NÁMESTOVO. Podpredseda parlamentu Tibor Cabaj sa s premiérom Róbertom Ficom rozchádza v názore na redukciu štátnej správy. Vyjadril to aj minulý týždeň počas návštevy Námestova. „Nikdy som sa netajil tým, že som za redukciu v štátnej správe, ale odvrchu. To znamená redukciu ministerstiev. Nie zdola, od prvého stupňa.“
V súčasnosti máme na Slovensku 14 ministerstiev. „Dozrel čas, aby sme mali osem alebo deväť ministerstiev, pretože množstvo kompetencií sa presunulo na samosprávu, takže neviem koho budú vlastne centrálne orgány štátnej správy riadiť,“ myslí si T. Cabaj. Priznal, že tieto prípravy vidí ako hudbu budúcnosti, skutočné zmeny zatiaľ nepredpokladá. Reformu v rámci územnej samosprávy vidí reálne najskôr v roku 2014 alebo ešte neskôr.
Otázne zostáva, či novelizácia zákona o obecnom zriadení prinesie aj posilnenie pozície starostu – čoraz viac kompetencií sa v jej návrhu presúva na starostov a primátorov. Podľa podpredsedu parlamentu by nemali byť všetky kompetencie viazané na starostov, pretože na to, aby starosta alebo primátor zvládol celú štátnu správu, musí mať aj istú odbornú spôsobilosť. Lepšiu možnosť vidí nepresúvať kompetencie na starostu, ale na obecný úrad.
„V niektorých momentoch to vyzerá tak, že návrh zákona posilňuje pozíciu starostov, niekedy aj na úkor zastupiteľstva. V takomto vzťahu by mal existovať stav rovnocennosti, nie nadradenosti a podradenosti,“ povedal T. Cabaj, ktorý sa chce snažiť o vytvorenie účinného systému vzdelávania na úseku verejnej správy. Osobitný dôraz bude pritom klásť na prípravu kandidátov na volené funkcie v miestnej a regionálnej samospráve.⋌
AG