Piatok, 15. január, 2021 | Meniny má DobroslavKrížovkyKrížovky

Snažme sa dosiahnuť na hviezdy

BOL PRVÝ, KTO SA na Slovensku programoval analógové aj číslicové počítače. Najvýznamnejšia americká počítačová asociácia IEEE ho ocenila prestížnou cenou Computer Pioneer. Jozef Gruska, rodák z Rabčíc.Je spoluzakladateľom štyroch významných vedeckých podujatí v Európe, Južnej Amerike a Ázii. Pôsobí na Masarykovej univerzite v Brne. Viac ako 15 rokov prednášal a pôsobil na popredných svetových univerzitách a vychoval rad uznávaných odborníkov. Venuje sa jednej z najatraktívnejších, ale pre laika aj najtajomnejších oblastí súčasnej vedy, kvantovému spracovaniu informácie. Profesor Jozef Gruska však nežije iba vedou; má zbierku tristo betlehemov z vyše 60 krajín a jeho pracovňa trochu pripomína etnografické múzeum s prevahou ázijských motívov. Tá najsúčasnejšia súčasnosť v podobe tuč-ných kníh o informatike ako keby si tu podávala ruku s umeleckými hodnotami uplynulých storočí.

Skryť Vypnúť reklamu

Po prvý raz sme sa stretli pred takmer dvadsiatimi rokmi. Bezprostredným dôvodom bol článok Ladislava Kováča o potláčaní vedy v totalitnom Československu. Bolo treba podržať odvážneho kolegu. Aj vy ste vtedy pripojili svoj hlas.
- Vtedy malo slovo inú váhu ako dnes. Hľadali sme v novinách každé slovko, ktoré čosi naznačovalo, snažili sme sa sami nielen robiť vedu, ale aj písať, stretávať sa, vzájomne sa podporovať, ubezpečovať sa, že bude lepšie. To je dávno preč. So slobodou prišla aj sloboda pre každého písať a vyjadrovať sa ku všetkému, ale aj sloboda pre mocných nepočuť, čo nepočuť chcú. Preto mnohí považujú vedeckú osvetu v médiách za stratu času.
Vám sa vo vede darilo, vymenovali vás za člena najprestížnejšej európskej akadémie vied, Academia Europaea, ako tretieho vedca zo Slovenska vôbec. To sa počúva dobre.
- Academia Europaea, založená v roku 1988, má viac ako 2000 členov zo všetkých oblastí vedy, techniky, medicíny, umenia, literatúry, práva... Okrem troch Slovákov je v nej 22 vedcov z Česka, 33 z Rakúska, 46 z Maďarska, 66 z Ruska, 348 z Veľkej Británie. Čosi to hovorí aj o úrovni vedy v rôznych krajinách.

Skryť Vypnúť reklamu

Nuž, toto sa už nepočúva dobre. Quo vadis, slovenská veda?
- Príčin marazmu v tejto sfére je viac. Napríklad príliš veľa malých ľudí na príliš vysokých miestach vo vede a v akademickej komunite vôbec. Platí smutná zákonitosť, že ak sa na vysoké miesto dostanú druhotriedni odborníci, obklopia sa treťotriednymi. A ak aj urobia nejaké zmeny, tak iba z hľadiska svojich potrieb. Svoju úlohu hrá aj tradícia, chýbajúce financie, spoločenské nedocenenie vedcov a pedagógov. Ďalšou špecifickou kapitolou je politika, pretože politici vnímajú všetko iba cez prizmu svojho volebného obdobia. A investície do vedy sú dlhodobá záležitosť. Pritom nenahraditeľnosť vedy a kvalitného vysokoškolského vzdelania si už dnes uvedomujú vo väčšine štátov Európy. Nehovoriac o Severnej Amerike a najväčších štá- toch Ázie.

