pripomínajú poprepichovaný jazyk.
Keď kravy spásli hodne trezalky, farbivo z nej prešlo do mlieka a hovorilo sa, že krava „dojí krv“. V stredoveku sa za to potom hľadal vinník, aby bol pre výstrahu tvrdo potrestaný.
ÚČINKY TREZALKY
Trezalka obsahuje množstvo pre organizmus potrebných látok, napríklad organické kyseliny, provitamín A a vitamín C, flavonoidy, triesloviny a i. Trezalka podporuje látkovú výmenu a čistí organizmus od toxínov. Pôsobí protizápalovo v zažívacom trakte a ukľudňuje vredovú chorobu žalúdka, dvanástnika a čriev. Pôsobí tlmivo na žalúdočnú nervozitu a spolu s palinou lieči podžalúdočnú žľazu. Údajne čistí črevo aj od hlíst. Pôsobí liečivo na poškodenú pečeň. Ako podporný prostriedok sa používa pri zápale obličiek, močových ciest a pľúc. Ak sa trezalkovým olejom natierajú hemoroidy a robia sa z jej odvaru miniklystýre konečníka, stav sa upravuje. Bez vedľajších nepriaznivých účinkov podporuje činnosť srdca. Vhodná je pri srdcovej nepravidelnosti aj pri iných srdcových problémoch. Chráni srdce v čase chrípky. Trezalka sa odporúča pri exémoch, aj ťažších formách, ale aj pri psoriáze. Kúra trvá 6 - 8 týždňov. Spočíva v pití čaju a v natieraní postihnutých miest trezalkovým olejom.
Trezalka lieči aj choroby ženských orgánov, či už vo forme čaju alebo obkladov. Odvarom z trezalky sa vymývajú hnisajúce rany - pôsobí dezinfekčne. Dobré liečebné výsledky dosiahneme pitím trezalkového čaju po úrazoch hlavy a po mozgových príhodách, pretože lieči poškodené tkanivá a odstraňuje opuch. Pre rôzne obrny alebo zlomeniny sú vhodné obklady s odvarom a masáže trezalkovým olejom. Svoje miesto má tiež ako podporný prostriedok pri liečbe psychických porúch ako: pocity úzkosti, panické stavy alebo depresia (zaberá až po 10 dňoch). Jej účinok sa zvyšuje zmiešaním s vňaťou dobromysle a listom vrbky úzkolistej.
ÚČINNÝ ČAJ
Odporúčajú ho J. Janča a J. Zentrich: 100 g vňate dobromysle, 50 g listu vrbky úzkolistej, 50 g vňate trezalky, po 25 g kvetu vresu a kvetu nechtíka. Tento čaj zlepšuje náladu, pôsobí ukľudňujúco, tlmí úzkosť. Podávame ho niekoľkoráz denne.
Trezalka obsahuje rutin, ktorý spevňuje cievy, tlmí krvácanie a závraty. Keďže pôsobí odvodňujúco, často býva súčasťou čajov proti obezite.
Trezalkový olej pôsobí ukľudňujúco na zapálené nechtové lôžko. Na bolestivé kĺby pri reumatizme odporúčam obklad s trezalkovým olejom, do ktorého sme pridali pár kvapiek čistého terpentínu. Čaj z trezalky a rovnakého množstva myšieho chvosta posiľňuje močový mechúr a bráni nočnému poteniu. Pije sa 1 - 2 šálky v priebehu dňa, na noc treba jesť suchú stravu a nepiť tekutiny.
OPATRNE
POZOR! Trezalku neodporúčam používať pri ťažkej cukrovke, veľmi nízkom krvnom tlaku, peľovej alergii a pri zhubných nádoroch v celom tele. Pri užívaní liekov proti vysokému krvnému tlaku, antikoncepcie, liekov na ukľudnenie a proti depresii môže dôjsť k zníženiu účinku. Pri dlhodobom používaní trezalky u vleklých chorôb sa vždy po 3 týždňoch urobí 1 týždeň pauza. Jedinou výnimkou je sclerosis multiplex, kedy sa trezalka môže používať dlhodobo a bez prerušenia aj v kombinácii s inými liečivými rastlinami.
K nežiadúcim účinkom trezalky patrí vyvolávanie precitlivenosťi na slnečné žiarenie u citlivých ľudí. Príznakom signalizujúcim precitlivenosť môže byť aj hnačka, niekedy s prímesou krvi v stolici (veľmi zriedkavo). Môže sa objaviť aj vyrážka, bolesti hlavy alebo dýchacie ťažkosti. V týchto prípadoch je nutné prestať trezalku používať. Ja osobne nepoznám precitlivenosť na ňu u nikoho, ale keď sa to píše, treba o tom vedieť.
TREZALKOVÝ OLEJ
Sklenenú nádobu naplňte čerstvou trezalkovou vňaťou a kvetmi, zalejte olivovým alebo slnečnicovým olejom a nechajte na slnku stáť 3 - 4 týždne (svetlo uvoľní aktívne látky). Nádobu občas otáčame. Potom trezalkový olej zlejeme do menších fľaštičiek z tmavého skla. Kvalitný olej musí mať tmavočervenú farbu. Bráni zápalom kože a podkožia, urýchľuje hojenie povrchných rán a vďaka nemu sú jazvy po hojení menej nápadné. Lieči spáleniny, omrzliny, vyrážky. Olej využijú aj ženy, ktorým lekár pri pôrode nastrihol hrádzu alebo došlo k jej natrhnutiu.
TREZALKOVÉ VÍNO
Odporúčam ho piť pri astme a nervových prejavoch. Príprava: 30 g kvetov trezalky dáme do fľaše kvalitného bieleho vína a necháme postáť 14 dní. Potom ocedíme, prelejeme do fliaš a uložíme do chladnej, tmavej miestnosti. Užíva sa po pol decilitri pred obedom a pred večerou.