Ivan GAŠPAROVIČ, 67, vysokoškolský pedagóg, HZD, SMER, SNS
Súčasný prezident Ivan Gašparovič je v prezidentskom paláci od roku 2004, kedy v druhom kole porazil Vladimíra Mečiara. Mnoho voličov však chápalo hlas pre Gašparoviča ako hlas proti návratu expremiéra.
Docent Ivan Gašparovič sa narodil v obci Poltár. Vyštudoval právo, ako 27-ročný vstúpil do KSČ. Pracoval na mestských a okresných prokuratúrach. V roku 1990 sa stal generálnym prokurátorom ČSFR. O dva roky neskôr ho zvolili za predsedu Slovenskej národnej rady. V decembri 1996 nechal hlasovať parlament o zbavení mandátu poslanca Františka Gauliedera.
Iveta RADIČOVÁ, 52, sociologička, SDKÚ, KDH, SMK.
Iveta Radičová je podľa prieskumov jedinou kandidátkou, ktorá by mohla poraziť Gašparoviča.
Hoci už v roku 1992 pôsobila v novembrovom hnutí VPN, zotrvala v politike iba dva roky. Druhýkrát sa do nej vrhla v roku 2005, keď sa na rok stala ministerkou práce a sociálnych vecí. Od roku 2006 je poslankyňou parlamentu.
Radičová vyštudovala sociológiu. V roku 1979 analyzovala rodinnú politiku v Slovenskej akadémii vied. Okrem toho prednášala na rôznych univerzitách na Slovensku, aj v zahraničí.
Zuzana MARTINÁKOVÁ, 47, novinárka, SF
Narodila sa v Púchove a vyštudovala slovenčinu a francúzštinu na Filozofickej fakulte. Od roku 1988 pracovala ako novinárka.
Do politiky vstúpila v roku 2000, keď zastávala stranícke funkcie v SDKÚ. Od roku 2002 do roku 2006 bola poslankyňou parlamentu. V roku 2004 sa dostala do sporu s vtedajším premiérom Mikulášom Dzurindom. Po odchode z SDKÚ s Ivanom Šimkom založili Slobodné fórum.
Martinákovej manžel Marián Bednár do konca novembra minulého roku riadil odbor komunikácie Kancelárie prezidenta SR Ivana Gašparoviča. Ten tiež opäť kandiduje.
František MIKLOŠKO, 61, poslanec NR SR, KDS
Mikloško je poslancom v slovenskom parlamente už od roku 1990. Hneď po revolúcii sa stal predsedom Slovenskej národnej rady. V roku 1992 sa stal členom KDH.
Narodil sa v Nitre, verejnosti je známy ako odhodlaný bojovník proti komunizmu. Do roku 1983 pracoval v SAV, potom však bol v nemilosti a živil sa manuálne. Angažoval sa v Tajnej cirkvi a v roku 1988 spoluorganizoval protikomunistickú Sviečkovú demonštráciu.
Mikloško je známy tým, že dlho nemal televízor a nepoužíva mobil. Oženil sa až v roku 2007, ako šesťdesiatročný. Jeho manželka Jana pochádza z Česka a je od neho mladšia o 20 rokov.
Milan MELNÍK, 70, vysokoškolský profesor, HZDS
Napriek tomu, že Milan Melník je svetovo uznávaným odborníkom, slovenská spoločnosť ho pozná iba málo.
V súčasnosti pracuje ako vedúci Katedry anorganickej chémie na Fakulte chemickej a potravinárskej technológie. V roku 1993 ho za prácu v oblasti bioanorganickej chémie inaugurovali za profesora. Prednášal na celom svete. Minulý rok ho prezident vyznamenal radom Ľudovíta Štúra II. triedy. V roku 2005 ho prestížna Univerzita v Cambridge zaradila medzi vedecké osobnosti sveta.
Dagmar BOLLOVÁ, 66, vysokoškolská pedagogička
Bollová vyštudovala Pedagogickú fakultu. Pred rokom 1989 pracovala ako učiteľka a neskôr zástupkyňa riaditeľa Stredného odborného učilišťa strojárskeho. Z KSS vystúpila v roku 2008 po vnútorných sporoch. Je jedinou kandidátkou, ktorú nepodporuje politická strana.
Milan SIDOR, 58, vysokoškolský pedagóg, KSS
Na jeho kandidatúre sa zhodli členovia Ústredného výboru KSS minulý rok. Za minulého režimu pracoval Sidor na Katedre marxisticko-leninskej filozofie, kde bol zároveň vedúcim oddelenia vedeckého ateizmu.
Stále pracuje v školstve. Riadi vlastný vzdelávací inštitút v Prešove – ITAS. Je tiež členom ústredných orgánov Slovenského zväzu protifašistických bojovníkov.