Pondelok, 27. september, 2021 | Meniny má CypriánKrížovkyKrížovky

Keby nehnuteľnosti lietali

TURBULENCIE na finančnom trhu prechádzajú z USA cez západnú Európu pomaly aj k nám na Slovensko. Na Oravu tiež. Čo spôsobilo túto krízu, hlavne bankového sektora, vieme. Ale ako táto kríza ovplyvní ceny nehnuteľností na Orave?


TURBULENCIE na finančnom trhu prechádzajú z USA cez západnú Európu pomaly aj k nám na Slovensko. Na Oravu tiež. Čo spôsobilo túto krízu, hlavne bankového sektora,
vieme. Ale ako táto kríza ovplyvní ceny nehnuteľností na Orave?

Riskantné, minimálne regulované a zle zabezpečené pôžičky obyvateľstva v USA a v štátoch západnej Európy umožnili bežným ľuďom nakupovať veci, medzi nimi aj nehnuteľnosti, na ktoré reálne nemali. Teda ak vám u nás banka nechce požičať, lebo nemáte dostatočný príjem, ste starý, alebo chorý, v USA by ste pôžičku zrejme dostali. A tak tam mnoho klientov nie je schopných splácať úvery.

Skryť Vypnúť reklamu

Sme prezieravejší
Banky nepožičiavajú len svoje vlastné peniaze, ale aj peniaze cudzích investorov, napríklad peniaze štátov, penzijných fondov a súkromných vkladateľov - teda nás, občanov. Títo investori zrazu bankám nechcú požičiavať, a keď, tak veľmi draho. Dôsledok: drahšie pôžičky spotrebiteľom a tým ešte väčšia neschopnosť splácať dlhy.
Zaujímavé je, že keď u nás nesplácate hypotéku, prídete o dom, tak ako v USA. Ale na Slovensku to tým nekončí. Banke to vo väčšine prípadov nebude stačiť. Váš dlh nesplácaním narastie o penále, zmluvné pokuty, úroky z omeškania... A banka vás bude žmýkať dovtedy, kým celý dlh nesplatíte: pôjde vám po mzde, úsporách, autách - po všetkých aktívach. V USA banka zabavuje len dom. Tým to končí, nemôže vám siahnuť na mzdu, auto, úspory. Hypotéka je zabezpečená len financovanou nehnuteľnosťou. No, neskúste to! Sladká Amerika!
Odvšadiaľ počuť, že zlyhal trh. Trh nezlyhal, zlyhala vláda USA, keď upravila zákony tak, že hypotéku mohol dostať každý, aj kto na ňu nemal. Zlyhali vedenia bánk, ktoré v honbe za tučným ziskom požičiavali naozaj každému. Na Slovensku existuje zákon o bankách, ktorý tieto veci nedovoľuje.

Skryť Vypnúť reklamu

Garancie sú obmedzené
Stačí chýr, že krachuje známa banka. Panika. Ľudia začnú vyberať svoje úspory v obave, že o ne prídu. Banky sa stávajú nelikvidnými - nemajú peniaze na vyplatenie vkladov klientov, na požičiavanie, na nič. Začarovaná špirála sa roztočila, nikto nechce nikomu požičať, ani banky me-dzi sebou si neveria. Podstatne klesne predaj nehnuteľností, lebo nie sú úvery. To isté čaká autá na lízing, mikrovlnky, televízory, dovolenky na splátky atď. Developeri krachujú, automobilky, dokonca aj banky znižujú stavy zamestnancov...
Momentálne náš štát garantuje 90 % našich úspor na bežných účtoch v banke, maximálne však 20 000 eur. Niežeby nás chceli viac chrániť. Boja sa, že dostatneme strach a začneme sa hrnúť do bánk vyberať naše úspory. To by bankám veľmi skomplikovalo život a ovplyvnilo ekonomickú kondíciu štátu.

