BEŇADOVO. Základná škola s Materskou školou v Beňadove bola postavená ešte v 50. rokoch minulého storočia. Počtom detí patrí medzi malotriedky, a pre tie dnes nie je práve najjednoduchšie získať finančnú podporu. Miestna samospráva však rozhodla, že havarijný stav školy treba naliehavo riešiť. Pomocnú ruku pri financovaní jej podalo ministerstvo školstva.
„Budova bola pôvodne postavená ako rodinný dom, “ povedala nám starostka obce Mária Ondreková. „Budova zodpovedala tomu, ako sa stavali rodinné domy v polovici minulého storočia, ale po rekonštrukcii nezostal takmer „kameň na kameni“. Vymenili sme strechu, pôvodne chýbal i vstup do podkrovia, preto vo vnútri pribudlo schodisko a pod novou strechou vznikol priestor pre nové učebne. Vymenili sme celé sociálne zariadenie, elektrické vedenie, dali sme urobiť nové podlahy, stierky, vymeniť okná, urobiť nové ústredné kúrenie a budovu sme zateplili,“ vymenovala M. Ondreková. Rekonštrukciu stihla dodávateľská firma urobiť v priebehu pol roka.
Neverila, že z toho niečo bude
Na investíciu do školy sa samospráve podarilo získať mimoriadne prostriedky od štátu po prvýkrát od postavenia školy. Ministerstvo školstva Beňadovu prispelo sumou 66 387,84 € (2 milióny Sk). Časť rekonštrukcie si obec financovala sama.
Štátna tajomníčka ministerstva školstva Bibiána Obrimčáková bola v Beňadove prvý raz pred rokom. Počas pracovnej cesty sa vtedy s poslankyňou NR SR Vierou Mazúrovou prišla pozrieť na stav školskej budovy. Vtedy neverila, že sa z nej bude dať niečo ešte vykúzliť.„Snažíme sa pomáhať obciam, ktoré to najviac potrebujú,“ hovorí štátna tajomníčka ministerstva školstva Bibiána Obrimčáková. „Po nástupe do funkcie som sa snažila zmapovať si regióny a situáciu, ako kde školy vyzerajú. Samozrejme, jeden človek nemôže prejsť všetky školy, ale zaujali ma obce, v ktorých sú sťažené podmienky,“ vysvetľuje Obrimčáková a dodáva, že obec Beňadovo i niekoľko ďalších obcí na Orave medzi také určite patrí.
A čo si myslí B. Obrimčáková o vynovenej škole v Beňadove? „Táto škola je naozaj dobre pripravená, aby do nej nastupovali žiaci. Vieme, že populačná krivka aj v tejto obci ide smerom nahor, čo je pozitívne, takže si myslím, že práve takto treba zmysluplne využívať finančné prostriedky - pre obce a školy, kde vývoj predznamenáva, že detí bude v škole pribúdať.“
Dotkne sa kríza škôl?
„I keď sa nerátalo s tým, že príde finančná kríza, v rámci priorít vláda reaguje aj opatreniami na zníženie jej dôsledkov,“ hovorí Obrimčáková. „Aj v školstve pripravujeme isté úsporné opatrenia, ale v žiadnom prípade sa nedotknú normatívnych finančných prostriedkov pre školy, pretože tie sa týkajú miezd, prevádzky a bežných výdavkov, ktoré školy potrebujú na svoje fungovanie. Úspory sa budú hľadať tak, aby sa nenarušil chod regionálneho školstva.“
Na čo môžu školy žiadať peniaze?
„Od ministerstva školstva môžu žiadať finančné prostriedky obce na havarijné stavy a iné opravy, na výzvy, zamerané na regionálne školstvo, na projekty školských jedální, jazykové laboratóriá alebo na elektronizáciu a revitalizáciu školských knižníc, vybavenie odborných učební výpočtovou technikou. Okrem toho sú naštartované aj národné projekty v rámci štrukturálnych fondov. Riaditelia škôl vedia, že si môžu vylepšiť materiálno-technické vybavenie, preškoliť pedagógov v rámci reformy, ktorá sa naštartovala 1. septembrom 2008.“
„Je to po prvýkrát v histórii našej obce, čo sme dostali mimoriadne financie z ministerstva školstva. Doteraz sa nám podarilo získať financie len zo Žilinského samosprávneho kraja na zelenú oddychovú zónu a z envirofondu na vodovod,“ uzatvára starostka Beňadova M. Ondreková.