Pondelok, 25. január, 2021 | Meniny má GejzaKrížovkyKrížovky

KAM VYRAZIŤ

Kino Choč
Ut - st 10. – 11. februára o 18.30 h
Yes Man - Život Carla Allena je stále o tom istom. Buď odmietne žiadosť o pôžičku v banke, kde pracuje, alebo odmietne pozvanie od priateľov a radšej ostane sám doma pozerať telku. Stal sa z neho muž, ktorého najčastejšie používaným slovom je „nie“. Jeho život sa radikálne zmení, keď neochotne navštívi seminár, ktorý vedie „Áno“ guru naliehajúcim na svojich klientov, aby častejšie používali slovíčko „áno“ a zmenili tak svoje životy.
Pi – ne 13. – 15. februára o 18.30 h
Cinka Panna - V rodine kočovného cigánskeho primáša sa narodila dcéra. Spontánne veselie je také veľké, že kočovníci sa rozhodnú prenocovať na pozemkoch miestneho zemana Lányiho. Z krátkej zastávky sa stáva dočasný pobyt. Na pozemkoch, ktoré menia majiteľov, ale v skutočnosti ich nik neobrába, vyrastá rómska osada. Ľudia v nej žijú život v duchu rodových tradícií a obyčají. Kontakt s okolitým svetom rodine Cinkovcov zabezpečujú ich hudobné vystúpenia. Právo hrať v kapele majú len muži. Mladá Cinka Panna prejaví hudobné nadanie, no poslaním ženy nie je stať sa huslistkou, ale starať sa o domácnosť. Mladé dievčatá sú v duchu tradicionalizmu predávané do manželstva. Osudu sa nevyhne ani Cinka Panna. Jej otec ju predá synovi kováča.
VÝSTAVY
Oravská galéria
Ut – ne od 10.00 – 17.00 h
Trvalé expozície z vlastných zbierok - Staré umenie 15. a 19. storočia, Ikony, Slovenské výtvarné umenie 20. storočia, Tradičné ľudové umenie, Mária Medvecká maliarka Oravy. Miesto expozície: Župný dom.
Do 13. februára
160. výročie narodenia P. O. Hviezdoslava – Fotogaléria. Kde: v MsKS Dolný Kubín.
Do 15. marca
Samorasty –Miro Tonhajzer a Jozef Nemčík Vás pozývajú na otvorenie výstavy samorastov, Keď lesy prehovoria o čom stromy mlčia. Kde: Florinov dom Dolný Kubín.
Do 29. marca
Trenčín 2008 – Výber zo súčasného slovenského sochárstva. Zámerom výstavy bolo zmapovať trendy v súčasnom komornom sochárstve na Slovensku v celej svojej myšlienkovej, žánrovej a materiálovej rozmanitosti. Prehliadka umožnila vytvoriť si predstavu o súčasnom sochárskom dianí na Slovensku počas uplynulých piatich rokov a poukázať na značne diferencovanú podobu súčasného sochárstva. Kde: Veľká výstavná sieň, Župný dom.
Do 29. marca
Lukáš Brašeň – Každý musí niekam patriť – Výstava predstaví kolekciu kresieb, fotografií a fotokoláží. Kde: Malá výstavná sieň, Župný dom.
Tvorivé dielne
Po – pi 7.30 – 15.30 h
Priblížme sa k umeniu – Spoznávanie galérie, prehliadky výstavných priestorov, tvorivé dielne pre deti školského a predškolského veku. Ide o projekt zameraný na podporu rozvíjania tvorivých schopností a zručností mládeže na základe priameho styku s umeleckými dielami ôsmich výtvarných disciplín, ktoré sú prezentované v trvalých expozíciách alebo na krátkodobých výstavách v Oravskej galérii v Župnom dome pod vedením referenta KVČ v spolupráci s pedagógom.
Súťaž
Do mája
