Aj tento rok, tak ako päť predošlých, prebehlo na území celého Slovenska, Oravu nevynímajúc, sčítavanie kormoránov. V minulosti netvorili početné kŕdle, išlo skôr o ojedinelý druh. Preto bol kormorán vyhlásený za chráneného. V posledných rokoch však počet kormoránov rapídne rastie a škody, ktoré spôsobuje v rybnom hospodárstve, už nie sú zanedbateľné. Stovky kormoránov spôsobujú nemalé starosti Slovenskému rybárskemu zväzu. Najčastejším zdrojom potravy kormoránov sú totiž ryby. Pritom kormorán nezabije len rybu, ktorú zožerie, ale aj množstvo väčších rýb, ktoré fyzicky nezvládne dostať do žalúdka. Denne spotrebuje 3 – 4 kg rýb, no usmrtí ich viac.
Už nie sú vzácnosťou
S monitorovaním kormoránov začal koncom 90. rokov minulého storočia Slovenský rybársky zväz (SRZ). Dôvodom bolo, že vtáky sa neobyčajne rozmnožili a spôsobujú vysoké škody vo vodách viacerých častí Slovenska. „K SRZ sa postupne pridala aj organizácia SOS Birdlife Slovensko a Štátna ochrana prírody SR. Spolu sme začali robiť pravidelný monitoring, spravidla v januári. Zisťujeme počet kormoránov na nocoviskách, čím zamedzíme ich duplicitnému sčítavaniu,“ informoval nás Boris Chládecký zo SRZ Žilina. Zdôraznil však, že ide o jednorazový monitoring, podľa neho sa dá dlhodobý výskyt kormoránov v regiónoch odhadovať len orientačne.
„Na výsledky sčítania majú vplyv najmä momentálne poveternostné podmienky a s nimi spojená teplota, s ktorou súvisí zamŕzanie vodnej hladiny. Na mnohých tokoch kormorány nenocujú vôbec, no pravidelne na ne nalietavajú a spôsobujú v nich veľké škody na rybách,“ dodáva B. Chládek.
Najviac v Európe
Podľa minuloročného sčítania sa na území Slovenska počas zimy zdržiava cca 8 500 – 9 500 kormoránov. V prepočte na rozlohu našej krajiny je to najviac zo všetkých vnútrozemských oblastí v rámci Európy.
„Na Orave boli počas monitorovania za posledné roky zaznamenané veľké rozdiely vo výsledkoch. V roku 2005 bolo priamo na toku Oravy na nocoviskách sčítaných cez 200 kusov kormoránov, rok nato ich už bolo takmer 500, pred dvomi rokmi iba 100 a vlani viac ako 350 kusov. Výskyt a predačný tlak kormoránov na oravské rybie spoločenstvá v priebehu celého obdobia október - marec však priamo súvisí aj s existenciou ďalších veľkých nocovísk na priľahlom úseku Váhu či na Oravskej priehrade, odkiaľ vtáky prichádzajú na rieku loviť.“
V celkových číslach odborníci evidujú mierny pokles počtu kormoránov na Slovensku. Dôvodom bude pravdepodobne aj zníženie „potravinovej ponuky“, ku ktorému došlo okrem iného aj masívnymi náletmi kormoránov od roku 2001 do roku 2003.
„V rieke Orava je súčasný stav - z pohľadu rybích populácií - dosť kritický. Rieka potrebuje dlhší čas na „zotavenie“, a to je možné len bez pokračujúceho predačného tlaku kormoránov. Vtáky totiž zvyčajne útočia na zimujúce alebo na neres sa zhromažďujúce ryby, čím citeľne znižujú autoreprodukčnú schopnosť rybích populácií. A to má dlhodobý dopad,“ upozorňuje B. Chládek.
Odstrel áno, i nie
Výsledky januárového sčítavania sú vždy známe najskôr na jar. Organizátori monitoringu teda zatiaľ nemajú presné údaje o súčasnom počte kormoránov na Orave. Podľa rybárov, ktorí sa do sčítavania osobne zapojili, to však bude vysoké číslo. Veď len jeden z rybárov ich v kŕdli napočítal približne 200. A to bol len jeden kŕdeľ zo všetkých, ktoré sa zdržiavajú popri 28-kilometrovom toku rieky Orava.
Pred dvomi rokmi vydalo ministerstvo životného prostredia kvôli zvýšenému počtu kormoránov výnimku na ich odstrel. Strieľať sa mohli od 1. októbra 2007 do 31. marca 2008, druhé povolené obdobie uplynie tento rok takisto posledným marcovým dňom. Kormorány možno loviť len v presne určených rybárskych alebo poľovných revíroch. Počas jednej sezóny môžu poľovníci v štyroch oblastiach Slovenska zastreliť celkovo najviac 800 jedincov. Na Oravu, spolu s horným tokom Váhu, Hrona, riekami Kysuca, Rajčanka, Turiec a Poprad, pripadá maximálne 350 jedincov. Výnimka na od-strel kormoránov však na Orave platí len pre rieku Orava, na Oravskej priehrade je situácia zložitejšia.
„V prebiehajúcej sezóne je na priehrade okolo 150 kusov kormoránov. Výnimka je tu síce povolená, no keďže ide o chránené vtáčie územie, na odstrel aj plašenie po 16. januári treba získať súhlasné stanovisko ochranárov. Plašenie tu bude do konca platnosti výnimky veľmi obmedzené. Samotný odstrel nemôžeme vykonávať, pretože na priehrade nie je legitímny poľovný revír. Ochrana tohto rybárskeho revíru je teda možná len v povolenej miere plašením pyrotechnikou,“ dodáva Boris Chládecký.
Autor: NK