BABÍN. Obec Babín patrí do menšiny oravských dedín, ktoré ešte nemajú vlastnú monografiu. Na jej príprave sa pracuje už dlhšie - prvotná myšlienka sa zrodila asi pred piatimi rokmi. „Knižka by mala vyjsť začiatkom decembra, všetko závisí od finančnej situácie,“ uviedol Martin Matys, vedúci Miestneho kultúrneho strediska (MkS) v Babíne.
Zber informácií
V súčasnosti prebieha v dedine zber historickej dokumentácie. „Oslovili sme všetkých ľudí, a tí nosia na obecný úrad vzácny materiál, fotografie staré aj mladšie. Tieto skenujeme a pripravujeme na ďalšie použitie,“ oceňuje zaangažovanosť Babínčanov M. Matys. Okrem toho sa obec obrátila aj na dostupné archívy. Informácie čerpajú zo Štátneho oblastného archívu v Bytči, Štátneho krajského archívu v Dolnom Kubíne, aj z matriky v Bytči a Hruštíne.
Za najcennejší zdroj informácií však zostavovatelia považujú svedectvo starších obyvateľov. Tí prežili obdobia, ktoré sú pre dnešnú mládež už históriou, vedia povedať, ako sa kedysi žilo, čo sa zachovalo či nezachovalo. Starší občania prichádzajú na Obecný úrad v Babíne, aby porozprávali čosi zo svojho života. Každý pridá do zbierky informácií niečo nové. Tento cenný materiál bude jedným zo základných kameňov knihy, určenej pre dnešnú generáciu, i pre generácie budúce.
Prispejú len sponzori
Plánovaná monografia vyjde na náklady obce. „Minulý rok sme napísali projekt na Ministerstvo kultúry SR a VÚC do Žiliny na poskytnutie dotácie na monografiu, žiaľ odpovede boli záporné,“ vyjadril sklamanie vedúci MkS. Časť peňazí na vydanie knižky chce samospráva získať od sponzorov, ostatné bude hradiť obec.
„Ak sa nám podarí, chceli by sme monografiu vydať v náklade aspoň tisíc kusov,“ povedal M. Matys. „Monografia sa nerobí na päť rokov, ale na niekoľko desaťročí, lebo obec nemá dostatok prostriedkov, aby ju aktualizovala a vydávala častejšie,“ dodal. Spodná hranica odhadovanej ceny na vydanie takéhoto nákladu monografie je cca 10000 € (cca 300 000 Sk).
Každý spraví niečo
Na knižke sa podieľa viacero spoluautorov, jej jednotlivé časti majú rozdelené. Róbert Trnka zo Správy CHKO v Námestve minulý rok podrobne spracoval a kompletne zdokumentoval geografiu aj flóru okolia Babína. Staršiu históriu až po rok 1918 spracúva Eva Kurjaková zo Zubrohlavy, do novodobejšej histórie 20. storočia sa pustil Martin Matys. Na etnografiu, ľudový a kultúrny život Babína sa odborným okom pozrie Elena Beňušová z Oravského múzea.