Pred niekoľkými rokmi bolo zatepľovanie bytoviek a domov skôr raritou ako pravidlom. Dnes je pri rekonštrukcii domu či bytovky prvoradou záležitosťou. Obyvatelia zatepleného bytu ušetria nemálo peňazí za stále drahšie teplo. Predpokladaná úspora predstavuje približne 30%, s výmenou okien aj viac. Programom zatepľovania sa v súčasnosti zaoberá aj Rada pre hospodársku krízu.
„Okrem šetrenia energiami má program zatepľovania pre slovenskú ekonomiku aj ďalšie výhody. Vďaka nemu by na Slovensku vzniklo množstvo pracovných miest. Podľa prvých návrhov by ľudia mohli na tento účel žiadať o výhodné úvery od Štátneho fondu rozvoja bývania,“ hovorí Ján Banovčan, predseda Združenia miest a obcí hornej Oravy. „Otvorili by sa možnosti pre ľudí, ktorí na zateplenie domu nemajú dostatok peňazí a mohli by sa na istý čas zadĺžiť.“
Program má fungovať tak, že vláda vyčlení financie, ktoré by sa v danom roku preinvestovali na zatepľovaní. Z tohto fondu by mohli ľudia žiadať o poskytnutie úveru. S programom by sa otvorili aj nové pracovné príležitosti. „Ľudia v stavebných profesiách, ktorí prídu o prácu, pretože sa oproti minulým rokom stavia oveľa menej, si budú môcť zarobiť zatepľovaním, a neskončia na úrade práce,“ približuje J. Banovčan pozitíva pripravovaného programu.
Ako nás informoval predseda ZMOHO, do programu zatepľovania sa podľa neho budú môcť zapojiť rôzne skupiny ľudí. Vzťahovať by sa to malo nielen na bytové, ale i na rodinné domy. Podotkol však, že podávanie žiadostí bude určite obmedzené minimálne vekom stavby. „Myslím, že program nebude vytýčený len pre vymedzené príjmové skupiny ľudí. Mohla by sa tým totiž z programu vylúčiť skupina ľudí, ktorá síce zatepľovať bude môcť, ale na zatepľovanie nebude mať prostriedky. Jednou z podmienok bude zrejme aj trvalý pobyt žiadateľa v objekte, ktorý bude chcieť zatepľovať. Predišlo by sa tým špekuláciám podnikateľov, ktorí by si takýmto spôsobom chceli zatepliť rekreačné a prenajímané domy,“ dodal J. Banovčan.
Autor: NK