Najlepší školský časopis 2009 – 6. ročník regionálnej súťaže školských časopisov. Usporiadateľ: Oravská knižnica Antona Habovštiaka Dolný Kubín.
Do 20. apríla
Mladá slovenská poviedka 2009 – Podmienky súťaže: Súťaže sa môže zúčastniť každý autor, s dosiaľ nepublikovanou prácou. Súťažný žáner – poviedka. Vyhodnotenie súťaže za účasti ocenených autorov, odbornej poroty a organizátorov sa uskutoční v júni v Dolnom Kubíne. Vyhlasovateľ súťaže: Žilinský samosprávny kraj - OKS v Dolnom Kubíne a Národné osvetové centrum v Bratislave.
Súťaž
Do1. augusta
Oravská osmička - XXIII. ročník celoštátnej súťaže amatérskych filmov. Celoštátna súťaž amatérskych filmov s dvojročnou periodicitou. Súťaž nie je tematicky vymedzená.
Oravská osmička je jednokolová súťaž. Autori prihlasujú svoje práce priamo do súťaže bez účasti v nižších kolách. Realizátori: Ústav amatérskej umeleckej tvorby Národné osvetové centrum, Oravské kultúrne stredisko. Spoluusporiadatelia: Obec Nižná, Asociácia filmových amatérov a videoamatérov.
PODUJATIE
Ut 10. februára o 14.00 h
Klub výšivky a ručných prác – Klubové stretnutie. Kde: Oravské kultúrne stredisko. Usporiadateľ: OKS v Dolnom Kubíne, Mesto Dolný Kubín, MsKS Dolný Kubín.
Divadlo
St 11. februára o 19.00 h
Fajčenie je drina – Chcete sa odučiť fajčiť? Nedarí sa vám? Veľakrát ste s touto vášňou a neresťou bojovali a všetko márne? Chýba vám pevná vôľa? Cítite sa z tých prehratých zápasov so sebou samým zle? Začínate o sebe pochybovať? Rollingova terapia je odskúšaná, bezpečná, čo potvrdzujú jej absolventi z mnohých miest celého sveta. V hlavných úlohách sa predstavia: Jana Oľhová, František Výrostko, Ľubomíra Krkošková, Dominik Zaprihač. Kde: divadelná sála MsKS Dolný Kubín.
St 11. februára o 17.00 h
Spoločenský večer seniorov – Slávnostné otvorenie Spoločenského večera seniorov. Príhovor primátora Ivana Budiaka. Vyhlásenie ankety Senior roka 2008. Vystúpia: Husľový detský súbor pri ZUŠ P. M. Bohúňa, spevácky krúžok pri Klube dôchodcov Dolný Kubín, folklórny súbor Rosička rosa. Tombola. Moderuje Ľubomíra Bernoláková, do tanca hrá Bučník Malina z Kňažej, gastronómia Siesta – Igor Mačuha, vstupenky v klube dôchodcov.
Ne 15. februára
Majstrovstvá Oravy mladšieho žiactva v stolnom tenise – Športová súťaž. Kde: Telocvičňa ZŠ J. Matušku. Usporiadateľ: Stolnotenisový klub CVČ D. Kubín.
PRIPRAVUJEME
So 21. februára o 14.00 h
3. ročník Svetového dňa sprievodcov cestovného ruchu v Dolnom Kubíne – Od roku 1985 je 21. február označený v kalendári ako Svetový deň sprievodcov, kedy založili Svetovú federáciu asociácií turistických sprievodcov (WFTGA). Pri tejto príležitosti sa uskutoční bezplatná pešia prehliadka s odborným výkladom, ktorej cieľom je priblížiť občanom mesta i turistom historické skvosty nášho mesta. Naplánované sú trasy: Hviezdoslavovo námestie, Židovský cintorín a výstava v Oravskom múzeu P. O. Hviezdoslava. Kde: pred MsKS. Usporiadateľ: Turisticko-informačná kancelária D. Kubín.