Skryť Vypnúť reklamu

Na mene zarobia menej
Ako ovplyvní kríza Slovensko a Oravu? V USA je ako stavebný materiál veľmi obľúbené drevo. Veľké množstvo dreva putovalo do USA z Európy. Stavebný útlm v USA zrazil dopyt po dreve v Európe, a tým aj jeho cenu.
Na Orave je množstvo firiem napojených na slovenský automobilový priemysel, ktorý kôli menšiemu odbytu na trhoch v USA a západnej Európe pociťuje krízu ako prvý. Tiež je tu množstvo strojárenských firiem, ktoré svoju produkciu umiestňujú smerom na západ a sú sčasti závislé na kúpyschopnosti západných ekonomík. Exportéri sa len ťažko vyrovnávali s nedávnym výrazným posilnením koruny, a už ich čaká ďalšia skúška. Pre Oravu to tiež môže znamenať prepúšťanie, nie síce dramatické, ale postupné. Môže to znamenať dokonca pokles miezd. To isté čaká firmy, v ktorých pracujú Oravci v zahraničí, hlavne na menej kvalifikovaných miestach. Už posilnením našej meny sa ich zahraničné zárobky po prepočítaní na koruny „scvrkli“ a nie sú tým, čím bývali.

Je to o zárukách
Dôležitým faktorom, na ktorý nehodno zabúdať, je dôvera. Tá je na medzibankovom trhu narušená, aj keď slovenský je zatiaľ v poriadku a je dosť pravdepodobné, že relatívne v poriadku aj ostane. Banky si však dávajú väčší pozor a podnikatelia budú úvery získavať čoraz ťažšie. Developeri to budú mať najťažšie. A bežný občan? Ten tiež bude mať sťaženú cestu k úveru, bude musieť banku dlhšie a lepšie presviedčať o tom, že pôžičku je schopný splácať. Získanie hypotéky si bude vyžadovať ručenie kvalitnou nehnuteľnosťou, nehnuteľnosť bude musieť mať vysokú hodnotu vo vzťahu k požičiavanej sume.

Námestovo si ceny drží
Predaj nehnuteľností na Orave vykazuje za posledné mesiace pokles. Tento trend sa dá sledovať hlavne pri starých bytoch. Ceny klesli už o desiatky tisíc korún.
Námestovo si svoje ceny drží. Je to spôsobené veľkým dopytom, ktorý tu ešte nebol ani zďaleka uspokojený. Dolný Kubín a Tvrdošín sú o krok vpredu, byty dosiahli maximá pred siedmimi mesiacmi. Odvtedy pomaly klesajú. Po nafúknutom „raketovom“ raste cien starých bytov to bola logická reakcia. Poklesu cien výrazne napomohla výstavba cca 50 nových bytov v Dolnom Kubíne, aj budovanie desiatok nových bytov v Nižnej. Rozdiel medzi cenami nových a starých bytov bol veľmi malý, v niekotrých prípadoch dokonca staré byty boli drahšie ako nové.

Nižšia rivalita, nižšie ceny
Dôsledkom finančnej krízy a nákupnej „nálady“ Slovákov je záujemcov o nehnuteľnosti menej. Postupom krízy ich bude ešte menej. To spôsobuje zníženie rivality medzi kupujúcimi, menej kupujúcich má na výber viac nehnuteľností. Predávajúci sa musia „zapáčiť“, najčastejšie nižšou cenou. Čím nižšia cena, tým rýchlejší predaj.
Podľa posledných správ z realitného trhu niektorí z najväčších európskych developerov ohlásili rozhodnutie svoje projekty na Slovensku predať alebo pozastaviť. O to viac prekvapuje rozhodnutie lokálnych developerov stavať v tomto čase relatívne veľké množstvo bytov práve na Orave. Len v Dolnom Kubíne potvrdili lokálni developeri v najbližej dobe výstavbu viac ako 150 nových bytov. Keď vezmeme do úvahy ich skromné skúsenosti s podobnými projektmi, na oravské pomery premrštenú cenu - niekedy viac ako 35 000 Sk/za m2 - krízu na finančných trhoch a s tým spojený pokles kúpyschopnosti obyvateľstva, začínajúcich prejavovať práve v čase ohlásenia výstavby, javí sa ich počínanie ako veľmi odvážne.

