Streda, 1. február, 2023 | Meniny má Tatiana

Hrapinoskove vianočné žartíky

Hrapinosek je zvláštna postava v povestiach severného Slovenska. V Hladovke a v Suchej Hore je to dobrý duch rašelinísk a močiarov slovenského severu, vo Vitanovej (ako chrapinosek) je to nie najlepší duch, skôr figliar, no aj strašidlo, ktorým kedysi st

rašili deti a báli sa ho i dospelí.

Tento príbeh sme našli v urbárnych dokumentoch z roku 1850, keď sa tu uskutočnila komasácia pôdy. Kronikár urbáru zapísal rozprávanie Agneši Bzdochovej o Hrapinoskovi v ťažkorozlúštiteľnom texte na okraji listu č. 124. My sme ho len pretlmočili do zrozumiteľnej, dnešnej slovenčiny a odovzdávame našim čitateľom.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Hrapinosek
nemal čo robiť. Zima bola. Veď bolo blízko vianočných sviatkov. Zvieratkám bola tiež zima. Ukrutne zima bolo drevorubačom. Museli si naklásť oheň. Jeden mládenec ho udržiaval. Ostatní rúbali vopred vybraté stromy v urbárnom lese. Rúbali, zrezávali, okliesnili veľké haluze, o-kliesnili malé konáre, stiahli kôru. Haluzinu naukladali na hŕbu. Zlúpanú kôru naukla-dali do štôsov na vysušenie. Vysoké stromy rozpílili na kusy – presné rozmery siahovice. Ďalší kláty rozštiepali. Iní ich ukladali do štvorcov siahovíc. Mládenec od ohňa bol Pavol Smuško z Hladovky. Pozbieral ívery a škobliny... Vedel, že ho pozoruje predseda urbáru Jakub Capla z Ponkalovskej rale. Keď Smuško vyzbieral okolo rozpílených stromov všetko poriadne, dočista, Jakub Capla si dal dolu štrikovanú rukavicu a kývol zasmoleným prstom na Smuška. Pavol podišiel k predsedovi, zložil si baranicu s ušiankami, hoci od silného mrazu v storočných smrekoch prašťalo a pukalo.
„Vidím, že si dobre vychovaný,“ povedal urbárny predseda, „vidím, že dobre čistíš horu, ale glg trúnku ti nedám.“ Pavol prehltol nasucho. Neodgrglo sa mu. Nechytal dych. Bol to už chlap. Mládenec čakal, či ešte dačo urbárny gazda povie. Nepovedal nič. Gazda si glgol. Taký poriadnejší a dlhotrvajúci glg, lebo bol v tejto hore najvýznamnejším človekom. Chlapi v tú stranu nehľadeli. Mali svoju robotu.

SkryťVypnúť reklamu

Hrapinoskovi
bola dlhá chvíľa. Presunul sa nenápadne k Pavlovi Smuškovi. Začal mu fúkať do ohňa od severu, z poľskej strany. „Chlapi, začína fúkať od Poliakov, stínajte v hlbšej hore!,“ zakričal predseda Capla. Chlapi dokončili opracovanie kubíkového kusa. Vzali náradie, sekery, sťahovače na kôru, vošli do hory. Keď boli pri prvých značkovaných stromoch, začali píliť. Naozaj tam toľko nefúkalo. O chvíľu zhodili kamizle. O hodinu im bolo horúcejšie. „ Pavol, neklaď oheň, je nám dosť teplo!,“ zakričal Kubo Škrla. „Musím naklásť, ujčekovi Caplovi je zima!,“ odpovedal Smuško. „Nech si sám nakladie, keď mu je zima!,“ zahučal Kubo. „Len ty, Palinko, klaď oheň, nedaj na Kubove táraniny, lebo on je od Škrlu, a oni na Škrlovej rali majú len dva hektáre suchých stromov. My máme viac!“ Tak začali medzi sebou. Nedobre začali. Rozvadili sa. Pridali sa ďalší. Že koľko stromov je na jednej, koľko na druhej, koľko na Nogovej rali, a podobne.

