Moravskí gorali:
Stanislav Hadina (1919 - 1999) - hudobný skladateľ dirigent, spisovateľ, vedúci Štátneho súboru piesní a tancov Šlonk.
Vladislav Mlynek (1930 - 1997) - učiteľ, básnik, vedúci folklórneho súboru Goral v Jablunkove.
Vladislav Nědoba (1914 – 1999) - animátor, organizátor Goralských sviatkov v Jablunkove.
Slovenskí Gorali:
Ján Janovjak (1893 – 1977) - pochádzal z Oravského Veselého, učiteľ, autor učebníc. Vyštudoval latinčinu a gréčtinu na FF UK. Napísal učebnicu latinčiny pre gymnáziá.
Anton Klimčík (1843 – 1919) - pochádzal zo Zákamnenného, katolícky kňaz, náboženský spisovateľ. Napísala diela: Svätý Anton Paduanský, Chlieb duchovných, Dvetisícročné Ježišovo jubileum.
Ján Vojtaššák (1877 – 1965) - narodil sa v Zákamennom, katolícky biskup spišskej diecézy, autor náboženských úvah, homílií, vieroučných článkov. Bol účastníkom Martinskej deklarácie, pracoval za integritu Oravy. Podporoval slovenskú kultúru. Staval kostoly (3), fary (12), kultúrne domy (9) a školy (49). V roku 1943 dosiahol zastavenie židovských transportov do koncentračných táborov. Bol väznený v Ilave, Leopoldove, Valdiciach, v Bratislave a Žiline, rehabilitovaný v roku 1990.
Štefan Mnoheľ (1876 – 1944) - pochádzal z Novote. Publicista, účastník Martinskej deklarácie a Mierovej konferencie v Paríži v r. 1918. Bol redaktorom Slováka a riaditeľom vydavateľstva LEV v Ružomberku.
Milan Holubčík (1925 – 1982) - pochádzal z Oravskej Lesnej, Doc., Ing., CSc., lesný výskumník, autor 120 odborných prác z lesného hospodárstva.
Ján G. Žatkuliak (1914 – 1988) - Doc., CSc., pedagóg na katedre knihovedy a vedeckých informácií FF UK. Založil na katedre študijný odbor informatika. Autor vedeckých kníh a vysokoškolských učebníc. Pochádzal z Oravskej Lesnej.
Ján Briššák (1904 – 1978) - narodil sa v Rabči. Katolícky kňaz, autor náboženskej obradnej literatúry. Prekladal do slovenčiny a nemčiny.
Jozef Gruska (*1933) - RNDr., DrSc., informatik svetového mena, autor prvej monografie informatiky Quantum Computing a knihy Foundations Computing. Zakladateľ celosvetovej skupiny o teoretickej informatike, prednášateľ na medzinárodných konferenciách o informatike. Majiteľ zbierky 260 betlehemov z 59 krajín. Pochádza z Rabčíc, je bratom Viliama Grusku.
Viliam Gruska (*1936) - Doc., Ing., Arch., CSc., scénograf, folklorista, vysokoškolský učiteľ na katedre scénografie VŠMU. Najlepšie zmapoval Slovensko v oblasti ľudovej kultúry. Autor kvalitných scén mnohých slovenských filmov. Tvorca množstva programov o popredných slovenských osobnostiach. Projektant amfiteátrov vo Východnej, Detve, Zuberci, Terchovej, Sihelnom, Myjave, Krakovanoch a Ľubine. Otec Gruskovcov bol Goral z Rabčíc.
Jozef Klinovský (1772 – 1832) - katolícky hodnostár, člen Slovenského učeného tovarištva, profesor teológie a hebrejčiny v Spišskej kapitule, zakladateľ Učiteľského ústavu v Spišskej Kapitule. Preložil z latinčiny do slovenčiny prvú Pedagogiku. Narodil sa v Rabčiciach.
Karol Klinovský (1908 –1980) - JUDr., prezidiálny šéf Ministerstva zahraničia Slovenského štátu, predseda Štátneho pozemkového úradu, vedúci funkcionár študentských spolkov Moyzes a Ústredia slovenského katolíckeho študentstva. Autor politickej publicistiky. Narodil sa v Rabčiciach.
Ján Garyk Žatkuliak - Patrí k významným osobnostiam československej a slovenskej knižničnej a informačnej vedy 20. storočia. Počas celej svojej profesionálnej kariéry považoval knihu za jeden z najdôležitejších výchovných prostriedkov.