ZÁKAMENNÉ. „Nie je to žiadne tajomstvo,“ odpovedal nám na otázku, prečo výstavba kultúrneho domu tak dlho stála, starosta Zákamenného Milan Vrábeľ.
„Zháňali sme nejaký zdroj na financovanie v rámci fondov. Keďže žiaden nebol, jedinou možnosťou bolo zareagovať na výzvu a vytvoriť projekt prostredníctvom slovensko-českej spolupráce.“
Ako sme sa dozvedeli, malo ísť o partnerský projekt, podporujúci podobné aktivity.
„Tých projektov prišlo na ministerstvo zrejme viac a podporené boli len tie, kde bolo „zrkadlo“. To znamená tie, kde sa staval kultúrny dom na oboch stranách.“
A v tom je pre oravskú obec kameň úrazu. Zákamenné má družbu s obcou Staříč, a tá svoj kultúrny dom rekonštruovala počas minulého roka. A to sa vraj neráta – Zákamenné malo jednoducho smolu. Týmito slovami hodnotiaca komisia celú vec uzavrela. A to bol jeden z dôvodov, prečo stavba taký dlhý čas stála.
Druhým dôvodom boli financie. Obec už do výstavby kultúrneho domu investovala 26 miliónov korún (863 041,89 eur). „Sme v predstihu, pretože ako to tu vyzerá dnes, tak to malo vyzerať až na budúci rok,“ hovorí M. Vrábeľ. Obec sa totiž do výstavby pustila okamžite po rozhodnutí. Prostriedky na to určené už preinvestovala a teraz musí prišetriť ďalšie.
„Aj tak sme vyhrali, pretože všetok stavebný materiál zatiaľ stúpol na cene. Navyše, sme v štádiu, kedy chceme klásť podlahy. Zhodli sme sa, že na tie použijeme mramor. Máme známosti v Taliansku, podarilo sa nám vyrokovať dobrú cenu na zákazku a dva kamióny mramoru už máme tu,“ dodáva starosta.
„Je pravda, že stavba fyzicky dosť dlho stála, ale za ten čas sme museli obstarať ďalšie veci, aby sa mohlo pokračovať, napríklad zháňať podlahovinu. Ale keďže sme sa rozhodli pre mramor, museli sme to riešiť aj s projektantom a niekoľkokrát sme museli kvôli tomu cestovať aj do Talianska.“
Od predminulého týždňa sa v kultúrnom dome znova pracuje. Remeselníci tam budú pravdepodobne pracovať celú zimu, pretože v kultúrnom dome sa už dá kúriť.