Po tom, čo si bzinské ženy vybojovali extraligu, zbierajú v nej veľmi cenné skúsenosti. Ich súperky sú však z trošku iného rangu. Napriek tomu samotným ženám entuziazmus a chuť nechýba a takisto ani najbližším pracovníkom okolo ženského tímu v Obecnom športovom klube Bziny - starostovi Jánovi Beňušovi, jeho bratovi a predsedovi klubu Petrovi Beňušovi, či vedúcemu družstva a zároveň aj predsedovi Oravského stolnotenisového zväzu Venancovi Marettovi.
Päť detí a stolný tenis
Ženský stolný tenis sa v nedávnej minulosti hrával v Nižnej, v Bzinách nemal prakticky žiadnu tradíciu. Margita Brtošová sa z Nižnej presťahovala na dolnú Oravu a neskôr začala hrať za mužov Bzín stolný tenis. V extraligovom družstve je kapitánkou, najskúsenejšou hráčkou a, i keď má päť detí, na stolný tenis si vždy nájde čas. „Chceli sme na Orave opäť oživiť ženský stolný tenis. Oslovili sme hráčky ako Veronika Kleňová, ktorá hrala v Ružomberku i Dolnom Kubíne a prestúpila do OŠK. Lýdia Zaťková bola domáca hráčka zo Bzín. Predtým hrávala za žiačky a dorastenky v Ružomberku. Poslednou bola Veronika Kvakova z Oravskej Lesnej,“ uviedol na úvod Venanc Maretta. Veľa debát viedli činovníci oddielu s bývalými hráčkami Nižnej, či by nechceli pomôcť a pridať sa doslova k nadšenkyniam stolného tenisu v Bzinách. Keďže ich odpovede neboli jednoznačné, niektoré chceli počkať ešte rok, začali pracovať s tým, čo bolo k dispozícii.
Ženská základňa sa rozrastá
Družstvo prihlásili do I. ligy s cieľom pohybovať sa v strede tabuľky. Od prvých duelov tento cieľ bzinské stolné tenistky každým kolom s radosťou marili. „Prvé tri zápasy boli zoznamovacie, aj sme prehrali, no potom začali prichádzať len víťazstvá,“ ozrejmil vedúci družstva V. Maretta. Postupne si Bziny pred svojimi súperkami získavali rešpekt a väčšinou veľmi mladé protihráčky vôbec nevedeli, čo majú od maličkej dolnooravskej obce očakávať. Neskôr už Bziny spolu s Považskou Bystricou každý bral ako favorita súťaže. Posledný turnaj pred koncom súťaže sa odohral v Bratislave, kde Bziny potvrdili postup do najvyššej slovenskej súťaže. S bilanciou len jednej prehry a jednej remízy sa tešili stolné tenistky Bzín na extraligu. „Mali sme z toho obrovskú radosť, no na druhej strane sme tušili, že najvyššia súťaž je o niečom inom ako prvá liga.“ To sa do bodky potvrdilo. Postup do extraligy mal v obci veľmi veľký ohlas a momentálne sa začína rozrastať členská základňa u mladých dievčat.
Chýba profesionalita
Hráčsky káder sa oproti I. lige mierne zmenil. Lýdia Zaťková odcestovala za prácou do zahraničia, a tak bolo nutné hľadať za ňu náhradu. OŠK Bziny ju našiel v Martine u Zuzane Greňovej. Slovenská ženská extraliga je plná profesionálnych hráčok stolného tenisu. Jediný tím, ktorý je čisto amatérsky sú Bziny. Spolu s Miňovcami pri Stropkove je dolnooravská obec blízko Dolného Kubína jedinou obcou v extralige a takisto ako jediná hráva svoje zápasy v miestnom kultúrnom dome. Ostatné kolektívy majú svoje stolnotenisové stoly v športových halách. Bziny aj teraz pociťujú, čo je to, keď klub má svoju mladú členskú základňu, z ktorej môže čerpať. Každý jeden extraligista ju má. O to je to ťažšie. Avšak napriek tomu v klube nelamentujú. „Myslíme si, že ženský stolný tenis bude aj vďaka Bzinám na Orave napredovať,“ dodal starosta obce a veľký športový nadšenec Ján Beňuš. Najväčším problémom ženského družstva v Bzinách sú podmienky. I keď všetci v klube sa ženám snažia vytvárať adekvátne podmienky, predsa len sa s profesionálnymi klubmi porovnávať nedá. OŠK Bziny majú dvoch väčších sponzorov, bez ktorých by to v tejto dobe išlo le veľmi ťažko. „Kým v ostatných extraligových kluboch trénujú päťkrát týždenne a každý tréning trvá tri, štyri hodiny spolu s profesionálnymi trénermi, v Bzinách trénujeme len dva dni v týždni,“ uviedol najmarkantnejší rozdiel predseda klubu Peter Beňuš. Napriek všetkému sa s niektorými súperkami dajú hrať vcelku vyrovnané zápasy. I keď istota, ktorú majú súperky v rukách, sa dá získať len tréningom. Podľa Venanca Marettu dobrý výsledok sa dá uhrať proti Ružomberku, či topoľčianskemu béčku. Ostatné tímy sú momentálne nad sily OŠK.
Miňovce – obec ako Bziny
Z toho, čo už Bziny mohli pocítiť na vlastnej koži sa ako najväčší favorit súťaže javia Dunajská Streda a Topoľčany A. Tieto dva kolektívy by mali bojovať o titul. Hneď za nimi by mali skončiť Malacky. „Keď sme na domácich stoloch hrali proti Dunajskej Strede, aj nezainteresovaný divák musel vidieť obrovský herný rozdiel medzi obidvoma súpermi. Veď Dunajská Streda hrá aj Euroligu,“ pravdivo uviedol predseda klubu Peter Beňuš. Veľmi pekné zážitky majú členovia klubu aj z malej extraligovej obce Miňovce neďaleko Stropkova, kde na zápase proti Bzinám bolo hádam polovička obce. „Všetci povzbudzovali, bolo to ako niekde v Latinskej Amerike, ľudia hlasno kričali, no veľmi slušne,“ ozrejmil svoje úvodné dojmy z extraligy Venanc Maretta.
V Bzinách si uvedomujú, že ich čakajú záchranárske práce a vedia, že ak sa nestane zázrak, z extraligy vypadnú. Napriek tomu sa v klube nevzdávajú a ak k tomu príde, chcú po roku opäť postúpiť do najvyššej súťaže.