TVRDOŠÍN. Prvou galériou v meste je už od roku 1974 Galéria Márie Medveckej. Umiestnená je v bývalej zemianskej kúrii v miestnej časti Medvedzie. Tou druhou, modernou a novou je Art Galéria Schürger v centre mesta.
Slávnostného otvorenia novopostavenej galérie sa v sobotu 22. novembra zúčastnil na miestne pomery veľký počet oficiálnych hostí, predstaviteľov politického a spoločenského života, profesionálnych výtvarníkov, milovníkov výtvarného umenia z Tvrdošína a okolia, ale aj najbližších rodinných príslušníkov Juraja Schürgera. Slávnostné otvorenie bolo zároveň vernisážou už 93. výstavy Slovenská moderna a postmoderna.
Diela predovšetkým slovenských výtvarníkov sú dômyselne rozmiestnené v prízemnej vstupnej časti i na poschodí. Uvítacie slová spoluautorky výstavy Anny Lenkovej - dcéry známeho ctiteľa výtvarného umenia a umeleckého rámara Juraja Schürgera - sa niesol v znamení vyzdvihnutia už niekoľko desaťročí trvajúceho vzťahu jej otca k výtvarnému umeniu. Vyslovila radosť, že otvorením galérie sa otcovi, ale i celej rodine naplnil sen mať vlastnú samostatnú galériu.
Takmer dvojročné budovateľské úsilie od zbúrania starého domu až po vybudovanie a zariadenie modernej budovy bolo veľmi ťažké a finančne náročné. Komisár výstavy Ľubomír Podušel zo Slovenskej národnej galérie v Bratislave vyzdvihol cez históriu budovania galérií na Slovensku predovšetkým 60-ročné snaženie Juraja Schürgera.
Juraj Schürger začínal v decembri 1990 svojou vlastnou súkromnou zbierkou výtvarných diel. V roku 1998 vo vyčlenených priestoroch rodinného domu zriadil prvú Art Galériu Schürger. Ľ. Podušel vyslovil radosť, že na Slovensku vyrastajú takéto čarovné domy, ako nazval galérie, i že po roku 1990 začali vznikať súkromné galérie. Počas vernisáže nemohol 82-ročný Juraj Schürger udržať slzy dojatia a radosti. Do rámca tejto slávnosti zapadol aj kultúrny program v podaní členiek Symfonického orchestra Slovenského rozhlasu v Bratislave, sólistu Opery SND, i známeho tvrdošínskeho recitátora Karola Hanuľáka.
Búrku potlesku zožal najmä operný spevák Ivan Ožvát, inak milovník a zberateľ výtvarného umenia. Prvú pieseň Ešte raz ku Tebe do Tvrdošína prídem venoval Anne Lenkovej, a tú druhú, Rodný môj kraj, 82-ročnému „otcovi“ galérie.
Anna Lenková pripomenula, že termín otvorenia novej galérie bol stanovený na 22. novembra preto, že jej mama a manželka Juraja Schürgera je Cecília a v tento deň slávi meniny. Sama Cecília Schürgerová sa pre ťažkú chorobu nemohla tejto spoločenskej a rodinnej udalosti zúčastniť.