z indonézskych ostrovov Bali.
Praktická streľba nepatrí medzi olympijské športy, no má záujem dostať sa do rodiny najvýznamnejších športov sveta. Je to moderná a dynamicky sa rozvíjajúca disciplína, ktorá v sebe spája prvky športu v reálnych životných situáciách.
Bude majstrom sveta?
Andrejov otec Juraj Hrnčiarik sám začínal s praktickou streľbou a bol niekoľkonásobným majstrom Slovenska. Počas svojej aktívnej kariéry patril taktiež k európskej špičke. Teraz svoje dlhoročné skúsenosti predáva svojmu synovi. „Musí trénovať aj v zime a vtedy už nezostáva priestor na to, aby sme strieľali obidvaja. Obetoval som svoju kariéru pre syna. Veľa ľudí mu predpokladá to, čo sa mne nepodarilo – byť majstrom sveta. Praktická streľba je silne individuálny šport. Nie je žiadny tím, za ktorý sa dá skryť. Tento šport je nielen o streľbe, ale aj o psychike, reakčnej dobe, ktorá je veľmi krátka, získavaná tréningom. Andrejove ruky sú na predlaktí veľmi silné, vypracované a to aj vďaka Petrovi Kokoškovi, ktorý mu pomáha v posilňovni. Veď samotná zbraň váži poldruha kilogramu,“ uviedol na úvod J. Hrnčiarik, otec a tréner v jednej osobe. Hlavne počas zimy sa mladý športovec sústreďuje na silovú prípravu, ktorá je veľmi dôležitá. No len to nestačí. Andrej musí byť počas pretekov v úplnej psychickej pohode, bez výrazných bočných vplyvov.
V praktickej streľbe je veľmi dôležitá reakčná doba. Andrej ju má pod 0,3 sekundy, kým bežná reakčná doba ľudí na rôzne prekážky je jedna sekunda. Mladý študent Obchodnej akadémie v Dolnom Kubíne dokázal svoju reakčnú dobu tvrdým drilom a tréningom znížiť do takej miery, že za 0,7 sekundy vytiahne zbraň a zasiahne terč. Ďalším dôležitým aspektom je periférne videnie, keďže strelec počas súťaže vníma viacero vnemov okolo seba.
Ťažký šampionát pre Európanov
Andrej Hrnčiarik absolvoval svoje prvé súťažné preteky v Hruštíne pred troma rokmi. Postupne sa dostal do prvej päťky najlepších strelcov Slovenska. Tohtoročné majstrovstvá sveta boli pre neho dosiaľ najväčším úspechom. „Andrej skončil napokon tretí. Víťaz z Ekvádoru však vyzeral staršie ako 21 rokov. Druhý Argentínčan mal dvadsať rokov a na ďalšie majstrovstvá sveta, ktoré budú o tri roky, už bude štartovať v kategórii mužov. Andrej môže ešte dvakrát na svetovom šampionáte strieľať v juniorskej kategórii. V celkovom poradí spolu s kategóriou mužov obsadil konečné 33. miesto z tristo strelcov“ dodal tréner J. Hrnčiarik.
Podmienky na svetovom šampionáte boli pre Európanov ťažké. Nehovoriac o časovom posune, veľkej horúčave, či 90 percentnej vlhkosti vzduchu. V takýchto podmienkach podať špičkový výkon je ozaj obdivuhodné. Výhodu mali krajiny blízke Indonézii a taktiež strelci z Južnej Ameriky. Napriek tomu Andrej dosiahol vynikajúci výsledok. Veď prvé dve miesta v jeho kategórii patrili Juhoameričanom.
Horská cyklistika ako doplnkový šport
Podmienky na praktickú streľbu nie sú na Slovensku v každej obci ideálne. O to viac sú Hrnčiarikovci spokojní, že im v hruštínskej strelnici vychádzajú v ústrety. Andrej dochádza a trénuje v Hruštíne dvakrát týždenne. Cez víkendy má väčšinou svoje súťaže. Andrejovou záľubou sú horské bicykle. Pre praktickú streľbu je to vhodný doplnkový šport. Posilňuje si a zvýrazňuje dôležité partie tela pre streľbu. Každý špičkový strelec má mať aj doplnkový šport. „Podľa mňa je najlepším svetovým strelcom Eric Grauffel, ktorý napríklad surfuje. Väčšinou sú to športy náročné na kondíciu, ruky a rovnováhu“ hovorí J. Hrnčiarik.
Budúci rok čakajú (keďže žiadny európsky a ani svetový šampionát sa nekoná) jedného z najlepších svetových strelcov viaceré medzinárodné preteky v zahraničí. V roku 2009 sa Andrej chystá taktiež na Panamerické hry do Ekvádora, či majstrovstvá Ázie a Austrálie. O dva roky sa chce zúčastniť európskeho šampionáut v Srbsku a v roku 2011 ho čakajú majstrovstvá sveta v Grécku.