o dôjsť aj k značnému poškodeniu hlasiviek s trvalejšími následkami.
V miestnosti, kde chorý leží, by nemal byť suchý vzduch. Zabránime tomu zvlhčovačmi, ak ich nemáme, ukladáme na radiátory vlhké uteráky, prípadne necháme v miestnosti vrieť vodu. Úľavu prináša odparovanie aromatických olejov, ktoré sme kvapli do vriacej vody. Vhodné sú olejčeky z ihličnatých stromov. Čaj zo zbehovca plazivého pomáha pri zachrípnutí a strate hlasu.
POZOR! U menších detí sa môže vyskytnúť zápal horných dýchacích ciest, ktorý je sprevádzaný namáhavým vdychom a zvukom, signalizujúcim zúženie dýchacích ciest kvôli opuchu ich sliznice. Zvuk pripomína hlboký piskot. Toto ochorenie sa nazýva subglotická laryngitída a je tým nebezpečnejšia, čím je dieťa menšie. Tento stav vyžaduje okamžitú lekársku pomoc. Za každú cenu treba dieťa upokojovať, najlepšie ho držať na rukách, aby bolo čo najmenej rozrušené, lebo pocit dusenia v ňom vyvoláva veľký stres, ktorý dýchanie pri plači ešte viac zhoršuje.
Dieťaťu dáme na krk olejový zábal a nezaškodí, ak mu podáme primeranú dávku lieku typu Paralen a čaj na potenie. V miestnosti udržujeme vlhký vzduch s pridaním olejčeka. Podobný stav dusenia však môže vyvolať aj vdýchnutie cudzieho telesa, na to si treba dať pozor!
Z homeopatických liekov sa pri zachrípnutí, zápale hrdla a pocite sucha v nosohltane odporúča Phosphorus 6 CH.
POZOR! V žiadnom prípade dieťa nenaparujeme! S najväčšou pravdepodobnosťou by došlo k zhoršeniu stavu. Treba dávať pozor, či ide iba o sťažený vdych, pretože ak sa k nemu pridruží aj sťažený výdych, ide o astmatický záchvat!