NÁMESTOVO. Konkurencia bola veľká, predviesť svoje dielo chcel každý. Okrem Slovákov aj Česi a Maďari. Súťažiaci boli zaradení do troch kategórií: Domáce video – filmové začiatky, Príroda a zver, Dokumentárny a náučno-metodický film. Róbert Trnka vyhral prvú cenu práve v poslednej zo spomínaných kategórií. Jeho film s názvom Poľovníckymi chodníkmi Babej hory sa stal absolútnym víťazom. Minister pôdohospodárstva Stanislav Becík vyslovil filmu obdiv, jeho autorovi poblahoželal a prisľúbil, že spraví všetko pre to, aby sa snímka mohla distribuovať do škôl. Zúčastnených organizátorov aj súťažiacich inšpirovala natoľko, že prisľúbili svoju návštevu na Babej hore. R. Trnka chce touto prezentáciou krajiny napomôcť rozvoju cestovného ruchu.
Najmä pre mládež
Film poukazuje na krásy Babej hory. Pre mnohých ľudí je pustá a prázdna, preto chce R. Trnka ukázať, koľko krásy sa tam ukrýva. Film je síce dokumentárny, ale je doňho vložený príbeh chlapca a jeho dedka. Spolu chodia po hore, navštevujú rozličné miesta, spoznávajú rastliny a živočíchy. Starý otec učí vnuka pozorovať zvieratá, pomáhať im v núdzi. Cieľom filmu je symbolicky poukázať na to, čo nám bolo prírodou dané a čo by sme mali zachovať pre ďalšiu generáciu. Chce naučiť mladých, ako s prírodou zaobchádzať.
Postavu chlapca si zahral autorov päťročný syn Jakub, úlohu starého otca obsadil poľovník z Oravskej Polhory František Kudiak. Prostredníctvom príbehu film zdôrazňuje potrebu ochrany prírody. Vo filme sa nenachádza žiadna kritika ani násilné prezentovanie Babej hory, naopak, divák v ňom nájde veselé príhody, vyplývajúce zo situácie. Každý má priestor, aby si vytvoril svoj vlastný názor. Film nie je divácky náročný, preto je určený hlavne pre deti.
„Treba byť na všetko odborne pripravený,“ povedal víťaz tohtoročného filmového festivalu. Myslel tým technické zabezpečenie, ale hlavne znalosti o správaní sa zvierat v určitých situáciách. „Treba vedieť kedy a ako blízko sa k nim priblížiť, aby sme ich nevyrušili.“ Tieto vedomosti sa dajú sčasti získať z literatúry, gro vedomostí však predstavuje mnoho rokov praxe. Scenár, réžiu a strih si robil sám autor, s ostatným mu pomáhali kolegovia z práce a rodinní príslušníci.
Amatér verzus profesionál
Víťazný film, ako už bolo spomínané, je amatérsky. R. Trnka si myslí, že takéto filmy majú veľký význam, lebo vznikajú z vnútorného pocitu človeka a bez nároku na honorár. Profesionál má síce dobré technické podmienky, ale je vždy tlačený termínom. Amatérsky film vzniká pre potešenie. Točí sa podstatne dlhšiu dobu a je v ňom „duša“ filmára.
R. Trnka natáčal svoj film takmer tri roky, nazbieral asi 120 hodín surového materiálu. Najlepšie zábery mu zaistili prvenstvo. Podľa neho je dôležité mať pri natáčaní filmu ešte niekoho iného, kto by mohol nezaujato posúdiť nielen situáciu, ale aj vzniknuté zábery. Filmár môže mať na niektoré scény nostalgické spomienky, preto by ich chcel do filmu dostať, no nakoniec by mohol pokaziť celkový dojem z neho.
Film by mal byť v najbližšom období pripravený na distribúciu do škôl, ale aj do ochranárskych organizácií obcí. R. Trnka navštevuje odborné workshopy, kde si vymieňa skúsenosti s ostatnými účastníkmi. Tohtoročné ocenenie ho veľmi potešilo, aj keď podobnú situáciu už zažil pred tromi rokmi. Je to pre neho zadosťučinenie za prácu, ktorú vykonal. V budúcnosti plánuje natočiť aj ďalšie filmy.