Skryť Vypnúť reklamu

Aj u nás sa dosť často hovorí o úniku najlepších mozgov do zahraničia, o nevyhnutnosti dostať do vedy peniaze, inak sa ocitneme na okraji civilizácie.
- Slovami sa všetko väčšinou končí. Tému odlevu mozgov obľubujú najmä tí, čo sa oň sami pričiňujú. Podobne je to s heslami o znalostnej ekonomike. O peniazoch nehovoriac. Médiá za vynikajúcich svetových vedcov vydávajú aj tých, o ktorých svet nikdy nepočul. Je to ako s futbalistami. O mnohých sa píšu ódy, zarábajú dobre, ale koľkí z nich získali tituly na svetovom šampionáte klubových či národných mužstiev? Na druhej strane máme skutočne výborných vedcov, tí sú však zvyčajne skromní, preto nemajú vplyv.

Posledné roky ste prednášali po celom svete. Aj v Číne.
- Dimenzie Číny sú často mimo našich predstáv. Prvý cisár Qin Šihuang, ktorý krajinu zjednotil v druhom storočí pred naším letopočtom, si už ako 21-ročný dal vybudovať veľký hrobkový komplex, na ktorom pracovalo 720-tisíc ľudí. Jeho súčasťou je slávna Terakotová armáda, ktorej objavenie v roku 1974 spôsobilo svetovú senzáciu. Qin Šihuang začal budovať aj Čínsky múr - dnes je dlhý 5660 km. Megalomanské stavby sa nám zdajú absurdné, pre tamojších ľudí majú však veľký význam. Nedávno dokončená železnica do Tibetu je ďalším takým projektom. Za zmienku asi stojí, že oproti dnešnému Šanghaju sa mi zdal byť New York iba malou dedinou.

A čo Južná Kórea - menší tiger, ale o to dravší?
- Je to najzápadnejšie orientovaná z ázijských krajín, ktorá kladie obrovský dôraz na vzdelanie a vedu. Počas tamojších pobytov na mňa najviac zapôsobil rozhovor s kolegom o jeho synovi, čerstvom gymnazistovi. Ráno ide o siedmej do školy, vracia sa po desiatej večer. Tak to funguje sedem dní v týždni, iba v nedeľu sa ide najprv do kostola. Cez prázdniny má päť dní voľna. Pracovitosť Ázijčanov je mimo naše európske dimenzie. Na jednom japonskom pracovisku, kde som pôsobil, bývalo najrušnejšie okolo desiatej - ale večer. Nebol problém požiadať študenta pred polnocou e-mailom o prácu, vyžadujúcu si päť-šesť hodín. Ráno bola hotová. Na začiatku pobytu som poslal kolegovi e-mail okolo siedmej ráno, a on ihneď odpovedal. Tak skoro je hore, čudoval som sa. Ešte som nešiel spať, znela odpoveď. Je to neopakovateľná krajina.

Japonsko - technologický zázrak, miniaturizácia, dobrý cisár a pevná firemná hierarchia, úcta voči starším a nadriadeným a najdlhší priemerný vek na svete. Ešte niečo je tam nezvyčajné?
- Mimoriadne pôsobivá je schopnosť Japoncov tolerovať najrôznejšie náboženstvá. Nie je neobvyklé, že po narodení dieťaťa idú do šintoistickej svätyne, na svadbu do protestantského kostola a pohreb zveria budhistickej svätyni. Ešte aj dnes univerzitne vzdelaní Japonci zoberú nové auto a vraj aj počítač do budhistickej svätyne, aby ho kňaz modlitbami ochránil pred nehodami či vírusmi. Či to funguje, netuším. Mňa však oslovil najmä ich vzťah k predkom. V mnohých domácnostiach dávajú každý deň pred oltárik venovaný predkom čerstvý čaj a čerstvú ryžu. Opakujem, každý deň.

