Upratovali ste povalu či pivnicu a našli ste množstvo starých novín, časopisov, kartónov? Naložili ste ich do auta a zaviezli do najbližších zberných surovín? Zrátali ste si podľa dlhodobých cien, že tam máte minimálne 200 kíl, a za ne by ste mali dostať cca 200 korún? Omyl! Nemusíte sa sťažovať na pracovníka, ktorý vám odpad vážil, neoklamal vás. Ceny klesli, v niektorých prípadoch o 40 - 50 %, inde aj viac. Svetová finančná kríza už postihla aj toto odvetvie. Žiaľ, všetko so všetkým súvisí, vzájomná náväznosť nikdy „nesklame“.
Ceny klesli aj o polovicu
„V dôsledku celkového spomalenia ekonomiky vo svete následkom globálnej finančnej krízy nastal výrazný pokles dopytu po výrobkoch vo všetkých výrobných odvetviach. Ide o domino efekt, kedy sa pokles stavebnej a automobilovej výroby preniesol do dopytu po výrobkoch ďalších odvetví - oceliarní, spracovania plastov, textiliek a dnes už aj papierenského priemyslu. Všetky tieto odvetvia sú zároveň spracovateľmi alebo producentmi druhotných surovín - oceľového odpadu, papierového odpadu a odpadu z plastov. V dôsledku vzájomnej prepojenosti odvetví teda nastal pokles záujmu o druhotné suroviny u spracovateľov, čo sa odrazilo vo výraznom poklese odbytových cien surovín, kovov, papiera aj plastov,“ skonštatoval Marián Plessel, manažér OŠ na Zberných surovinách, a.s. v Žiline. Ako dodal, ich ceny vo výkupniach sa odvíjajú od odbytových cien jednotlivých druhotných surovín. Keďže klesol odbyt, priamo úmerne museli klesnúť aj ceny za papier či železo. Kým ešte začiatkom leta ste v zberni v Trstenej predali papier za 1 Sk/kg, v auguste začala táto cena klesať. V súčasnosti dostanete za kilo len 50 halierov.
V Česku sa dokonca objavili prípady, kedy si predajca musel v zberni za vyvezený odpad priplatiť. Ak sa bude situácia zhoršovať, nie je vylúčené, že na Slovensku dopadneme podobne.
„Zdá sa, že u oceľových šrotov klesli ceny na cenové dno. Väčšina dodávateľov nie je ochotná za tieto ceny predávať a v nádeji na zvýšenie cien v budúcnosti drží druhotné suroviny radšej na sklade. U plastov sa nepriaznivý vývoj trošku oneskoril, nie je preto vylúčené, že ich cena ešte klesne. Pri spracovaní papiera sú ceny vo vývoji. Dostávajú sa však pod náklady, za ktoré sa odpadový papier spracúva. To môže spôsobiť, že producenti papierového odpadu budú musieť za jeho odvoz a likvidáciu platiť,“ dodáva M. Plessel.
Pominie panika vo svete?
Bilancia na nasledujúce obdobie nevyzerá veľmi ružovo. Predstaviť si, že pri vývoze železného šrotu z dvora si budeme musieť priplatiť, namiesto toho, aby sme zaň dostali aspoň pár korún, nie je príjemná. Otázne však potom je, akým spôsobom budú ľudia, ak sa situácia nezlepší, s odpadmi nakladať. Najjednoduchšie, ale zároveň najhoršie riešenie sa, žiaľ, ponúka samo - tvorba čiernych skládok. A ako poznamenal istý odborník v odpadovom hospodárstve, potom už bude len otázkou času, aby sme sami seba zasypali odpadkami. Bohužiaľ, odberatelia druhotných surovín, akými sú i Zberné suroviny, a.s., vznikajúcu situáciu odvrátiť nedokážu.
„Z pozície našej firmy, ale ani žiadnej inej firmy zaoberajúcej sa spracovaním druhotných surovín, nie je možné situáciu ovplyvniť. Ide totiž o celosvetový fenomén. My môžeme vývoj situácie len sledovať a prijímať také opatrenia v nákupe a úprave surovín, aby sme znížili alebo aspoň eliminovali negatívny dopad na firmu. Situácia je skutočne zlá. Už len z toho hľadiska, že musíme našim dodávateľom neustále vysvetľovať pokles cien a potrebu uplatňovania nepopulárnych opatrení vo výkupe. Zostáva len dúfať, že panika na svetovom trhu so surovinami pominie a ceny sa vrátia na akceptovateľné hodnoty - pre producentov, i odberateľov.“
Žilinské zberné suroviny majú aj na Orave viacero pobočiek - v Trstenej, Tvrdošíne, Námestove či v Dlhej nad Oravou. Za posledných päť rokov tu množstvo vykúpených druhotných surovín stúpalo. Ľudia sa už zrejme naučili, že odpad sa dá vyviezť aj efektívne, netreba ho pohodiť kdesi za dedinou. Kríza a pokles cien však negatívne ovplyvnili aj túto oblasť nášho každodenného života.