BASKETBAL EXTRALIGA

Košice sa po strede opäť bodovo dotiahli

MBK Handlová - BK Dolný Kubín 79:70
(19:22, 27:12, 14:17, 19:19)

Body: Vojtek 20, Paraik 16, Rice 12, Štefaník 9, Bičvič 7, Mrviš 5, Klátik 4, O. Haviar 4, Prokein 2, Števula a M. Haviar bez bodu - Dubovský 20, Štefanac 17, Žilik 10, Jugo 7, Strapec 6, Piták a Savovič po 3, Maslík a Krajčo po 2, Futo a Ondrejka bez bodu TH: 32/20 - 24/17, fauly: 24 - 24, trojky: 3 - 3, rozhodovali: Kuzmiak, Margala a Šramko, 250 divákov

Handlová už iba dohráva súťaž, hrá uvoľnene a bez tlaku. Na druhej strane, ak sa chce Dolný Kubín zachrániť, musel sa pokúsiť o víťazstvo aj v tomto stretnutí. Vonku však hrá už tradične slabšie ako doma. V Handlovej si ale hanbu neurobil.
BK Dolný Kubín mal bodový odstup od posledného miesta, a preto je každé jeho víťazstvo dôležité. Dolnokubínčania chceli už konečne pretrhnúť nulovú bilanciu víťazstiev na palubovke súpera, no ani tentokrát im nebolo dopriate.
Proti Handlovej však chýbali body opôr Savoviča a Futa. Bolo to spôsobené aj tým, že dostávali na palubovke oveľa nižšiu minutáž ako obvykle. Zastúpiť ich tak musel hlavne kapitán Dubovský, či center Štefanac. Žilíkových desať bodov je však taktiež málo oproti iným sezónnym štatistikám. Odohral však len 22 minút. Na druhej strane sa presadil hlavne Vojtek, autor 20 bodov, a na strane domácich, možno trošku prekvapujúco, Paraik a samozrejme Američan Rice. Bičvičove trojkové delostrely sa tentokrát neukázali v plnom svetle.
Handlovčania si pripísali ďalšie víťazstvo a sú zatiaľ deviati. Dolný Kubín zostal na predposlednej priečke, no Košice sa na nich bodovo dotiahli, keďže doma zvíťazili nad Interom Bratislava.
Hostia si prišli do Handlovej po víťazstvo a tomuto cieľu podriadili všetko. Hrali agresívne a rýchlo, čím sa im čiastočne podarilo eliminovať domácich strelcov. Prvú štvrtinu vyhrali hostia o tri body a zdalo sa, že by mohli u „baníkov“ uspieť. Druhá časť im však absolútne nevyšla. Ľahkovážne prišli o náskok a domáci valcovali. Po zmene strán však Oravci opäť zdvihli hlavu a duel zdramatizovali. Domáci však predsa len boli v útoku o čosi úspešnejší ako hostia a v závere zápasu im už nedovolili priebeh zápasu zdramatizovať. Handlovčania sa napokon tešili z výhry o deväť bodov 79:70.

BK Dolný Kubín - BK Slávia TU Košice 86:79
po predĺžení (16:10, 14:17, 14:31, 25:11, 17: 10)

Body: Savovič 21, Žilík 19, Futo 17, Dubovský a Jugo 7, Štefanac a Strapec 5, Maslík 3, Piták 2 - Baťka 31, Harris 11, Demečko 10, Utľák 9, Lutter 8, Probala 7, Kováč 2, Stakenas 1, fauly: 21 – 33, TH: 27/37 - 15/24, trojky: 7/27 - 6/23, n bloky: 2 – 3, rozhodcovia: Janáč, Hančík, Šramko, n divákov: 600

Zápasom roka sa dal pre Oravčanov nazvať tento zápas. Ak by svojmu úhlavnému súperovi v boji o záchranu podľahli, mohli by sa pomaly lúčiť s extraligou. No ani Košičania neprišli na Oravu prehrať, a preto sa dal očakávať opäť vyrovnaný zápas, kde sa mohlo rozhodovať až v samotnom závere.
Napokon sa prognózy potvrdili, hoci Košičania ešte po tretej štvrtine viedli o 14 bodov. No nakoniec víťazstvo zostalo na Orave. Potešilo to aj vypredanú halu, ktorá ešte desať minút po skončení duelu „vytlieskavala“ svojich chlapcov.
Dolnokubínčania vediac, o čo hrajú, sa pustili do súpera bez okolkov a celú prvú štvrtinu hostí k ničomu nepúšťali. Košičania strácali lopty, čo domáci rýchlymi protiútokmi využívali. Preto nikoho neprekvapilo, že po ôsmich minútach hry bol stav 16:4. V závere štvrtiny sa Košičania zdvihli a dvoma „trojkami“ po sebe uzavreli skóre prvej štvrtiny na 16:10.
Druhá časť hry bola viac vyrovnaná, Košičania prestali strácať lopty, začali viac bojovať, lepšie doskakovať, čo sa muselo prejaviť aj na výsledku. Aj keď ešte v 13. minúte viedli „vidinovci“ o deväť bodov 22:13, už v 19. min bolo skóre nerozhodné - Baťka vyrovnal na 25:25. Záver štvrtiny o niečo lepšie zvládli Oravci, a tak do šatní odchádzali s trojbodovým náskokom 30:27. Aj skóre prezrádza, že v prvom polčase sa viac bránilo, ako útočilo. Veď 30, resp. 27 bodov dávajú popredné tímy extraligy za jednu štvrtinu.
Tretiu časť hry začali Dolnokubínčania skvele, získali si až osembodový náskok a vyzeralo to, že môžu dostať Košičanov na lopatky. Lenže potom ako keby prestali hrať. Kazili aj jednoduché lopty, a keď Košičania cítili šancu, chytili sa jej. Táto štvrtina bola jednoznačne v košickej réžii a postupné zvyšovanie náskoku hostí stopla až prestávka, beztak sa vedenie Slávie TU vyšplhalo na pekný, štrnásťbodový rozdiel.
Domáci však vedeli, že hrajú „o všetko“ a preto sa nechceli vzdať. K úžasnému obratu zavelil Strapec, keď premenil „trojkový“ pokus a získal sebavedomie na stranu domácich. Košičania sa síce snažili, ale tlak domácich bol minútu po minúte silnejší. Štyri minúty pred koncom znížili domáci len na rozdiel jedného bodu 60:61 a začala sa naozajstná dráma. Košice síce ešte získali päťbodový náskok, no minútu pred koncom Savovič krásnou „trojkou“ znížil len na rozdiel dvoch bodov. Posledné sekundy boli hlavne v znamení trestných hodov. Osemnásť sekúnd pred koncom viedli hostia o bod a Baťka hádzal dva trestné hody, avšak premenil len jeden a tak posledný útok patril domácim. Žilík síce trojku nedal, no pod košom sa zjavil Futo a 0,6 sekundy pred koncom poslal zápas do predĺženia.
Nastavený čas, podobne ako posledná štvrtina, už patrila domácim, ktorí (povzbudený hlavne po psychickej stránke) si nedali víťazstvo vziať. Posledný kôs zápasu patril domácemu Žilíkovi, ktorý tak uzavrel skóre na konečných 86:79.

Už v ďalšom kole majú východniari šancu dotiahnuť sa – doma privítajú Inter, Oravci cestujú do Handlovej.
9. Handlová 35 15 20 2871:2872 50
10. Inter BA 35 15 20 2955:3044 50
11. D. Kubín 35 8 27 2605:2908 43
12. Košice 35 8 27 2581:3137 43