ORAVSKÁ POLHORA. Na miestnom obecnom úrade sa začali kopiť sťažnosti. Dedinou sa preháňajú jazdci na terénnych motorkách. Obyvatelia sa sťažujú na hluk a rachot, ktorý okolo seba motorky robia, nebezpečnú rýchlosť, akou sa rútia hlavnou cestou aj napriek tomu, že vo veľkej časti obce je obmedzená rýchlosť na 40 km/h a tieto motorky majú na cestné komunikácie zákaz vjazdu. Okrem toho, motorkári často „zablúdia“ aj na polia a lúky, čo sa ľuďom tiež nepáči - ničia im polia i pasienky, a teda súkromný majetok.
Motorka ako módny hit
„Ide o celospoločenský problém, nie problém jednej obce či regiónu,“ hovorí Jozef Tabačák, riaditeľ Okresného dopravného inšpektorátu v Dolnom Kubíne. „Vieme o tom, že takýto problém existuje, aj to, že sa v takýchto prípadoch porušuje zákon. Povedal by som, že za posledné dva – tri roky ide o akýsi vypuklý artikel – módny hit.“
Po uši zablatení, skrytí v prilbe
Sťažovatelia síce prídu na obecný úrad oznámiť, že im motorkári znepríjemňujú život, no hoci každý veľmi dobre vie, kto sa skrýva pod prilbou, po uši zablatený, nikto nikdy verejne nepovie jeho meno. Jazdcami sú totiž podľa skúseností polície väčšinou 12 -13-roční chlapci, ktorých v tom podporuje rodina, alebo naopak päťdesiatnici, ktorí pravdepodobne túžia po adrenalíne alebo druhej mladosti. Keď nikto verejne nepovie, o koho ide, potom niet koho pokutovať, niet s kým uzatvárať dohody...
Motorky sú často dovážané zo zahraničia, skladané, bez evidenčných čísel, vodič často nemá ani vodičské oprávnenie. Kto s toľkými prehreškami na konte by ešte zastavoval na znamenie polície, keď je jednoduchšie ujsť? Motorku bežné policajné auto nemá šancu dohnať.
Riešenie existuje
„Nie je naším cieľom niekoho pokutovať, ani naháňať,“ hovorí starosta obce Oravská Polhora, Peter Horváth. „Chceme sa rozumne dohodnúť. Vieme, že ide o našich občanov, a preto by sme chceli docieliť, aby prišli na obecný úrad. Chceme nájsť spoločné riešenie.“
Vedenie obce má totiž taký názor, že ak majú milovníci terénnych motoriek záujem jazdiť, povedzme, že športovo, obec by im na to vytvorila podmienky. „Ak budú mať okolité obce záujem, chceli by sme nadviazať spoluprácu, vytvoriť napríklad klub motorkárov a zabezpečiť im aj priestor, kde by mohli trénovať,“ uvažuje nahlas P. Horváth.
Záujem zo strany obce konštruktívne problém riešiť tu teda je, uvidíme, či nájde odozvu zo strany motorkárov. Nedá sa totiž vylúčiť, že mnohí to robia práve pre adrenalín zo zakázaného ovocia. V priebehu tohto týždňa bude v Oravskej Polhore zasadať obecné zastupiteľstvo. Poslanci sa budú zaoberať aj problematikou motorkárov. Ak sa však nikto zo strany jazdcov na terénnych motorkách neozve, obec bude hľadať iný spôsob, ako ich dostať z ulíc a lúk.