Skryť Vypnúť reklamu

NÁMESTOVO
Kino Kultúra
St 11. februára o 18.00 h
Sirotinec - Laura kúpi starý schátralý sirotinec a prerobí ho na zariadenie pre postihnuté deti. Keď sa do domu aj s rodinou nasťahuje, jej syn si vymyslí imaginárneho kamaráta, a začne sa s ním hrávať. Spočiatku nevinné hranie začne časom Lauru znepokojovať, Najmä v súvislosti s čudnými a nevysvetliteľnými udalosťami v dome. A tak sa Laura spojí so skupinou parapsychológov, aby jej túto záhadu pomohli vyriešiť...
Ne 15. februára o 18.00 h
Disaster movie – Na svete je ďalšia paródia. Robí si srandu z toľkých filmov, postáv, osobností, až je toho trochu priveľa. Paroduje komiksových hrdinov od Batmana po Hulka, nebezpečných Chipmukov, množstvo kinohitov uplynulého roka, siahla si aj na Kryštáľovú lebku, aj na bezmocného a nevinného Michaela Jacksona, či afektovaného Justina Timberlakea.
VÝSTAVA
Do 20. februára Po – pi od 8.00 – 15.30 h
Skameneliny – Paleontologická výstava. Kde: Dom kultúry Námestovo. Usporiadateľ: Dom kultúry Námestovo, R. Arpáš – Prievidza.
Súťaž
Do 14. februára
O najkrajšiu Valentínsku pohľadnicu alebo Valentínku – Ak si šikovný, kamarátiš sa s nožničkami, lepidlom a máš super nápad na Valentínsku pohľadnicu, alebo vieš urobiť nejaký pekný Valentínsky darček, zapoj sa do našej súťaže, pošli alebo prines svoj výrobok do CVČ Maják, Komenského 487, 029 01 Námestovo.Nezabudni na výstižný text, na výhercov čakajú pekné ceny. Usporiadateľ: CVČ Maják Námestovo.
PRIPRAVUJEME
Št 19. februára o 18.00 h
Drišľak – Dom kultúry v Námestove Vás počas fašiangového obdobia pozýva na vystúpenie folkovo-folklórno-humoristicko-recesistickej skupiny.
Bábkové divadlo
Po 16. februára o 8.30 h a 10.00 h
Vrešťadlo – Dom Kultúry v Námestove a Bábkové divadlo spod Spišského hradu Vás pozýva na bábkové divadlo. Kde: Dom Kultúry.

Skryť Vypnúť reklamu

TRSTENÁ
Kino Mier
Ne 15. februára o18.00 h
Děti noci - Ofka prepadla zvláštnej letargii: zatiaľ čo väčšina ich spolužiakov zo strednej školy pokračuje v štúdiu, ona odmieta opustiť pohodlie detstva, ktoré sa však začína meniť na dusnú pascu. Predáva v nonstope svojho švagra a necháva okolo seba poletovať úlomky zmarených osudov stálych i náhodných zákazníkov i tých dávnych kamarátov, ktorí rovnako ako ona, žijú iba v noci. Občas zaskočí za partičkou opíjajúcou sa vo vltavskom prístave, potuluje sa ulicami s čudáckym Ubrom , ktorý z popolníc fascinovane loví odložené veci a beznádejne ju miluje, vyhýba sa Mírovi, ktorý ju naopak milovať prestal. Je jej ale stále jasnejšie, že jedného dňa sa musí rozlúčiť s detstvom, prekročiť hranice rodnej štvrte a začať niečo robiť so svojím životom...
PRIPRAVUJEME
Po 23. februára o 18.00 h
Honza Nedvěd – Mesto Trstená, oddelenie kultúry pozýva všetkých občanov na vystúpenie Honzu Nedvěda.Vstupenky sú už v predpredaji.

Skryť Vypnúť reklamu

TVRDOŠÍN
Kino Javor
Pi 15. februára o 18.00 h
Madagaskar 2 – Stále spolu. Stále stratení. Na cestu domov sa vydáva lev Alex, zebra Marty, hrošica Glória, žirafiak Malman a šimpanz Phil s Masonom.
VÝSTAVY
Ut – ne od 14.00 - 18.00 h, v prípade dohovoru kedykoľvek
Art Galéria Schürger - Stála expozícia. Výstava s názvom Slovenská moderna.
Gotický drevený kostolík - Historický kostolík z prvej polovice 15. storočia, ocenený organizáciou Europa Nostra, súčasť historického dedičstva UNESCO. Verejnosti je od 1. septembra do 30. júna sprístupnený len prostredníctvom objednávky.
PODUJATIE
Do Ut 10. februára
Mini playback show - Záujemcovia nech sa prihlásia v Centre voľného času do utorka 10. februára. Výberové kolo sa uskutoční vo štvrtok 12. februára 2009 v Kine Javor. Usporiadateľ: Centrum voľného času Tvrdošín
Pi 13. februára
21. Mestský bál – V programe sa predstaví HS Orava, DJ Miro, Tanečné štúdio Maestro, Exotické tanečnice z Bratislavy, Kúzelník z Bratislavy a bohatá tombola. Kde: Veľká spoločenská sála. Usporiadateľ: Mesto Tvrdošín.
PRIPRAVUJEME
So 21. februára
Medvecká 12% - Bežecký a peší prechod. Usporiadateľ: TK Tvrdošín – Medvedzie.

