Basketbal sa oplatí robiť, najmä pre fanúšikov

BK Dolný Kubín - MBK Handlová 84:75
(18:17, 24:14, 20:25, 22:19)

Body: Dubovský 19, Maslík 18, Žilík 17, Savovič 9, Ondrejka 6, Jugo 5, Piták 4, Krajčo 3, Štefanac a Futo po 2, Strapec bez bodu - Bičvič 26, Štefánik 18, Vojtek 10, Števula 7, Haviar 3, Paraik 2, TH: 34/21 - 18/11, fauly: 17 - 23, trojky: 9 - 10, n rozhodovali: Janáč, Kuzmiak a Šramko, 660 divákov

V sobotu sa stretli tímy Dolného Kubína a Handlovej v ich poslednom stretnutí v tejto sezóne. S tohtoročnou extraligou sa chceli rozlúčiť hráči oboch tímov víťazne. No ako povedal jeden z divákov, „nešiel som kvôli basketbalu, ale atmosfére.“ Tá bola naozaj úžasná. Dolný Kubín si v poslednom zápase zabezpečil účasť v extralige aj na ďalšiu sezónu, keď vyhral na palubovke Košíc 66:61
Do posledného tohtoročného zápasu nastúpili na vlastnej palubovke proti tímu MBK Handlová. Družstvo okolo trénera Vidina bolo vo víťaznej eufórii a chceli sa so sezónou a svojimi skvelými fanúšikmi rozlúčiť víťazstvom. Družstvo MBK Handlová bolo na deviatej priečke extraligovej tabuľky. Pre žalúdočné problémy im však chýbal Američan Denarryl Rice, ktorý sedel len v „civile“. Handlová chcela v Dolnom Kubíne podať zodpovedný výkon hlavne v obrane a dôstojne sa rozlúčiť s extraligou. To sa im však napokon nepodarilo. V záverečnom stretnutí sa dal očakávať zaujímavý zápas, čo sa aj potvrdilo. Zápas v Dolnom Kubíne sa niesol vo výbornej atmosfére, ktorú zabezpečila takmer sedemstovka divákov a hráči, z ktorých už opadla nervozita a hrali uvoľnene, keďže mali isté udržanie sa v lige. Domáci išli do zápasu s cieľom rozlúčiť sa s výborným publikom. Od úvodných minút si do polčasu vytvorili jedenásťbodový náskok. V druhom polčase na palubovke jednoznačne dominovali, trochu zaváhali len v tretej štvrtine, kde sa hostia na chvíľu ujali vedenia. Dolnokubínčania však opäť strhli víťazstvo na svoju stranu a s domácimi divákmi sa so sezónou rozlúčili víťazstvom. Najviac sa v zápase strelecky darilo kapitánovi Lukášovi Dubovskému autorovi devätnástich bodov. Dobre mu však sekundovali ďalší mladíci - Michal Maslík a Miroslav Žilík. V zápase dostávali viac šancu slovenskí basketbalisti. Na druhej strane nebyť Bičviča a Štefánika, hostia by domov cestovali s poriadnym debaklom.

BK Slávia TU Košice - BK Dolný Kubín 61:66
(13:18, 15:15, 22:18, 11:15)

Body: Probala 20, Baťka 12, Stakenas a Demečko 7, Kováč, Lutter a Utľák 4, Harris 3 - Jugo 17, Futo 13, Štefanac 11, Savovič 8, Žilík 7, Dubovský 6, Krajčo 4, n fauly: 23 – 20, n TH: 16/19 - 15/20, n trojky: 5/20 - 5/17, n bloky: 1–4, n rozhodcovia: Sudek, Kúkelčík a Tomašovič divákov:600

