TRSTENÁ. Téma spracovania nebezpečného odpadu – autobatérií - na území mesta prišla na „pretras“ krátko po otvorení prvého tohtoročného zasadnutia mestského zastupiteľstva.
Primátor Jozef Ďubjak najskôr informoval poslancov o verejnom hovore s občanmi a konateľmi spoločnosti, ktorá chce fabriku na mieste niekdajšej rafinérie vybudovať. Hovor sa konal v stredu 7. januára, šesť dní pred zasadnutím zastupiteľstva. Táto informácia rozprúdila v mestskej zasadačke miestami až búrlivú debatu poslancov. Poslankyňa Sylvia Púčiková požiadala, aby sa podobné informácie, týkajúce sa celého mesta, zverejňovali na internetovej stránke mesta, nielen na nástenke v budove mestského úradu, pretože mnohí občania, niektorých poslancov nevynímajúc, informatívnu tabuľu nečítajú. Igor Jarolín a Eduard Lepáček boli pobúrení, že o zámere neboli informovaní nielen Trstenčania, ale aj oni, poslanci. Primátor reagoval slovami, že problematika sa prejednávala na príslušných komisiách, uznesenia ktorých dostávajú všetci poslanci. Námietku kvôli neinformovanosti ohľadom zámeru vzniesol aj Jozef Gočal. Podotkol, že každý člen komisie si prevažne stráži veci prejednávané vo svojej oblasti a neskúma, čo prejednávali členovia ostatných komisií. Podľa neho je nesprávne, že konatelia spoločnosti neboli oficiálne pozvaní na niektoré z minuloročných zastupiteľstiev, aby o svojom zámere poslancov informovali. Mojmír Krajči tiež upozornil, že sa o zámere dozvedel až po tom, čo obyvatelia Západu začali spisovať proti výstavbe prevádzky petíciu. Podpisová akcia prebieha v Trstenej ešte stále, na petičné hárky sa už podpísalo viac ako 600 občanov. Takmer všetci poslanci sa zhodli, že príprava zámeru prebehla až príliš potichu. Primátor oponoval, že všetko bolo robené v medziach zákona. Či už išlo o zverejnenie zámeru alebo jeho predloženie komisiám na prerokovanie. M. Krajči na záver diskusie dodal: „Dúfam, že celý problém nedopadne tak ako skládka v Pezinku, kde sa proti budovaniu skládky odpadov v meste postavili na odpor až sami občania.“
Na utorkovom zastupiteľstve poslanci prerokovali aj nákup elektronického hlasovacieho systému. Takmer polovica poslancov je proti kúpe zariadenia. Podľa nich ide o zbytočnú investíciu, viac ako 8 300 eur (250 000 Sk). Nákup zariadenia napokon neschválili. M. Krajči však navrhol kúpiť zatiaľ aspoň zariadenie na zhotovenie zvukových záznamov zo zasadnutí. Zvukový záznam môže pomôcť pri rôznych rozporoch či právnych problémoch, ktoré môžu na zasadnutiach vzniknúť. O jeho návrhu budú poslanci rokovať na nasledujúcom zasadnutí zastupiteľstva.