RABČA/ZÁKAMENNÉ. Stalo sa vám, že ste chceli vyhľadať konkrétneho človeka v niektorej väčšej obci a hľadali ste ho ako ihlu v kope sena? V Zákamennom je to napríklad samý Florek, v Rabči Jagnešák či Piták. Zašli sme teda na matriky týchto dvoch najväčších obcí na Orave a zistili sme niekoľko zaujímavostí.
V minulom roku privítala druhá najväčšia obec na Orave – Rabča - až 80 novorodencov. Z nich šesť sa narodilo v zahraničí - vo Veľkej Británii, Venezuele, Taliansku, Prahe a Ríme - a na miestnu matriku si prišli zlegalizovať rodné listy.
Tradičné mená ako Janko, Jožko sa zo súčasných záznamov takmer vytratili a nestáva sa často, že sa niektoré meno v jednom roku zopakuje. Obľúbené sú cudzokrajné mená ako Jessica, Chiara či Šarlota. Medzi chlapcami sa objavilo i meno Eliáš. Obec v súčasnosti prekročila hranicu 4500 obyvateľov.
V januári samospráva oficiálnym aktom privítala do života 17 najmladších Rabčanov, vrátane detí narodených v decembri.
Iba jeden rozvod
Podľa starších štatistík miestnej matriky najviac obyvateľov Rabče oslavuje narodeniny v januári. Najpočetnejšou rodinou v dedine je rodina Viktora Revaja, kde je v domácnosti 13 detí.
Zaujímavosťou je, že za 27 rokov (1981 – 2008) sa v dedine takmer každý rok narodili aspoň jedny dvojčatá. V roku 2006 pribudli do rodiny Fuskovcov dokonca trojčatá.
V obci prebehlo v uplynulom roku 54 sobášov, čisto rabčanských bolo 39 z nich. Od 1. januára 2009 odsúhlasili poslanci obecného zastupiteľstva zvýšenie príspevku na každé narodené dieťa z pôvodných 66,387 € (2000 korún) na 70 € (2108 korún). Rozvodovosť v Rabči, našťastie, nedrží krok s modernou dobou, na čo sú Rabčania hrdí. Za minulý rok zaznamenali na tunajšej matrike len jeden rozvod.
Nie je to to, čo kedysi
„Dalo by sa povedať, že naša obec sa vlani doslova vyčistila,“ povedala nám matrikárka Katarína Sivčáková v Zákamennom. Zo Zákamenného sa totiž odsťahovalo až 40 ľudí, väčšinou išlo o mladé rodiny, ktoré si postavili nový dom v niektorej z okolitých dedín. Na otázku, koľko detí sa narodilo v najväčšej obci na Orave nám povedala, že to už nie je to, čo kedysi. Už sú preč časy, keď sa v obci narodilo aj 120 detí za rok. Za posledný rok (2008) sa v obci narodilo 79 detí, vedú dievčatá (41), chlapcov bolo 38. Zaujímavosťou je, že vo februári minulého roka sa do Zákamenného narodilo iba jedno dieťa.
Florekov ako maku
Aj v Zákamennom dávajú ľudia svojim ratolestiam moderné mená. Málokedy sa stane, že sa v rovnaký rok opakujú, no v roku 2008 sa narodili štyri Vanessy, traja Tomášovia, dvakrát Adrián, Andrej a Dominika. Okrem týchto mien sa v matrike objavili moderné mená ako Bianka, Marieta či Liliana. V Zákamennom sa najviac narodenín oslavuje v júni.
Matrikárka nás však upozornila na inú zaujímavosť. V Zákamennom by vám asi veľmi dlho trvalo, kým by ste „za jazykom“ našli Jozefa Floreka - mužov s týmto menom a priezviskom je v obci 43(!). Podobne je na tom Peter Večerek - tých je v obci 13. V prípade núdze by pomohlo meno manželky. No i tu môže človek zostať bezradný. V obci sú totiž až tri páry manželov, kde majú všetci traja muži rovnaké meno i priezvisko a rovnako sú na tom aj ich manželky. Ako sa teda vyznať v Zákamennom? Domáci majú svoje riešenia. Majú na to pomocnú otázku – nárečovo znie asi takto: „Ako sa do nich volá...?“ V preklade: ako ich inak dedinčania nazývajú, zvyčajne ide o charakteristické prezývky starých rodičov alebo prarodičov. Ešte stále v tom máte chaos? Nič to, matrikárky sa vyznajú a v prípade potreby aj pomôžu.
V Zákamennom sa v minulom roku sobášilo 42 párov. Priemerný vek obyvateľstva je tu 31 rokov. Za jeden rok v dedine zaznamenali 3 rozvody.