enie.
V intímne napísanom románe Alabama song autor Gilles Leroy použil množstvo originálnych dokumentov, no dielo je i tak predovšetkým vynikajúcou fikciou o spoločnom búrlivom živote Zeldy a Scotta.
Keď 18-ročná Zelda, prezývaná Južanská kráska, v roku 1918 stretne v hlavnom meste Alabamy poručíka Fitzgeralda, netuší, že toto stretnutie navždy ovplyvní jej život. Príbeh, ktorý sa začína ako v rozprávke, láskou vtedy ešte neznámeho poručíka k žene z vyšších vrstiev, sa po 22 rokoch spoločného života končí tragicky. Zatiaľ čo Scott túži po méte najpopulárnejšieho románopisca Ameriky, Zelda po voľnosti, ktorú po boku umelca očakávala. Bujaré večierky, kde sa obaja oddávali alkoholu, tancu a neviazanému sexu, však rýchlo vystriedala tvrdá realita. Zelda, nemenej ctižiadostivá a umelecky nadaná ako Scott, po celý život zostáva v tieni svojho slávneho, ale aj - podľa autora - žiarlivého, márnomyseľného a egoistického manžela.
Portrét nezvyčajnej ženy
Alabama song je citlivým psychologickým portrétom Zeldy Sayre Fitzeraldovej. Rozprávač strieda pohľad Zeldy ako mladšej a staršej ženy s mnohotvárnym subjektívnym obrazom vzťahu známej dvojice, ktorý obsahuje prvky rivality, provokácií a excesov. Obidvaja sú vedení svojimi túžbami. Ich hlad po obdive, nedodržiavanie konvencií a individuálnych hraníc vedú potom k tomu, že svet im spôsobuje utrpenie, no spôsobujú si ho aj navzájom. Zeldin pohľad niekedy vyzerá ako naivný, inokedy obsahuje zmysluplnú analýzu diania okolo. Keď jej diagnostikovali schizofréniu, putovala z jednej psychiatrickej liečebne do druhej, až zomrela po požiari na klinike ako 48-ročná.
Gilles Leroy (čítaj Žil Lerua) sa narodil na predmestí Paríža v roku 1958. Po ukončení štúdia literatúry prešiel viacerými neobvyklými zamestnaniami. Neskôr vyučoval modernú literatúru a pracoval ako novinár pre magazín o architektúre a dizajne. V roku 1987 vydáva svoju prvú knihu Habibi a začína pracovať ako spisovateľ na voľnej nohe. Odvtedy napísal jedenásť kníh, prevažne románov, inšpirovaných najmä vlastnými skúsenosťami. „Pri písaní zvyčajne využívam ten najbezprostrednejší materiál, ktorý mám pred nosom: môj život,“ hovorí Gilles Leroy. V roku 2007 dostal román Alabama song prestížne ocenenie Prix Gouncourt.
Dobre sa drž
Naozaj poznáte vlastné deti? Tia a Mike Bayovci nechceli svoje deti špehovať. No ich 16-ročný syn Adam sa znepokojujúco zmenil. Keďže jeho najlepší kamarát Spencer Hill nedávno spáchal samovraždu, nemôžu potlačiť strach. A tak dajú synovi na počítač nainštalovať monitorovací program, aby vedeli, aké stránky navštevuje, s akými ľuďmi sa kontaktuje a o čom si s nimi píše. Nedozvedia sa všetko – ale čo odhalia, vyzerá ako potvrdenie ich najhorších obáv.
Betsy Hillová náhodou zistí, že posledná noc jej syna Spencera nebola taká, ako si myslela. Odrazu sa vynárajú otázky. Kto môže za smrť Spencera Hilla? A prečo z rodičovského domu náhle zmizol Adam Baye? Odpovede vedú len k ďalším záhadám. Zúfalí rodičia sa vrhajú do pátrania na vlastnú päsť, zatiaľ čo v ich okolí vyčíňa sadistický vrah.