DOLNÝ KUBÍN. Slanický ostrov umenia otvoril svoju 34. sezónu. „Bola by už 36., no pre vypustenie priehrady bol ostrov dva roky zatvorený,“ hovorí Eva Ľuptáková, riaditeľka Oravskej galérie, pod ktorej pôsobnosť patrí aj ostrov umenia.
Renovácia po 35 rokoch
Na návštevníkov čakajú viaceré novinky. Slanický ostrov sa po rokoch dočkal svojich navigačných tabúľ. „Informačný systém hnedobielej farby je štandardom v celej Európskej únii. Upozorňuje na významné kultúrne či historické pamiatky regiónu. Keby sme si nezvolili aj my túto cestu, šli by sme sami proti sebe, akoby sme vôbec neexistovali,“ skonštatovala riaditeľka. Nový informačný systém financoval Žilinský samosprávny kraj, zriaďovateľ galérie. Posledné tabule boli popri cestách osadené v polovici tohto mesiaca.
Galéria pristúpila po 35 rokoch i k renovácii expozície zatopených obcí, ktorá je súčasťou Slanického ostrova umenia.“ Staré informačné panely sme vymenili za nové. Podávajú informácie o obciach, ktoré boli zatopené, histórii budovania Oravskej priehrady a pláteníctva na Orave. Slanica totiž patrila k jedným z najbohatších a najvýznamnejších pláteníckych dedín,“ rozpráva E. Ľuptáková.
Druhý najnavštevovanejší
Slanický ostrov umenia je po hrade druhým najnavštevovanejším miestom na Orave. Vlani naň zavítalo 35 tisíc ľudí v období od 15. mája do 15. septembra. „Je to veľmi špecifická expozícia. Každoročne pred zahájením sezóny robíme na ostrove údržbu a potrebné stavebné úpravy. Nachádza sa totiž v extrémnych podmienkach a preto si vyžaduje osobitný prístup. Ďalšou jedinečnosťou expozície je, že sa k nej dá dostať len loďou. Najbližšie je niečo také možné v Benátkach. Štvrtý rok na ostrov premáva nová loď, ktorej dlhoročným kapitánom je Stano Bodorík. Lodníka mu robí brat Alojz,“ predstavuje fungovanie ostrova Eva Ľuptáková.
Ostrov umenia uprostred Oravskej priehrady vznikal postupne od roku 1970. O jeho vytvorenie sa veľkou mierou pričinil známy výtvarník a niekdajší riaditeľ galérie Ignác Kolčák. Na ostrove sa nachádzajú barokový kostol s kalváriou, kamenné lapidárium a expozícia zatopených obcí.
Ostrov je vrcholom kopca, ktorý sa kedysi týčil nad dedinou Slanica. Okrem nej boli v roku 1953 zatopené ďalšie štyri obce – Hámre, Lavkovo, Osada a Ústie. Pod vodou umelej nádrže skončila aj časť Námestova. Na ostrove je umiestnený pamätný kameň na pamiatku obyvateľov týchto dedín. Väčšina z nich sa presťahovala na juh Slovenska, najmä do okolia Trnavy.
„Zakladateľom ostrova umenia sa podarilo vytvoriť nadčasovú expozíciu. Je to unikátne miesto s vlastným duchom, kde návštevníci nachádzajú pokoj a priestor pre meditáciu. Ešte stále sa tam dá uniknúť pred zhonom dnešnej civilizácie,“ uzavrela E. Ľuptáková.