TRSTENÁ, HLADOVKA. Prihlášky na stredné školy umeleckého zamerania posielali deviataci začiatkom tohto roka. V súčasnosti na viacerých z nich prebiehajú talentové skúšky, ktorých výsledky budú mať rozhodujúcu váhu pri prijatí či neprijatí uchádzača. Na odborné školy a gymnáziá sa však prihlášky posielajú v týchto dňoch.
Najvyhľadávanejšie sú gymnáziá
Žiaci si strednú školu vyberajú v prvom rade podľa prospechu a, samozrejme, aj podľa výsledkov monitoru. „U tých, ktorí sa lepšie učia, jednoznačne vyhráva gymnázium v kombinácii s obchodnou akadémiou,“ hovorí Renáta Stasová, výchovná poradkyňa na Základnej škole Hviezdoslavovej v Trstenej. „Mimo Oravy posielame prihlášky len veľmi málo. Na jednej strane rodičia nechcú pustiť svoje dieťa na internát, na strane druhej ide veľakrát aj o problém z hľadiska finančnej stránky.“
Po gymnáziách sú u žiakov najvyhľadávanejšie ekonomické odbory. „Vyberajú si školy, ktoré sú v našej oblasti, aby nemuseli ďaleko dochádzať. Máme veľa prihlášok na obchodnú akadémiu, strednú školu podnikania, na odbor pracovník v marketingu či technicko-administratívny pracovník. Chlapci preferujú automobilové odbory - autoopravár, autoelektronik, mechanik – elektrotechnik.“ Aj slabší žiaci si už dnes vyberajú skôr 4-ročné školy. Stále sa však nájde zopár takých, ktorí preferujú trojročné.
Stavebníctvo a krajčírstvo nechcú
Súčasní trstenskí deviataci nemajú záujem o stavebnícke a textilné odbory. Neprihlásil sa na ne tento rok ani jeden záujemca. Oproti minulým rokom ubudlo aj záujemkýň o odbor kaderníčka a kozmetička. „Toto nás celkom prekvapilo, pretože každoročne sa na kaderníčky a kozmetičky hlási pomerne veľa dievčat,“ približuje R. Stasová.
Podobne je to i s bilingválnymi gymnáziami. „Každý rok sme mali zopár ôsmakov, ktorí sa hlásili na jazykové gymnázium, časť z nich aj zobrali. Teraz nemáme ani jedného. Spôsobené to bude pravdepodobne vzťahom súčasných ôsmakov k jazykom, ktorý nie je taký, ako bol u predošlých žiakov.“ Pribudlo však školákov, ktorých láka zdravotníctvo. „Mala som roky, kedy sme neposielali na zdravotnícku školu ani jednu prihlášku. Tento rok sa však zopár záujemcov o odbor zdravotnícky a farmaceutický laborant predsa len našlo.“
Silnejší ročník
Žiakov, ktorí by chceli chodiť na strednú školu mimo Oravy, nie je v Trstenej veľa. Nájdu sa však aj takí. V tomto prípade ide prevažne o deti s určitým talentom. „Posielame prihlášku na zdravotnú školu do Trenčína, na bratislavské konzervatórium v Bratislave či športovú školu do Nitry.“
Na hornej Orave sú z umeleckých smerov najvyhľadávanejšie odbory propagačnej grafiky v Nižnej a športovej triedy na gymnáziu v Tvrdošíne.
Vo väčšine prípadov ide pritom o prihlášky na stredné školy s maturitou. Podľa slov Renáty Stasovej je to dôvodom celkovej vzdelanostnej štruktúry terajších deviatakov. „Tento ročník je jednoznačne lepší než ten predošlý. Celkový prístup žiakov k škole je pozitívnejší.“
Rozdiel medzi dievčatami a chlapcami
Podobná situácia, aká vládne medzi deviatakmi jednej z trstenských škôl, je i v Základnej škole v Hladovke. „Pri výbere stredných škôl musíme rozlišovať medzi tými, o ktoré majú záujem dievčatá a tými, ktoré si vyberajú skôr chlapci,“ povedala nám výchovná poradkyňa Katarína Jurčiová. „U dievčat je výber rozložený viac-menej rovnomerne. Tie s lepším prospechom si vyberajú gymnáziá, obchodné akadémie, hotelovú akadémiu či zdravotnú školu. Tie slabšie sa hlásia najčastejšie za kaderníčky, kuchárky. Chlapci s lepším prospechom by taktiež chceli ísť hlavne na gymnázium. Vyberajú si 4-ročné odbory, obľúbený je operátor stavebnej výroby, operátor stavebno-inštalačných zariadení, mechanik nastavovač alebo autoelektronik. Z trojročných odborov sú najzaujímavejšími autoopravár, murár, inštalatér, odbory lesníckeho učilištia. Máme zopár záujemcov aj o odbor obrábač kovov.“
Nadšení športovci
Deviataci v Hladovke siahajú aj po športových školách a stavebných odboroch. Tento rok si prihlášky podávali na športovú školu v Banskej Bystrici, tvrdošínske gymnázium, ale i na stavebnú školu v Kremničke. V posledných rokoch pritom podľa slov K. Jurčiovej stúpol záujem, najmä u chlapcov, o stavebné odbory a odbory zamerané na autoopravárenstvo. Znižuje sa však záujem o Spojenú školu v Tvrdošíne. „Keby som mala porovnávať, pred piatimi až ôsmimi rokmi som do Námestova na bývalé SOU strojárske neposlala za štyri roky žiadnu prihlášku. Posledné tri roky ich tam odosielam približne desať. U dievčat bolo pred piatimi rokmi veľa záujemkýň o kaderníčku a kozmetičku, prípadne vizážistku. Teraz sa však zameranie dievčat rozložilo medzi viacero rôznych odborov,“ dodala K. Jurčiová.