Keby sa dali preniesť!
Je jasné, že všetky oravské projekty nemajú šancu uspieť. Možno uspeje jeden, ale čo ostatné? Kto to odnesie? Banka asi nie, tá buď peniaze do projektu nedá, alebo z neho včas vycúva. Obavy sú pre bankárov v týchto časoch príznačné. Developer je podnikateľ, má aké-také skúsenosti ako z problému von. Otvorená ostáva otázka, aký prieskum miestneho trhu a situácie developeri urobili, ak ho vôbec urobli. Všeobecne sa v takýchto časoch odporúča kupovať dokončené byty alebo byty v hrubej stavbe, platiť 20 % zálohy v štádiu, keď existujú len základy stavby, je veľké riziko.
V Dolnom Kubíne teda môžeme byť svedkami zaujímavej situácie: ceny starých bytov môžu ďalej klesať, nové naopak, môžu rásť. Nie je však vylúčené, že sa dočkáme krachu niektorého z projektov a klienotv, ktorí prídu o zaplatené zálohy. Alebo zvíťazí zdravý rozum a štart projektov sa posunie o rok, dva?
Byty v Námestove sú iná káva, je tam stále vysoký dobpyt, nízka nezamestnanosť, fungujúce firmy a naozaj žalostná ponuka bytov. Keby sa dal jeden z dolnokubínskych projektov „preniesť“ do Námestova, bolo by to najšťastnejšie riešenie pre obe časti regiónu.

Trpezlivosť ruže prináša
Okrem bytov sú oravské nehnuteľnosti vcelku stabilné a predpoklad pre celú Oravu je veľmi podobný. Rodinné domy si svoju cenu držia viac-menej všade na Orave. Pokles ich cien sa neočakáva, skôr pomalý rast, ročne o niečo prevyšujúci infláciu.
Rast cien však badať alebo ho môžeme čakať hlavne pri pozemkoch, na ktorých sa dá stavať. Pozemok bol aj v minulosti najvýhodnejšou investíciou, teraz to platí dvojnásobne. Spôsobili to aj ceny bytov, ktoré sa veľmi priblížili cene malých rodinných domov. A voľba Oravcov medzi bytom a rodinným domom je jednoznačná.
Jedna rada investovania-chtivým záujemcom: počkajte, kým ceny nehnutenľostí dosiahnu dno, potom dobre nakúpte, a čakajte. Investícia sa vám dobre zúročí.

Najčítanejšie na My Orava

Inzercia - Tlačové správy

 1. Potrebujeme poďakovať vzorom. Preto rozbiehame novú biznis cenu
 2. Kuriéra nezastavili ani preteky. S dodávkou prešiel rely
 3. Varujú pred púštnymi búrkami v Dubaji
 4. Mladí slovenskí filmári zvíťazili na festivale v Barcelone
 5. Od legendárneho trhoviska po hanbu Bratislavy. Ako sa menilo Trnavské mýto?
 6. Prehľad bratislavských komunít. Čo všetko sa dá robiť so susedmi
 7. Prišli škrečky a Dedoles počíta tržby na desiatky miliónov
 8. 30 000 eur pre tých, ktorí chcú zlepšiť život vo svojej komunite
 9. Žabka rýchlo expanduje na západe Slovenska
 10. Divočina na ceste: ako postupovať, ak v noci zrazíte zviera?
 1. Mladí slovenskí filmári zvíťazili na festivale v Barcelone
 2. Orange pokračuje v systematickej podpore digitálneho vzdelávania
 3. Zahlasujte za ďalší klimatický projekt s podporou dm
 4. Vydajte sa po stopách kvalitnej kávy
 5. Orange má najkvalitnejšiu mobilnú sieť na Slovensku i v Európe
 6. Granátové jablko prekvapí vás chuťou i aktívnymi látkami
 7. "Vzrušenie, nadšenie a radosť" tvrdí DJ Milan Lieskovský
 8. Žabka rýchlo expanduje na západe Slovenska
 9. Divočina na ceste: ako postupovať, ak v noci zrazíte zviera?
 10. 30 000 eur pre tých, ktorí chcú zlepšiť život vo svojej komunite
 1. Sledujte naživo pokusy so slovenskými výskumníkmi 7 070
 2. Prišli škrečky a Dedoles počíta tržby na desiatky miliónov 6 299
 3. Ako môžu fajčiari pomôcť prírode? Úplne jednoducho 6 259
 4. Zateplenie strechy PUR penou či minerálnou vlnou? 5 012
 5. Maurícius vás nenechá chladnými. Za akými miestami sa vybrať? 4 957
 6. Jablone prekonali očakávania. O bývanie v Bytči je veľký záujem 4 173
 7. Trnavské mýto: Od centrálneho trhoviska ku kongresovej sále 3 937
 8. Poznáte všetkých TOP 10 Bratislavy? 3 447
 9. Zodpovedné investovanie praje budúcnosti a je fér 3 233
 10. Naša klimatická zmena: Návod ako pomôcť pri záchrane planéty 2 652