SkryťVypnúť reklamu

Hrapinosek
nebol rád, že chlapov rozvadil. Ale zvada ich rozohriala. Aj na jedlo zabudli. To nebolo dobre. Hladný chlap nevládze. Odletel Hrapinosek do koliby, vzal brocáky, presunul ich k spíleným vrchovcom. Drevorubači, čo kliesnili konáre, ich zbadali prví. „Aha! Veď tu máme jedlo!“, kričali. Naozaj museli byť všetci hladní, lebo sa nikto nespýtal, ako sa k nim batohy z koliby dostali. Zjedli, čo mali, hneď im bolo lepšie.
„Keby tak bolo aj zapiť,“ povedal Mikulaj, ktorému bolo vždy málo. Hrapinosek mu položil krásnu pollitrovú krpku k čerstvo zlúpanej kôre. „Aha!,“ zvolal radostne Miko, „veď tuto dačo máme!“ Odpil schuti, poriadne. Len čo si odpil, všetko vypľul: „Fuj, veď je to kyslé mlieko!“ Odŕhal, ako keby sa napil vitriolu. Drevorubači sa rehotali. Ktorýsi postarší, so sekerou dokonale vybrúsenou, povedal: „Lenže nám Capla zo svojho nedá, aj keby sme krv potili...“ Len čo to starý Štipák dopovedal, stála mu pri nohách krpka páleného, navlas taká, akú mal urbárny predseda. Štipák si odpil, podal po rade ďalším. Čím viac odpíjali, tým viac trúnku v krpke bolo. Capla stál na konci radu. Povedal: „Som vás núkal, ponúkal, všetko ste mi vypili; mne nedáte?“ Štipák mu na to: „Nič si neponúkal, všetko si vydrúľal, nič nikomu, ani len glg si nedovolil; tak teraz čakaj, kým na teba rad dôjde.“

SkryťVypnúť reklamu

Došla krpka
na koniec radu. Capla ju naklonil. Ešte raz naklonil. „Nič v nej nie je,“ povedal, skoro sa rozplakal. „Ukážte, ujček!,“ prebral od neho krpku Smuško. Naklonil krpku. Ešte raz naklonil. Oblial sa domácou jablčnou pálenkou, čo voňala až na piatu, Bzduchovu raľu. Chapi si ku krpke priložili svoje hrnčoky. Každému natieklo presne deci. Capla priložil tiež. Ani kvapka nekvapla. A vtedy sa rozplakal. Tak ho to vzalo, že zaľahol do postele. Odkázal gazdom: „Už som taký ubolený, že na jarnej schôdzi zvoľte si iného predsedu.“

Starý Štipák
si nedal nikdy povedať. Dva dni pred Štedrou večerou vzal so sebou vnučku Elenku do hory. Že idú odťať jedličku, ktorú si vybral v urbárnej hore už koncom leta. Zaplatil osem grošov do urbárnej pokladne, lebo bol človek poriadny. Vybrali sa s Elenkou do hory. Snehu bolo akurát, neboril sa, Štipák cestu poznal. Oddychovali v kolibe drevorubačov. „Neboj sa, moja malá, o chvíľu sme tam. Ja si trochu zdriemnem, lebo som od štvrtej rána hore. Ty si oddýchni tiež, tuto, kde chlapi z hory radi oddychujú.“ Elenka bola poslušná. Ale dlho jej bolo. Spať sa jej nechcelo. Pozerala cez škáru medzi veľkými drevami. Videla ako sa na nerušenom snehu pokrytom svetielkujúcim srieňom hrajú slnečné lúče. Bolo to ako keby všetky mladé stromčeky okolo koliby slnko ovešalo vianočnými ozdobami, svietiacimi všetkými farbami. Vyšla von z koliby, očarená hrou svetiel... O hodinu sa jej starý otec zobudil. Nenašiel vnučku ani v kolibe, ani na okolí. Stopy jej krokov viedli kamsi do lesa. Volal znovu... Nikto ho nepočul.

Hrapinosek
bol ďaleko, preďaleko. Pod Babou horou primrzol jeleň bruchom vo vysokom snehu. Dobrý duch severných lesov – Hrapinosek - priložil svoju horúcu hruď pod jelenie brucho a zohrieval, a zohrieval. Počul ďaleké zúfalé volanie starého Štipáka. Nemohol odísť. Tušil, že sa niekto stratil, lebo ľudský hlas za strateným a zblúdeným človekom počujú aj anjeli hore, aj lesní duchovia dolu. Posúril, poškrabkal jeleňa, ten sa vyľakal, vyskočil zadnými zo snehu, brucho sa odlepilo, jeleň vyskočil ešte raz, už bol na štyroch, už ho nebolo... Hrapinosek odletel do Hladovky. Všetkých drevorubačov vyrušil pri jedení, pri robote, kdekoľvek boli, každému povedal do ucha: „Nehanbíš sa? Paľovi Štipákovi sa stratila v hore vnučka a ty mu nepomáhaš?! Zavolaj susedov, zobuď richtára, predsedu urbáru vyhoď z postele, lebo drichme!“

