ORAVSKÁ PRIEHRADA. Malé úhory nasadili minulý týždeň do priehrady členovia Slovenského rybárskeho zväzu, Rada Žilina. Kedysi existovali farmy na úhory aj na Slovensku, dnes sa však musia násady dovážať z prímorských krajín. Tieto sladkovodné ryby sa totiž vytierajú - rozmnožujú výlučne v mori.
Morské ryby u nás
Mladé úhory žijú v riekach, dospelé sa však idú rozmnožovať do mora. Európske úhory putujú 4 až 6 mesiacov bez príjmu potravy aj viac ako 6400 km do rôznych častí Sargasovho mora, po nerese rodičia hynú. „Tam sa vytrú a Golfským prúdom sa monté – násada úhora – vracia naspäť k pobrežiu, kde sa odlovuje,“ hovorí Ondrej Gavenda, člen rybárskej stráže na vodnom diele Orava. No podľa jeho slov si rybári v niektorých prímorských krajinách úhory dochovávajú sami, na umelých farmách. Odtiaľ sa potom násady letecky rozvážajú do krajín, kde sa ne-chovajú, teda i na Slovensko.
Šok znamená smrť
Malé násady úhora prichádzajú na Slovensko v tzv. šupinkovom ľade, zabalené v špeciálnych krabiciach a schladené. V takomto stave dorazili tisícky 3 až 5-centimetrových úhorov aj na Oravu. „Krabice sme otvorili a úhory sme preliali vodou, aby sa zmiešali kyslosť, celkové zloženie i teplota vody, v ktorej ryby pricestovali a tej v priehrade,“ priblížil nám postup nasádzania úhorov do Oravskej priehrady O. Gavenda. „Zlým postupom by mohlo dôjsť k teplotnému a chemickému šoku rýb a tým k ich uhynutiu.“
Po rokoch opäť
Malé násady úhora musia rybári vo vode z priehrady rozmiešavať cca 30 - 40 minút. Potom ich na člne rozvážajú po Oravskej priehrade a po dvoch či troch kusoch vysádzajú v pobrežných častiach. Hoci sú násady skutočne veľmi malé, nechýba im šikovnosť. Proti predátorom sa dokážu brániť tak, že sa ukryjú medzi kamene na dne. Dorásť do veľkosti, v akej viacerí úhora poznáme, sa im podarí približne za päť rokov.
Kedysi bolo úhorov v Oravskej priehrade viac, potom sa tam však prestali vysádzať. Rybársky zväz ich na naše územie znova začal dovážať minulý rok, kedy sa aj prvýkrát vysádzali. Približne o tri-štyri roky by sa teda oravskí rybári mohli tešiť na úlovok, ktorý sa od tých klasických podstatne líši.