NÁMESTOVO. „Hniezdo sme objavili len minulý štvrtok,“ uviedol Róbert Trnka, riaditeľ Regionálneho centra ochrany prírody (RCOP) v Námestove. Ide už o druhý pokus hniezdenia labute na Oravskej priehrade. Tieto majestátne a krásne vodné vtáky sa o to pokúšali už minulý rok, no kvôli kolísaniu priehradnej hladiny labuť hniezdo opustila. Zostalo po nej päť opustených, nevyliahnutých vajec.
Prileteli zo zámkov
Labuť hrbozobá je jeden z najväčších vtákov, atraktívny a ľuďom dobre známy. Na Slovensku sa začali labute objavovať voľne v prírode po druhej svetovej vojne, hlavne na juhu krajiny.
„Tieto labute pochádzali väčšinou z umelých chovov, od zámockých rybníkov. Nemajú svojich prirodzených nepriateľov,“ predstavil nám pôvod elegantných vtákov Róbert Trnka.
Hniezdenie labutí najčastejšie znemožňuje kolísanie vodnej hladiny. „Keď je voda stabilná, všetko je v poriadku. Pri poklese hladiny sa hniezda ocitnú zrazu na suchej zemi a prístup k nim majú predátori aj ľudia. To môže labute vyplašiť a hniezdo opustia. A naopak, keď voda príliš stúpne, hniezda zas často zaleje voda a labuť hniezdo takisto opustí,“ vysvetlil R. Trnka. „Bol by to úspech, keby sa prvýkrát vyliahli labutie mláďatá na Oravskej priehrade, aby sa už aj naše slovenské „more“ mohlo popýšiť týmto krásnym zvieraťom.“
Potrebujú pokoj od rybárov
Samicu môže vyplašiť ruch okolo hniezda, rovnako aj častejší výskyt rybárov v blízkom okolí. Riaditeľ RCOP prezradil, že hniezdo budú síce ochranári intenzívne sledovať, ale chce vyzvať k zvýšenej pozornosti a ohľaduplnosti aj ostatných ľudí. Dôležité je, aby nenechali voľne pobehovať psov v okolí priehrady, pretože môžu nielen ohroziť hniezdiacu labuť, ale aj napadnúť hniezdo. R. Trnka zároveň upozorňuje, že labuť môže byť nebezpečná - pri obrane svojho hniezda môže zaútočiť: štípať zobákom, udrieť krídlom a podobne. „Čím bližšie je doba liahnutia, tým je samička agresívnejšia. Mláďatá, ktoré sa úspešne vy-liahnu, matka odvedie na vodnú hladinu, vtedy by im už nemalo nič hroziť.“