Povedzte nám niečo o vašej láske, kvantovej informatike. Richard Feynman kedysi vyhlásil, že kvantovej fyzike nerozumie nik, ani tí, čo ju stvorili, a Einstein sa s ňou nikdy vnútorne nestotožnil...
- Dánsky vedec Niels Bohr, jeden zo zakladateľov kvantovej teórie, zas povedal, že ak ňou niekto nie je šokovaný, tak jej nerozumie. A Bernard Shaw v roku 1936 vyhlásil: „Nemusíte nič robiť, len spomeňte kvantovú teóriu, a ľudia vás budú považovať za vedca a veriť všetkému, čo poviete.“ Ja považujem kvantovú mechaniku za najdokonalejšiu teóriu kvantového sveta. Či chceme, alebo nie, v kvantovom svete žijeme. Spracovanie informácií vždy prebieha vo fyzikálnom svete. Ak sa pritom používajú deje, ktoré sa riadia zákonmi klasickej fyziky, hovoríme o klasickom spracovaní. Ak sa využívajú procesy a zákonitosti kvantového sveta, hovoríme o kvantovom spracovaní informácií. Napríklad základom klasického zobrazovania informácie sú bity, ktoré nadobúdajú dve možné hodnoty, 0 a 1. Kvantový bit však môže nadobúdať nespočetne veľa hodnôt, čím obrovsky stúpa kapacita aj možnosti kvantového počítača v porovnaní s klasickým.

Čo na tom mohlo prekážať Einsteinovi?
– Na samotnej kvantovej reprezentácii informácie sú najsvojráznejšie takzvané previazané stavy (presnejšie entanglované), čoho dôsledkom je kvantová nelokálnosť. Ak dve častice, aj veľmi vzdialené, sú v prepletenom stave, meranie jednej z nich okamžite ovplyvní stav druhej. Toto pôsobenie na diaľku sa vymyká nášmu zdravému rozumu. Einstein tomu nemohol uveriť, experimenty však tento jav potvrdzujú. Prepletené stavy umožňujú napríklad kvantovú teleportáciu. Pri klasickej teleportácii, ale iba v sci-fi, sa materiálny objekt premení na informáciu, tá sa okamžite prenesie na vzdialené miesto, a tam sa z nej daný objekt zasa zostaví. My dnes vieme, ako - zjednodušene povedané - kvantový stav, ktorý „sedí“ na nejakom atóme, preniesť na fotón, a ten potom poslať buď cez kábel alebo vzduchom.

Kto z laikov pochopí, o čo ide?
– Zakladateľ firmy IBM si kedysi myslel, že potreby celého sveta pokryje tak päť-šesť počítačov. Vývoj výpočtovej techniky však už musí čoskoro bohato využívať kvantové javy a zákonitosti, hoci je to veľmi zložité. Einstein nechcel pripustiť ani to, že meranie kvantových stavov dáva náhodné výsledky. „Boh nehádže kockou,“ vyhlásil. Rovnako slávna je odpoveď Nielsa Bohra: „Skutočnému Bohu nik nebude hovoriť, čo má robiť.“ Experimenty potvrdzujú, že Boh kockou predsa len hádže. Od kvantového spracovania informácií očakávame, že povedie k novej kvalite výpočtovej techniky a komunikácie.

Váš obľúbený citát a odkaz?
– Je od Lea Burnetta: „Ak sa budete snažiť dosiahnuť na hviezdy, možno sa vám to nepodarí, neostanete však s dlaňou plnou bahna.“ Za vzor tým ambicióznym by som dal svojho mladšieho brata Viliama, ktorý urobil pre slovenskú kultúru, najmä ľudovú, veľa. Vytvoril veľké diela a ukázal, že aj v "malom“ človeku sa môže skrývať veľká osobnosť.

Ktorý výrok o vede považujete za zvlášť výstižný?
– Parafrázu výroku Richarda Feynmana: Veda je ako sex. Niekedy produkuje praktické výsledky, to však nie je hlavný dôvod, prečo ju mnohí tak radi robia.