To isté urobil
Hrapinosek aj v Suchej Hore. To isté urobil aj vo Vitanovej. „Teraz je to jedno, či som Chrapinosek, či Hrapinosek! Teraz odhoďte všetky prieky o tom, kto založil vašu dedinu a či ju skôr založili, či neskôr ju založili, ako Hladovku založili. Teraz ide o život človeka! Berte lampáše, oblečte sa a pridajte sa k Hladovčanom, čo na vyšnom konci čakajú na ostatných!
Tak sa stalo, čo sa dobre pred Štedrým večerom stalo. Tri stovky ľudí po chotároch troch dedín, po okolitých lesoch blúdilo, ale vnučku Štipákovu až na druhý deň našli. Sedela v Zamrznutej jaskyni v Borovom lese. Hrapinosko ju zohrieval vlastným telom - hoci nebolo telesné, bolo ono duchovné, svietilo dočervena a teplotu malo niekedy až dvadsaťtri stupňov Celzia. A viete, kto Elenku Štipákovú našiel prvý? Jakub Capla, najlenivejší urbárny predseda. Chválil sa: Ja som ju našiel, lebo mám najlepší zrak na celej Orave!

Najčítanejšie na My Orava

Inzercia - Tlačové správy

 1. O najlepšie komunikujúcich značkách rozhodne aj verejnosť
 2. Ktorá banka dvíha úroky na termiňáku? A čo pre to treba spraviť?
 3. Šetriť energiu sa oplatí. Špecialisti poradili, ako na to
 4. Klinčeky Zanzibaru zarobili viac, než neslávny obchod s otrokmi
 5. Trvalá udržateľnosť v obchode – prečo by vás mala zaujímať?
 6. 10 eur za 10 rokov. Mimoriadna ponuka od mimoriadneho časopisu
 7. Ako skĺbiť remeslo a moderné technológie? Inšpirujte sa Bajkery
 8. SCANDI 2023: prehliadka súčasného severského filmu
 1. Ktorá banka dvíha úroky na termiňáku? A čo pre to treba spraviť?
 2. O najlepšie komunikujúcich značkách rozhodne aj verejnosť
 3. Ako možno získať prídavky na dieťa v Nemecku?
 4. Kupujete balenú vodu? Vypočítajte si, koľko za ňu ročne miniete!
 5. Táto váha berie vaše chudnutie vážne: Kalórie počíta za vás!
 6. Šetriť energiu sa oplatí. Špecialisti poradili, ako na to
 7. Svalovice sa netreba obávať
 8. Students today, innovators tomorrow, learners forever
 1. Klinčeky Zanzibaru zarobili viac, než neslávny obchod s otrokmi 11 943
 2. 10 eur za 10 rokov. Mimoriadna ponuka od mimoriadneho časopisu 7 251
 3. Zdravie bez liekov. Lekár namiesto nich predpisuje studenú vodu 2 213
 4. Trvalá udržateľnosť v obchode – prečo by vás mala zaujímať? 2 086
 5. Stockerka štartuje predaj bytov s cenami, ktoré prekvapia 1 562
 6. Benátky a Verona: zažite pôsobivé kúsky mozaiky severu Talianska 1 459
 7. Košičanom budeme dodávať teplo za tretinové ceny aj tento rok 1 152
 8. Šetriť energiu sa oplatí. Špecialisti poradili, ako na to 1 107

Blogy SME

 1. Rastislav Jusko: Krvavá minulosť komunistickej prokuratúry. Je nám súdené prežiť ju znova?
 2. Anna Miľanová: Kresby prírodným uhlíkom...
 3. Matúš Mathis: Ponuka bytov v Košiciach po prvýkrát od septembra 2022 klesla - Píše Matúš Mathis
 4. Jozef Stasík: Niekto zhasína a niekto myslel dopredu
 5. Miroslav Lisinovič: Putovanie slovenskými Kalváriami - Veľké Rovné
 6. Peter Maroncik: Tak už máme v Čechách nového, dobrého prezidenta.
 7. Anna Miľanová: Snívanie... 2022
 8. Irena Šimuneková: Keď sme na SME
 1. Peter Remeselník: Narazil autom do ľudí, zranil chodkyňu a ušiel ! 9 036
 2. Rastislav Puchala: Vraj je to sfetovaný trpaslík 5 762
 3. Věra Tepličková: Výlet v Bratislave (z denníka žiaka 3. ročníka ZŠ z Piešťan) 5 066
 4. Ivan Beňovič: Ruský rubeľ sa svetovou menou nestane 4 694
 5. Martin Plesch: Pán primátor, načo vlastne máme Mestskú políciu v Bratislave? 3 725
 6. Ján Šeďo: Sliepky na Ukrajine sú iné ako naše ? 3 558
 7. Dušan Koniar: Dzurindov projekt valcuje čítanosť aj diskusie 3 356
 8. Tereza Kazdová: Fico má rád pekné ženy, Babiš je na blondíny. Verejný diskurz volá po feministoch 3 230
 1. Monika Nagyova: Plesy nie sú pre singles
 2. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 55. - Antarktída - Ako sa vydali Vivian Fuchs a Edmund Hillary naprieč Antarktídou (1955-1958)
 3. Jiří Ščobák: Je nový II. pilier dlhodobo udržateľný? Ktoré zmeny sú pozitívne a ktoré negatívne?
 4. Monika Nagyova: Úprimné pozdravy z Bratislavy: Potuluje sa tu starý blázon
 5. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 54. - Antarktída - Posledné tri Byrdove expedície (1939 - 1956)
 6. Jiří Ščobák: Tipovanie je cesta do pekla. Aj keď to robíte so štátnou firmou
 7. Jiří Ščobák: Avatar 2: Začátek nového příběhu
 8. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 53. - Antarktída - Druhá Byrdova antarktická expedícia (1933 - 1935)
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Orava - aktuálne správy