Streda večer bola pre Košice a Dolný Kubín existenčným dňom. Malo sa rozhodnúť, kto sa v extralige udrží a kto pôjde minimálne na rok do nižšej súťaže. Väčšie tromfy mali v rukách domáci Košičania - hrali doma a stačilo im vyhrať akýmkoľvek rozdielom. Po tvrdom boji sa však nakoniec tešili Oravci, ktorých aj tentoraz išlo do Košíc povzbudiť niekoľko fanúšikov. Zápas začali lepšie domáci. Úvodné dva koše dal Probala, navyše obidve boli trojky. Dolnokubínčania však spresnili hru, začali lepšie brániť a už v polovici prvej štvrtiny otočili skóre na 6:12. Následne obidve družstvá strelili po jednom koši a stav 8:14 vydržal takmer dve minúty, keď pri obrovskom množstve strát nedokázal ani jeden tím skórovať.
Minútu pred koncom úvodného dejstva získal pre hostí prijateľný deväťbodový náskok Jugo, no koše Stakenasa a Probalu znamenali po prvej štvrtine len päťbodové vedenie hostí – 13:18.
Druhá štvrtina patrila zverencom Olivera Vidina, ktorí nedovolili Košičanom dostať sa do tlaku. Naopak, oni sami agresívnou obranou a rýchlymi protiútokmi diktovali tempo zápasu.
Košičania začali byť nervóznejší, a tak Dolnokubínčania viedli po krásnom smeči Žilíka v polovici druhej štvrtiny už o desať bodov 19:29. Okamžite však odpovedal trojkou Harris, ďalšiu pridal Probala a opäť to bolo len o štyri body. Družstvá sa tak naťahovali až do konca polčasu. Už sa zdalo, že hostia pôjdu do šatne so šesťbodovým náskokom, no zároveň s klaksónom fauloval Strapec a Stakenas ešte hádzal dva trestné hody. Premenil len jeden, a tak sa do šatní odchádzalo za stavu 28:33 z pohľadu domácich.
V úvode tretej časti hostia trošku zaspali. Dubovský fauloval, hneď na to dostal pomerne prísnu „technickú“ a Košičania sa za minútu dotiahli na rozdiel jediného bodu, navyše po koši Stakenasa dokonca o bod vyhrávali. Keď v polovici tretej štvrtiny Probala trestným hodom zvyšoval na štvorbodový náskok 40:36, začínalo to s Dolnokubínčanmi vyzerať zle - nedobre. Košičania si dve minúty pred koncom tretej desaťminútovky vypracovali aj šesťbodový náskok ako v úvode. Ani tentoraz im to nevydržalo, hostia stihli vyrovnať a dve sekundy pred koncom Juga košom získal vedenie opäť na svoju stranu. Aj po tretej štvrtine tak viedli Oravci, aj keď už len o bod – 50:51.
Posledná časť hry bola súbojom nervov. Obidva tímy hrali opatrne, neskúšali zbytočné pokusy, aj preto nikoho neprekvapí, že najvyšší rozdiel počas deviatich minút poslednej časti hry bol dva-tri body. Minútu a pol pred koncom sa Košičanom podarilo vyrovnať, no následne Krajčo premenil dve šestky, pri ďalšom útoku Košičanov fauloval Demečko Savoviča, ten však zbytočnou stratou vrátil výhodu Košiciam. Prišla ďalšia strata Košíc, tentoraz Probalu pri krokoch, to už bolo kritických tridsať sekúnd do konca. Loptu držal Jugo, ktorého po devätnástich sekundách košická obrana faulovala. Spomínaný hráč sa postavil na hranicu trestných hodov a s pevnými nervami premenil obidva. Ďalšia strata Košíc už len dokumentovala celozápasovú nervozitu domácich. Posledný kôš zápasu pridal Savovič a uzavrel tak na konečných 61:66.
Aj pre budúci ročník teda Oravci zostávajú v extralige. Dokázali zabrať v najvhodnejšiu chvíľu a hoci na palubovkách súperov vyhrali len raz, bolo to v najlepšom možnom momente. Už len kvôli skvelým fanúšikom, ktorí neváhali za nimi cestovať na mnohé zápasy, si to Dolnokubínčania zaslúžili. V Košiciach ukázali väčšie basketbalové srdce, väčšiu túžbu po výhre, a preto sa právom môžu radovať zo záchrany. Košičanom už druhý rok po sebe ostali len oči pre plač. Druhý rok po sebe to mali Košičania vo vlastných rukách. Stačilo im vyhrať domáci zápas a boli by zachránení. Tak, ako minulý rok s Prievidzou, ani teraz napriek tomu, že mali skúsenejších hráčov ako Oravci, nedokázali s priamym konkurentom o záchranu prekonať nervozitu z dôležitého zápasu, a to sa nakoniec ukázalo ako dôležitý aspekt ich prehry.