TRSTENÁ. Prenášanie pohovky po celej škole a jej sťahovanie po ulici, napodobňovanie fanatického hráča počítačových hier, všade samé čipsy, bezdomovci, udychčaní študenti. Tak to vyzeralo predminulý piatok na Gymnáziu Martina Hattalu v Trstenej. Okoloidúci nad skupinkou študentov len nechápavo krútili hlavou, no dôvod ich „bláznivého“ konania bol prostý – nakrúcali scénky do filmov.
Na trstenskom gymnáziu sa druhý marcový týždeň konalo už druhé kolo filmárskeho workshopu jednominútových filmov. Iniciátorom bol znova učiteľ Jozef Kušnier, vďaka nemu sa tento rok workshop konal práve tu ako na jedinej slovenskej strednej škole.
„Vlani na tento účel vyčlenila Európska únia viac financií, takže sa konalo v rámci celej Európy aj viac školení. Tento rok bol dotačný balík menší. Na Slovensku teda môžeme zorganizovať len dva workshopy, jeden v Trstenej a druhý v Žiline. Ten je však určený pre filmárov od 19 do 25 rokov,“ povedal nám školiteľ Peter Snadík.
Svet mladých ľudí
Tematicky sa pripravované filmy mali týkať všetkého, čo súvisí so svetom mladých ľudí. „Vo svojich filmoch sa môžu autori dotknúť problematiky spojenej s Európskou úniou – cudzinectva, rôznorodosti kultúr, migrácie. Pre nás je však najdôležitejšie prísť na systém myslenia mladých ľudí, sprostredkovať ho ostatným a vytvoriť si konkrétny obraz, ako treba s mládežou komunikovať,“ hovorí školiteľ P. Kotrha. „Mladí za nami prichádzajú s vlastnými témami, ktoré ich trápia a ktoré vychádzajú z toho, čo oni prežívajú. Spolu o tom diskutujeme a usmerňujeme ich, ak treba, ale len v súlade s ich vlastnými myšlienkami a nápadmi.“
Ovplyvnení kinom a televíziou
Filmársku skupinu sme na gymnáziu navštívili vo štvrtok, v druhý deň workshopu. Študenti už v tom čase konzultovali so svojimi školiteľmi kompletné storyboardy (obrázkové scenáre) a pripravovali sa na nakrúcanie, čo ich čakalo nasledujúci deň. „Myslím, že študenti veľmi dobre chápu, o čo ide, čo to znamená film. Poznajú ho ako diváci a veľmi rýchlo si osvojujú aj princípy tvorcov,“ približuje Adam Hanuljak.
Lektor dodal, že vo výbere tém sa nepochybne odrazili aj zážitky a skúsenosti študentov z kín a televízie.
Stúpa aj počet študentov
Prvýkrát sa tvorivá dielňa tvorby jednominútového filmu konala v Trstenej v októbri 2007. Podobné školenia robia odborníci z filmárskej branže zvyčajne len pre verejnosť, nie pre školy. Vďaka iniciatíve učiteľa Jozefa Kušniera sa však workshop už dvakrát podarilo zorganizovať aj na strednej škole. A už teraz vidieť, že u študentov má veľký úspech. Vlani sa do neho zapojilo 12 študentov. Medzi nimi bol aj Peter Vodička, držiteľ dvoch prestížnych celosvetových ocenení za svoj jednominútový film Kto som. Tento rok sa filmárskeho školenia zúčastnilo 13 študentov.