Ilustračné foto

Situácia je zlá na celom Slovensku.


13 h
Ján Kožuško, zakladateľ projektu Programko.sk

Na samotných kurzoch sa lektori nevenujú len tematike, na ktorý je workshop zameraný, ale poslucháčov upozorňujú aj na nástrahy internetu. Veď pojem kyberšikana sa v našom slovníku natrvalo usadil. V internetových vodách číhajú na deti rôzne nástrahy.


18 h
Dolný Kubín (v bielom) vyhral aj druhý zápas v tomto roku.

V priebežnej tabuľke sa dostal Dolný Kubín na prvé miesto.


11 h
Raptori vstupovali do posledného kola v pozícii lídra, no napokon obsadili po základnej časti tretie miesto.

Florbalové kluby z Oravy mali víkend plný zápasov.


15 h

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Blogy SME

 1. Rastislav Jusko: Krvavá minulosť komunistickej prokuratúry. Je nám súdené prežiť ju znova?
 2. Anna Miľanová: Kresby prírodným uhlíkom...
 3. Matúš Mathis: Ponuka bytov v Košiciach po prvýkrát od septembra 2022 klesla - Píše Matúš Mathis
 4. Jozef Stasík: Niekto zhasína a niekto myslel dopredu
 5. Miroslav Lisinovič: Putovanie slovenskými Kalváriami - Veľké Rovné
 6. Peter Maroncik: Tak už máme v Čechách nového, dobrého prezidenta.
 7. Anna Miľanová: Snívanie... 2022
 8. Irena Šimuneková: Keď sme na SME
 1. Peter Remeselník: Narazil autom do ľudí, zranil chodkyňu a ušiel ! 9 036
 2. Rastislav Puchala: Vraj je to sfetovaný trpaslík 5 762
 3. Věra Tepličková: Výlet v Bratislave (z denníka žiaka 3. ročníka ZŠ z Piešťan) 5 066
 4. Ivan Beňovič: Ruský rubeľ sa svetovou menou nestane 4 694
 5. Martin Plesch: Pán primátor, načo vlastne máme Mestskú políciu v Bratislave? 3 725
 6. Ján Šeďo: Sliepky na Ukrajine sú iné ako naše ? 3 558
 7. Dušan Koniar: Dzurindov projekt valcuje čítanosť aj diskusie 3 356
 8. Tereza Kazdová: Fico má rád pekné ženy, Babiš je na blondíny. Verejný diskurz volá po feministoch 3 230
 1. Monika Nagyova: Plesy nie sú pre singles
 2. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 55. - Antarktída - Ako sa vydali Vivian Fuchs a Edmund Hillary naprieč Antarktídou (1955-1958)
 3. Jiří Ščobák: Je nový II. pilier dlhodobo udržateľný? Ktoré zmeny sú pozitívne a ktoré negatívne?
 4. Monika Nagyova: Úprimné pozdravy z Bratislavy: Potuluje sa tu starý blázon
 5. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 54. - Antarktída - Posledné tri Byrdove expedície (1939 - 1956)
 6. Jiří Ščobák: Tipovanie je cesta do pekla. Aj keď to robíte so štátnou firmou
 7. Jiří Ščobák: Avatar 2: Začátek nového příběhu
 8. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 53. - Antarktída - Druhá Byrdova antarktická expedícia (1933 - 1935)

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu