ČIMHOVÁ. Základná škola s materskou školou v Čimhovej je už dobre známa tým, že sa zameriava na ochranu prírody. Už tretí rok si držia štatút Zelenej - ekologickej školy a druhý rok sú členmi Klimatickej aliancie. V tomto školskom roku sa zapojili aj do projektu Zelená míľa. V novembri boli malí ekológovia vyhodnotení ako najlepší. Už roky spolupracujú s OZ Tatry. Vlani boli za environmentálne aktivity odmenení knižkami. V tomto roku zase získali z grantu - Separujte s Hugom alebo Neseparujte sa! Separujte s nami - financie na mapovanie nelegálnych skládok odpadov v obci. Všetky svoje enviroaktivity majú pritom zaradené aj v školskom vzdelávacom programe.
Deti z Čimhovej nazvali svoj projekt Nebudeme ľahostajní. Okrem mapovania skládok sa v ňom budú zameriavať na šírenie osvety v oblasti triedenia odpadov. Na Deň Zeme preto pripravujú program pre celú obec pod názvom Odpad náš každodenný. So žiakmi budú hrať krátke scénky a recitovať básničky na spomínanú tému. Okrem toho budú rozdávať letáčiky a tvoriť plagáty na podporu nutnosti triedenia odpadov. Súčasne chcú v sále obecného domu premietať DVD o triedení odpadov. V súčasnosti už na oslavy Dňa zeme prebiehajú aktívne prípravy - deti vyrábajú letáčiky, zbierajú podklady na scénky a básničky.
„Prečo to všetko robíme? Jednoducho preto, lebo nám nie je ľahostajné, ako naša malá obec vyzerá a ako by mohla vyzerať. Tiež preto, lebo nechceme byť ľahostajní k svojmu životnému prostrediu. Pretože chceme konečne aj konkrétnymi činmi prispieť k tomu, aby bola naša dedinka čistá a hodna toho, že sa u nás radi zastavia a ubytujú turisti. Turisti, ktorí prídu k nám relaxovať a obdivovať náš prekrásny kraj. Obyvatelia našej obce, tak ako aj ostatných oravských obcí, už triedia sklo, plasty, papier. Ale to nestačí. Je potrebné triediť aj zastaralú techniku, malé baterky a batérie, hliník, textil. Prepotrebné je založiť si v záhrade kompostovisko, a tak si dopestovať humus a prírodné hnojivo. Je potrebné vedieť, že nemôžeme v peciach spaľovať plasty, tetrapaky, textil, staré topánky a kadečo iné. Veľmi tým škodíme ovzdušiu a predovšetkým sebe,“ hovorí riaditeľka školy Oľga Nowaková a dodáva: „Už roky sa hovorí o zákaze vypaľovania trávy na jar a pozrime sa na realitu. Veselo si pálime ďalej a nikto nie je braný na zodpovednosť! V máji sa pália stará pneumatiky na kopcoch a nikoho nezaujíma, že sa uvoľňujú karcinogénne látky do ovzdušia a mladí ľudia, ktorí sú pri tom, sa ich výdatne nadýchajú. Škoda, že v poslednej dobe sme dospeli až k tomu, že sa neoplatí separovať a odovzdávať papier a kartóny. Každá škola na tom veľmi stratí. Je samozrejmé, že papier a kartóny budú ľudia radšej páliť, ako odovzdávať. A to, samozrejme, neprospeje nášmu ovzdušiu. Zase pribudne CO2 a to sme sa zaviazali, že budeme eliminovať množstvo tohto plynu, pretože ovzdušiu škodí. Stálo by za to, aby sa naša vláda zaoberala takouto závažnou problematikou a vhodnou novelizáciou Zákona o odpadoch reagovala aj na takéto absurdity .“
Na záver riaditeľka poznamenala ešte jedno staré africké príslovie, podľa ktorého sa s deťmi, ktoré vedie, chcú riadiť: „Keď veľa mladých ľudí na mnohých malých miestach urobí veľa malých skutkov, môžu spolu zmeniť tvár sveta.“