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ e-mailom

Inzercia - Tlačové správy

 1. Nakupujete online? Toto potrebujete vedieť
 2. SME.sk zaznamenalo rekordný nárast záujmu čitateľov
 3. Sedem najznámejších pyramíd v Mexiku
 4. Zima v koži atopika: aká je starostlivosť o pokožku s ekzémom?
 5. Zákazníkov čoraz častejšie zaujíma pôvod výrobkov, ktoré kupujú
 6. Už iba dnes si môžete predplatiť SME.sk na rok len za 28 eur
 7. 10 vecí, pre ktoré sa oplatí navštíviť Dominikánsku republiku
 8. Historická revue: Kam sa podeli Kumáni, Valasi a iné etniká?
 9. Wellness trendy, rozhovory a rady pre lepšie zdravie
 10. Oktagon 20: Pikantné súboje prinesú aj zápas o titul!
 1. Fokus očná optika sa stala exkluzívnym partnerom značky Nikon
 2. Turizmus za účelom estetickej chirurgie v čase pandémie
 3. Sedem najznámejších pyramíd v Mexiku
 4. SME.sk zaznamenalo rekordný nárast záujmu čitateľov
 5. Akčný výpredaj v PLANEO Elektro – to sú ceny nižšie až o 60 %!
 6. Zima v koži atopika: aká je starostlivosť o pokožku s ekzémom?
 7. Ohlúpli sme počas Covid roka?
 8. Zákazníkov čoraz častejšie zaujíma pôvod výrobkov, ktoré kupujú
 9. TOMRA víta kľúčový krok k spusteniu systému zálohovania
 10. Slovaktual umožní všetkým zamestnancom bezplatné testovanie
 1. Už iba dnes si môžete predplatiť SME.sk na rok len za 28 eur 18 081
 2. Historická revue: Kam sa podeli Kumáni, Valasi a iné etniká? 17 163
 3. 10 vecí, pre ktoré sa oplatí navštíviť Dominikánsku republiku 12 952
 4. Ekologická móda? Slovenská firma dokazuje, že to ide 8 615
 5. Wellness trendy, rozhovory a rady pre lepšie zdravie 8 399
 6. Kuba si turistov omotá okolo prsta. Miesta, ktoré musíte vidieť 8 126
 7. Riaditeľ VÚB: Udržateľnosť chceme vsadiť do DNA nášho podnikania 7 049
 8. Kvalitnej hydiny je na pultoch stále menej. Čo vlastne kupujeme? 6 862
 9. Produkujeme viac odpadu, kompostujeme len tretinu 6 754
 10. Na Slovensko prišlo výnimočné dielo s posolstvom ľudskosti 4 447
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Orava - aktuálne správy

Pod Oravským hradom vynovili sochu svätca

Ján Nepomucký je na Orave obľúbeným svätcom. Ak nerátame rôznorodú mariánsku ikonografu, tak najčastejšie práve jeho stavali naši predkovia na prícestné stĺpy.

Reštaurovanie sochy Jána Nepomuckého na pilieri pod Oravským hradom.

Rely Dakar skončila, obaja Oravci môžu byť na seba hrdí

Štefan Svitko dosiahol piaty raz umiestnenie v najlepšej desiatke.

Štefan Svitko sa piatykrát umiestnil v najlepšej desiatke Rely Dakar.

Aha, čo vymysleli, aby sa ľudia na zastávkach nenudili

Oravská knižnica našla spôsob, ako využiť knihy, ktoré už nepotrebuje.

Knihy na železničnej stanici v Dolnom Kubíne.

Začali nevinne, skončili na stovke

Kamaráti strieľali na Silvestra šampanské na vrchole Šípa. Zvládli veľkú výzvu.

Kamaráti Ján Obrin (vľavo) a Vladimír Krška (vpravo) zvládli uplynulý rok vyjsť 100-krát na Šíp.

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Kotleba v Trenčíne: Prvý incident Lučanského nebol pokusom o samovraždu (+FOTO)

Previerka v trenčianskej väzenskej nemocnici trvala viac ako päť hodín.

Svrčinovec ráno opäť upchali kamióny

Po spustení diaľničného úseku D3 Čadca,Bukov – Svrčinovec sa ľudia tešili, že kolónam odzvonilo. Dnešné ráno ich presvedčilo o opaku.

FOTO: Kysuce pod bielou pokrývkou

Zo snehu sa tešia najmä deti.

Majiteľ Detvy o prestupe Gašpara, derby so Zvolenom, ambíciách, či zlej finančnej situácii

Majiteľ Tipos extraligovej Detvy Róbert Ľupták v exkluzívnom rozhovore pre týždenník MY hovorí o radostiach, ale aj starostiach v aktuálnej sezóne.

Už ste čítali?