NIŽNÁ
Kino Ostražica
Ut 10. februára o 18.30 h
Súmrak - Thriller na novinku režisérky Legiend z Dogtownu. Príbeh Belly, ktorá sa po príchode do novej školy zamiluje do najkrajšieho spolužiaka - upíra Edwara, od ktorého si všetci radšej držia odstup. Zistením, že aj on ju vášnivo miluje, všetko len začína: nie je pre ňu Edward – i keď nechtiac – nebezpečný? Čo jej v jeho prítomnosti hrozí – od Edwarda a čo od jeho krvilačných nepriateľov?
Súťaž
Do 10. marca
Oravské krpčeky – Oravská súťažná prehliadka detských folklórnych súborov. Podmienky súťaže: Súťaž je trojstupňová, postupová – regionálna, krajská, celoštátna. Základným stupňom je región. Oravskej prehliadky detských folklórnych súborov sa môžu zúčastniť, folklórne kolektívy vyvíjajúce svoju činnosť na Orave. Termín konania: 3. apríla 2009. Kde: Dom kultúry Nižná. Usporiadateľ: Oravské kultúrne stredisko v Dolnom Kubíne. Spoluorganizátori: Obecný úrad Nižná.

ORAVSKÝ PODZÁMOK
Oravský hrad
Denne od 10.00 -15.00 h
Výrazná dominanta oravského regiónu patrí medzi najvýznamnejšie pamiatky hradného staviteľstva na území Slovenska.

ZUBEREC
Zimná sezóna
Do 28. februára
Masky v ľudovej tradícií – Sprievod v maskách, posedenie pri ľudovej hudbe – každý štvrtok o 16.30 h. Usporiadateľ: Múzeum oravskej dediny Zuberec.
PODUJATIE
Pi – ne 13. – 15. februára
Preteky psích záprahov Zuberec 2009 – Usporiadateľ: Askino Slovakia Alfa Košice, Obec Zuberec, RPD Zuberec, ŠK Tatry Zuberec, Slovenský zväz technického športu.
PODBIEL
PRIPRAVUJEME
So 21. februára
Reprezentačný ples obce Podbiel – Kultúrno-spoločenské podujatie. Usporiadateľ: Obec Podbiel, KK OZ.

ORAVSKÝ BIELY POTOK
PODUJATIE
So 14. februára o 7.00 h – 10.00 h
27. Lyžiarsko-turistický prechod Bielopotockým horizontom – Športová súťaž. Prezentácia účastníkov v sále obecného úradu od 7.00 h – 10.00 h. Usporiadateľ: Obec Oravský Biely Potok, TJ Tatran.
PRIPRAVUJEME
So 21. februára
Maškarný ples – V sále Obecného úradu o 15.00 h pre deti a o 20.00 h pre dospelých. Usporiadateľ: Obecný úrad Oravský Biely Potok.

ORAVSKÁ JASENICA
PODUJATIE
Ne 15. februára
Stolnotenisový turnaj o pohár starostu obce – Športové podujatie. Usporiadateľ: Obec Oravská Jasenica.

ORAVSKÉ VESELÉ
Ne 15. februára o 15.00 h
Talenty medzi nami – Pozývame Vás na hudobno-literárne odpoludnie, spievaného a hovorového slova, kde sa predstavia talenty z Oravského Veselého. Kde: v kinosále KD v Or. Veselom. Usporiadateľ: Obecný úrad, MKS, DSS Folklórny súbor Pilsko.
PRIPRAVUJEME
So 21. februára o 19.00 h
Obecný ples – Hrá živá hudba Čierny Peter, bohatá tombola. Kde: v KD v Oravskom Veselom. Usporiadateľ: Obecný úrad, MKS Oravské Veselé.

