svojej minulosti?“
Hovorcovia, lídri, mlčanliví aj radorečníci z opozície vytýkajú súčasnej koalícii, že „jej predstavitelia nemajú schopnosť sebareflexie“, že „bez sebahodnotenia sa nedá vládnuť“, že súčasná koalícia „nie je schopná priznať si chyby“, že „terajší vrcholní predstavitelia koalície nemajú základnú charakteristiku osobnosti: kriticky prehodnotiť svoju minulosť“. Atď.
Politologický analytik A.B. hovorí: „Takto sa nikam nedostaneme.“ Analytik B.C. hovorí: „Je to tu beznádejné.“ Analytik D. F.: „Nepohneme sa, kým...“ Analytik G. H.: „Ak sa opozícia a koalícia spoja, vyhráme boj so sebou.“ Verejnosti neznámy predstaviteľ silnej finančnej skupiny Mystérium I. J. povedal: „Nech sa hrajú na svojom politickom piesočku. Keď budú potrebovať peniaze, obrátia sa na nás.“ Redakcia Oravských novín sa obrátila na sira Roberta Charlesa Owena, komentátora londýnskeho týždenníka Economist, o ktorom je známe, že vo svojich perfektných analýzach súčasného sveta si všíma aj strednú Európu; pozná detailne aj slovenskú situáciu. Obrátili sme sa naňho listom s prosbou: „Čo odporúčate lídrom koalície a opozície v čase krízy? Veď červené mínusové čísla predpokladajú prezident, premiér, aj národná banka.“ Do týždňa sme dostali odpoveď. Okrem iného sa v nej píše: „Treba sa naučiť neustále hovoriť čarovné slovíčko neviem (I don´t know).
Napríklad: Premiér sa spýta ministra: „Čo bude s vaším novým tendrom, pán minister? Vraj sa objavil vyvesený na sociálnom zariadení ministerstva a hneď naň reagovala firma Slipy, a. s., a uzatvorila s vami zmluvy na milión eur?“ A minister odpovie milo: „Neviem, pán premiér.“ Premiér sa spýta koaličného spojenca: „Kedy, Jano, urobíš poriadok s tým tvojím lídrom, čo vyhlasuje tender na sociálnom...?“ A líder odpovie: „I don´t know nothing.“ (Dočasný spojenec chodí na angličtinu!) „A kedy urobíš konečne sebareflexiu?“ Líder: „Konečnú? Oj, to si ja ešte požijem a urobím pár volovín, čo sa zapíšu do dejín našej vlasti...“ Redaktor Hospodárskych novín sa spýta: „Pán minister, tretíkrát sa vás pýtam: To myslíte vážne, že tender vyvesíte na takom mieste a podnikatelia chodia z celého Slovenska na potrebu na vaše ministerstvo, aby...“ A minister odpovie: „Zmiznite z tohto priestoru, lebo sa môžete stať súčasťou sociálneho zariadenia!“ Toľko z listu váženého sira R. CH. Owena.
Spolužiačka našej redaktorky Natálie Šikovnej je t. č. na študijnom kurze angličtiny v Oxforde. Dala prácu sama sebe. Zašla do archívu univerzitnej knižnice a našla zaujímavé informácie: Sir R. CH. Owen bol pred 30 rokmi jedným z najpopulárnejších humoristov Veľkej Británie. Jeho články vyšli knižne bez komentárov a opráv, pretože boli štylisticky vybrúsené a faktograficky presné. Je v nich vraj toľko anglického nenápadného a zároveň ostrého humoru, že „sa mu nevyrovná ani jedna z vydaných kníh slovenských politikov od roku 1999 dodnes.“ Spolužiačka našej redaktorky očividne nemá rada slovenských politikov – bývalých ani súčasných - inak by takto opovržlivo o ich literárnej tvorbe predsa nepísala.