ŽAŠKOV. Podujatie opäť zorganizoval Ondrej Chovan, ktorý tiež obľubuje hru na tomto nástroji.
Hrajú aj ženy
„Svoju prvú heligónku som dostal ako prvák za jednotku na vysvedčení. Školskú tašku som totiž nosil namiesto na chrbte vpredu, ako harmoniku,“ smeje sa Žaškovčan. Hrať sa učil spolu s bratom u svojho suseda, ktorý bol výborným heligonkárom. Muzicírovaniu sa venoval aj v mladosti, potom prišla tridsaťročná pauza. „Chodil som však na rôzne heligonkárske podujatia a raz som si povedal, že keď také niečo môže byť všelikde na Slovensku, prečo nie aj v Žaškove. Veď v dedine máme výrobcu heligónok. A aj keď v obci nie je heligonkárska tradícia, žije tu veľa ľudí, ktorí vedia na heligónku hrať. Napočítal som ich 35, medzi nimi i tri ženy. Jedna je dcérou výrobcu Ladislava Duraja, druhá dcérou vynikajúceho heligonkára Milana Pavlovčíka a tretia – Zuzana Kubačková pochádza z rodiny Zápotočných,“ hovorí O. Cho-van.
Bitka o miesta
Na prvé stretnutie heligonkárov prišlo sedem hudobníkov, aj diváci sa nazbierali len zo zvedavosti. O rok neskôr sa počet účastníkov zvýšil už na 28 a tento rok ich bolo 14. Sála kultúrneho domu bola nabitá, ľudia totiž presne vedeli, na čo sa môžu tešiť a čo ich čaká. „Prichá-dzajú dokonca hodinu vopred, aby si obsadili miesto,“ teší sa z návštevnosti pán Ondrej, ktorý na podujatie vždy pozýva aj atraktívnych hostí. „Prvý rok sa predstavili Gorali Serafín Ganobčík, majster Slovenska v hre na heligónke, a žiaci Miroslava Tropeka. Vlani vystúpili Zázrivčania a Terchovčania, žiaci a učitelia Miloša Bobáňa, a tento rok Kysučania.“
Má dve heligónky
Ondrej má dve heligónky. Tá, ktorú dostal ako 7-ročný, má už 47 rokov. „Tvrdím, že vydržala pokope preto tak dlho, lebo keď som s ňou hrával na prvého mája, vždy ju niekto polial pálenkou. Tak sa jej aspoň nechytili mole.“ Zatiaľ čo predtým stála taká harmonika 425 korún, teraz sa dá podľa slov muzikanta zohnať za 15 tisíc (498 €).
Pred tromi rokmi si dal vyrobiť novú heligónku u L. Duraja. Je drevená a väčšia ako tá stará. Ondrej sa o ňu nemusí s nikým deliť, žiadne z jeho detí sa totiž heligonkárstvu nevenuje. „Synovia vedia hrať akurát na gitare.“
Vekový rozdiel bol 52 rokov
Najstaršími účastníkmi tretieho ročníka Heligonkárov žaškovských boli 61-roční Ondrej Adamec a Jaroslav Zápotočný. Naopak, najmladším heligonkárom bol 9-ročný René Čierny. Stretnutie muzikantov chce Ondrej organizovať aj naďalej. Podmienkou je samozrejme záujem zo strany hudobníkov, ale i divákov. „Mojím snom je urobiť to niekde v prírode, pod holým nebom. Predsa len, program trvá tri hodiny a mnohým robí problém obsedieť. Zatiaľ som však nenašiel vhodnú plochu a straší ma aj oravské nevyspytateľné počasie,“ dodal Ondrej Chovan.