LOKCA
PODUJATIE
So 14. februára o 18.00 h
Fašiangový ples – Dobrovoľný hasičský zbor v spolupráci s kultúrnym strediskom pri Obecnom úrade si vás dovoľujú pozvať na Fašiangový ples. O zábavu sa postará hudobná skupina Extra Band. Usporiadateľ: Dobrovoľný hasičský zbor, Obecný úrad Lokca.

HRUŠTÍN
PODUJATIE
So 14. februára o 19.00 h
Maškarný ples – Spoločenská zábava. Program: 19.00 h - prezentácia masiek, 20.00 h -nástup masiek, 22.00 h - vyhodnotenie masiek + tombola, 22.30 h - tanečná zábava.
Do tanca hrá Sonda. Kde: Kultúrny dom. Usporiadateľ: Obec Hruštín
So 14. februára o 8.00 h
29. ročník Zimného lyžiarskeho prechodu piatimi hoľami. – Program: 7.00 – 8.00 Prezentácia účastníkov v KD Hruštín, 8.00 – 8.30 h Privítanie a oboznámenie s podmienkami prechodu (trať 35km a 15 km), 8.30 Spoločný odchod účastníkov, 13.30 – 15.00 h Predpokladaný príchod účastníkov, 15.00 h Spoločné posedenie pri guľáši a čaji v KD Hruštín. Usporiadateľ: Obec Hruštín, MKS, OŠK.

BABÍN
PODUJATIE
So 14. februára
7. Fašiangový ples obce - Spoločenská zábava. Usporiadateľ: Obec a MKS Babín.
PRIPRAVUJEME
Po 21. februára o 9.00 h
XVII. ročník Prechodu babínskym chotárom – Športové podujatie. Prezentácia účastníkov prechodu od 8.00 h – 9.00 h, hromadný štart o 9.00 h vopred určenou trasou. V cene štartovného je zahrnuté: obed, ovocie, čaj, um, káva, minerálka, vstupenka na tanečnú zábavu večer o 20.00 h. Usporiadateľ: Obec Babín.

NOVOŤ
PRIPRAVUJEME
So 21. februára
Furmanské dni – Pozývame vás do Novote na obľúbené fašiangové podujatie, ktoré sa koná
od 10. 00 h v areáli Agropenziónu AB. Na svoje si prídu naozaj všetci: milovníci a priaznivci koní, súťaženia, zimných atrakcií, tomboly, ľudových tradícií, dobrej hudby, fašiangových špecialít a príjemných stretnutí s ľuďmi. Organizátori: PD Agrokovex Novoť; Lesy SR, OZ Námestovo, Obec Novoť.
So 21. februára
Poľovnícky ples – Poľovnícke združenie vás pozýva na ples. Do tanca a na počúvanie bude hrať skupina Capekovci zo Skalitého. Kde: Kultúrny dom Novoť.

ORAVSKÁ LESNÁ
Do 30. apríla od 9.00 – 17.00 h
Oravská lesná železnica – Za priaznivých poveternostných podmienok ponúkame mimoriadne zimné jazdy motorovou lokomotívou a drezinou len pre ohlásené skupiny.
Vstupné pre nahlásené mimoriadne vypravené vlaky: Drezina max. 10 osôb, lokomotíva max. 45 osôb.

RABČA
Do 28. februára
Spomienka na Jána Briššáka – Podujatie k 105. výročiu narodenia. Katolícky kňaz, autor náboženskej literatúry. Prekladal do slovenčiny a nemčiny. Kde: Rabča . Usporiadateľ: Obec Rabča, Miestne kultúrne stredisko Rabča, Oravské kultúrne stredisko v Dolnom Kubíne.

MALATINÁ
PRIPRAVUJEME
So 21. februára
Zimný prechod Malatinskou magistrálou – VIII. ročník zimného prechodu Malatinskou magistrálou. Športové podujatie pre priaznivcov zimného bežeckého lyžovania. Priaznivcom zimného lyžovania organizátori pripravia chutnú malatinskú kapustnicu. Nebudú chýbať ani voňavé šišky s džemom od malatinských gazdiniek, čaj, či iné tekutiny. Usporiadateľ: Klub slovenských turistov Pajta a Obec Malatiná.

