Gajdy z dielne Františka Skurčáka získali v roku 2003 na súťaži tradičných ľudových nástrojov v Detve ocenenie Instrument excellent. Že sú gajdy zaujímavým a svojským hudobným nástrojom, o tom by vedel veľmi dlho rozprávať nejeden gajdoš. Neraz nechajú gajdoša v štichu. Situáciu, keď sa gajdy rozhodli nehrať, výstižne okomentoval na 9. ročníku Gajdovačky v Oravskej Polhore Milan Rusko: „Gajdy sú ako kozľa. Alebo zabľačia, alebo ťa do zadku nakopú, nezahrajú, ani keby sa čo robilo.“
Učiteľom mu bol svokor
Je to už 18 rokov, čo sa F. Skurčák venuje výrobe oravských gájd. K tomuto remeslu ho priviedol jeho svokor Ján Ferneza zo Sihelného, jeden z posledných tradičných oravských gajdošov.
„Dodnes používam všetko, čo ma naučil. Veľa ma naučil,“ hovorí. „Len piskory som si povylepšoval. To som naučil zas ja jeho.“ Piskory, ktoré F. Skurčák vyrába, sú vraj stálejšie, lepšie hrajú a hlavne sú jednoduchšie. Zručnému výrobcovi netrvá dlho, kým ich vyrobí, no chce to veľkú dávku trpezlivosti. „Niekedy spravím aj desať piskorov, a neladí ani jeden. Tak musím urobiť ďalšie.
Bol to veselý človek
„Môj svokor mal jedenásť dcér a neraz zo žartu núkal hudobníkom: dám ti jednu, vyber si!
Aj mne tak povedal: Keď chceš moju Majku mať, musíš sa naučiť na gajdy hrať. A mňa to bavilo, lebo odmala som sa učil hrať na pianovke.“
„Teraz máme my takú dospelú dcéru a história sa opakuje. Manžel tiež povedal jej priateľovi, že keď chce Katku mať, musí sa naučiť na gajdy hrať,“ dodáva manželka Mária. Spolu si zažartujú, že mu už venovali aj gajdicu. Vraj vždy, keď sa na sviatky vráti dcéra s priateľom domov, pýtajú sa ho, koľko sa už naučil hrať.
Gajdoš musí svojim gajdám rozumieť
Tento starobylý hudobný nástroj nie je ani zďaleka taký jednoduchý, ako by sa na prvý pohľad zdalo. Gajdám všeličo nevyhovuje. Musia mať primeranú vlhkosť, aby sa nerozladili. „Prv boli také gajdy, že sa museli celé namočiť, než sa na nich išlo hrať. Trvalo to aj dve - tri hodiny,“ vysvetľuje F. Skurčák. Aby gajdy hrali, musia mať správnu vlhkosť a pružnosť. U Skurčákovcov majú preto svoje miesto v kúpeľni.
Asi niet gajdoša, ktorého by gajdy aspoň raz nesklamali. Aj F. Skurčák to zažil. „Kedysi som bol hrať v Zuberci. Mal som už vystúpiť a gajdy nie a nie vydať slušný zvuk. Kedysi som na tesnenie používal ľan a ten zvykol upchávať dierku. Teraz tam dávam nitku a zavoskujem to.“ Gajdy ho vraj neposlúchali, kým ich poriadne nespoznal.
A ako dlho trvá výroba jedných gájd? „Keď mi ide robota od ruky, aj päť rokov,“ zažartuje F. Skurčák. V skutočnosti mu to trvá približne mesiac. Pre Františka Skurčáka je výroba gájd zábavkou. Keď ho niečo zaujme, ani nevie, ako mu ujde čas. „A ja mu občas vypnem prúd, keď chcem, aby si so mnou prišiel vypiť aspoň kávu,“ smeje sa Mária. Inak by vraj manžela z jeho dielničky asi nedostala.
„Svokor býval taký. Keď ho testiná ničím nahnevala, už aj si hral na gajdách alebo si vzal nožík a čosi dlubkal.
Ivetka ho nasleduje
Franišek Skurčák má tri deti. Z nich jedine Ivetka sa intenzívne venuje gajdám. V tomto roku vyhrala prvé miesto v súťaži Tak spievala moja babka, ktorá sa uskutočnila v Oravskej Polhore počas Gajdovačky 2008.
Ivetka s otcom sú zohraná dvojica. Bola ešte maličká, keď začala hrať na píšťalke. Mala len sedem rokov a vždy, keď išli do Sihelného na návštevu, dedovi zahrala. Veľmi sa z toho tešil. Na Slovensku funguje Cech slovenských gajdošov. František Skurčák v ňom už získal titul majstra. Jeho dcéra Ivetka je v cechu už tiež prihlásená, ako mladá gajdoška. Keď dosiahne 18 rokov, stane sa tovarišom. Neskôr, ak bude chcieť, môže ísť v otcových stopách a pokúšať sa o titul majstra.
Obnovená tradícia gajdošstva
Jediný oravský výrobca gájd nemá problém prezradiť technológiu výroby gájd. „Sú ľudia, ktorí sa vás povypytujú, ale sami neprezradia nič.“ K takej situácii došlo napríklad v susednom Poľsku. Poslední gajdoši si tam vzali tajomstvo výroby do hrobu. V Oravskej Polhore sa starú tradíciu podarilo obnoviť naozaj v hodine dvanástej – tesne predtým, než umrel posledný oravský gajdoš, cechmajster Jozef Zboroň. Tradíciu gajdošstva si tu každoročne pripomenú Gajdovačkou. Na budúci rok to už bude jej jubilejný 10. ročník. Prezentuje sa na nej aj známa domáca gajdošská skupina Goluska, ktorá obec reprezentuje po celom Slovensku, i v zahraničí.