Vzhľadom na to, že prvosienka je čiastočne chránená, zbierať sa môžu len jej nadzemné časti – kvety a listy. Liečivé účinky prvosienky sú známe už od nepamäti.
Účinky
Prvosienka pôsobí protizápalovo, využíva sa preto hlavne pri chorobách dýchacích ciest ako je prechladnutie, zápal priedušiek, hlasiviek, pri zápale pľúc, pri prieduškovej astme alebo pri chrípke. Zrieďuje hlieny a tým uľahčuje vykašliavanie. Pôsobí mierne močopudne, mierne protireumaticky, ukľudňujúco, zmierňuje tras pri Parkinsonovej chorobe. Posiľňuje srdce vyčerpané úporným kašľom, podporuje cirkuláciu krvi.
Ako na to
Nadzemná časť prvosienky sa používa v sušenom stave. Buď sa zaleje vriacou vodou a nechá postáť, alebo sa používa odvar. Dávame 1 polievkovú lyžicu sušenej rastliny na 2 dl vody, pijeme 3x denne po jednej šálke. Odvar sa môže používať aj do kúpeľa po porážke alebo na veľmi teplé obklady pri ochrnutí tvárového nervu.
Z čerstvých listov prvosienky môžeme pripraviť aj šalát, ktorý dochutíme octom a olejom.
Povzbudzujúco na činnosť srdca pôsobí prvosienkové víno. Pripravíme ho tak, že sušený kvet a vňať zalejeme bielym vínom (na 4 dl vína dáme 2 polievkové lyžice) a necháme postáť 20 dní v dobre zatvorenej fľaši. Užíva sa 3x denne 0,5 dl pred jedlom.
Pri prechladnutí
Odporúča sa zmiešať rovnakým dielom sušenú vňať a kvet prvosienky s kvetom bazy čiernej, dať 1 polievkovú lyžicu zmesi na 2,5 dl bieleho vína a variť 10 minút. Po ochladení osladíme medom a pijeme. Tento ľudový liek uľahčuje vykašliavanie. Niektorí autori odporúčajú miešať kvet a vňať sušenej prvosienky s divozelom, podbeľom, skorocelom, materinou dúškou, kvetom slezu a pamajoránom.
Upozornenie: Čaj z prvosienky by nemali piť deti do troch rokov, tehotné a dojčacie ženy.
Autor: SVATAVA ŽÁKOVÁ