PÁRNICA
PODUJATIE
So 14. februára
Detský maškarný ples – Spoločenská zábava. Usporiadateľ: MOS, TJ, Obec Párnica.
PRIPRAVUJEME
So 21. februára
Fašiangy 2009 – Prechod masiek po obci a zábava. Usporiadateľ: DHZ, MOS Párnica.

ZÁZRIVÁ
PRIPRAVUJEME
So 21. februára
Zázrivské fašiangy – Zvykoslovné pochôdzkové podujatie a program. Stretnutie masiek o 10.00 h, prechod masiek po zázrivskom chotári o 10.30 h, kultúrny program s predstavením masiek o17.00 h. Do rána Vám bude hrať živá hudba. Kde: Kultúrny dom Zázrivá. Usporiadateľ: Obec Zázrivá, Zázrivská folklórna skupina, Jednota dôchodcov, OKS D. Kubín.

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ e-mailom

Inzercia - Tlačové správy

 1. Investície s fixným ročným výnosom od 6 do 8,25 %
 2. Vynašli sme sa aj v čase korony. 3D showroom očaril klientov.
 3. Mimoriadny úspech značky Toyota na Slovensku v roku 2020
 4. V centre Bratislavy ako na dedine. Ako sa býva v hlavnom meste?
 5. Pandemická kríza urobila obrovské PR online vzdelávaniu
 6. Absolventi Paneurópskej vysokej školy majú takmer najvyšší plat
 7. Zanzibar: Čo treba vidieť v africkom raji
 8. Videobanking. Nová éra bankovania je tu
 9. Pandémia urýchlila zavádzanie nových technológií vo firmách
 10. Mozog Penty na kolenách: Aký je Hačšákov príbeh v Pente?
 1. Absolventi Paneurópskej vysokej školy majú takmer najvyšší plat
 2. Pandemická kríza urobila obrovské PR online vzdelávaniu
 3. Operatívny lízing zmierni dopady krízy na váš biznis
 4. Stravné pre živnostníkov teraz najvýhodnejšie
 5. Investície s fixným ročným výnosom od 6 do 8,25 %
 6. Zanzibar: Čo treba vidieť v africkom raji
 7. Hygge ako životný štýl
 8. Vynašli sme sa aj v čase korony. 3D showroom očaril klientov.
 9. Videobanking. Nová éra bankovania je tu
 10. Prokrastinujete? 5 overených tipov, ako nestratiť radosť z práce
 1. Mozog Penty na kolenách: Aký je Hačšákov príbeh v Pente? 41 240
 2. V centre Bratislavy ako na dedine. Ako sa býva v hlavnom meste? 40 368
 3. Zanzibar: Čo treba vidieť v africkom raji 14 078
 4. Sedem najznámejších pyramíd v Mexiku 9 356
 5. SME.sk zaznamenalo rekordný nárast záujmu čitateľov 8 914
 6. 10 vecí, pre ktoré sa oplatí navštíviť Dominikánsku republiku 8 846
 7. Wellness trendy, rozhovory a rady pre lepšie zdravie 7 298
 8. Produkujeme viac odpadu, kompostujeme len tretinu 7 174
 9. Ohlúpli sme počas Covid roka? 7 037
 10. Ekologická móda? Slovenská firma dokazuje, že to ide 6 914
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Orava - aktuálne správy

Peter vo videoklipe.

Petra inšpirovala k textu tragédia. Na Oravskej priehrade sa utopili bratranci.

20 h
Komjatnou auto už neprešlo.

Policajné sirény vystrašili Dolnokubínčanov i vodičov na ceste Brestovou.

23. jan
V Zábiedove skončilo približne sedemtisíc ton úletu.

V katastri Hladovky a Zábiedova skončilo 32-tisíc ton úletu z OFZ Istebné.

23. jan
V roku 2019 sa v Novoti narodilo 81 detí, minulý pribudlo 71 novorodencov.

Novoť sa rozrastá, v dedine chýbajú nájomné byty

22. jan

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Mestá a obce v okrese Prievidza postupne zverejňujú počty ľudí, ktorí využili skríningové testovanie v ich obci.

11 h

Polícia prenasledovala auto z Oravy až na Liptov. Komjatnou už vodič neprešiel.

23. jan

Pozitivita je zatiaľ nízka.

23. jan

Na Kysuciach pokračuje celoplošné testovanie.

23. jan

Už ste čítali?