Blogy SME

 1. Ján Škerko: Aby sme ich vystríhali pred zlyhaniami. Veríte Ficovi?
 2. Jana Hanuliaková: Kde sa prosím stratil PROGRES na Slovensku?
 3. Tupou Ceruzou: Plačková
 4. Tomáš Karľa: Správa - film o úteku Vrbu a Wetzlera
 5. Rudolf Pado: V NAPANTe stovky ton odpadu, ktorý údajne nie je odpadom
 6. Martin Pilnik: Covid-19 je po vakcíne kašlíček a soplíček
 7. Anna Milanová: Variácie na zátišie s kyticou... 2021
 8. Milan Tkáč: 5 znakov toho, že rastiete
 1. Róbert Ďurec: Slovensko ako daňový raj? Takto to robia bohatí 26 952
 2. Ján Buocik: Obchvat a nová diaľnica D4/R7 ako dobrá správa? Skôr zlý vtip! Najmä pre Bratislavčanov. 12 656
 3. Marcel Burkert: Šokujúce slová Dr. Urbánka, ktorý 20 rokov pracoval pre fy ako Pfizer, Johnson a iné. 8 365
 4. Lucie Meisnerová: Svadba v polovici života 6 402
 5. Radovan Kulín: Kováčik má šťastie, že nevyrábal mastičky z konope 5 643
 6. Janka Bittó Cigániková: Čo sa to preboha deje v Izraeli? Prestali vakcíny fungovať? 5 053
 7. Stanislav Martinčko: R.Fico sa stal kajúcnikom č.1 !!! 4 934
 8. Peter Chudý: Šesť spôsobov na odstránenie čestného policajta alebo ako to bolo za prezidentovania Tibora Gašpara a likvidačné metódy prehnitého systému dnes. 4 443
 1. Lucia Šicková: Poučenia z herného biznisu 1: O hrách a systémoch
 2. Róbert Ďurec: Slovensko ako daňový raj? Takto to robia bohatí
 3. Pavol Koprda: 90% hospitalizovaných ľudí je nezaočkovaných. Čo nám to hovorí o vakcínach? Takmer nič.
 4. Karolína Farská: Do Ficovej éry sa vraciame aj bez neho
 5. Adam Valček: Vyšetrovateľ dal Bödörovi pokutu za to, že mlčal
 6. Karolína Farská: Dva rozdielne protesty za slobodu
 7. Adam Valček: Neexistujúca kancelária aj termín. Výpovede proti Výbohovi nesedia
 8. Pavol Koprda: Očkovacia lotéria: Čo môže priniesť a kde sú jej úskalia? Pohľad cez dáta, teóriu hier a hazardné hry
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Orava - aktuálne správy

Stále platí, že Námestovo získalo doteraz jeden bod doma proti Skalici.

Perličkou zápasu je, že v hľadisku štadióna na Pasienkoch sedelo viac Oravčanov ako fanúšikov domácich.


3 h
Nižná (v modrom) siahala doma na remízu proti Jasenici.

Dlhá siahala doma na víťazstvo, no nestala bez bodu.


7 h
Nové detské ihrisko v Liesku.

Postupne naň pribudnú ďalšie veci na zábavu a odpočinok.


9 h

V dnešnej časti sa dozviete aj novinky z klubu FC Nitra, ktorý padá rýchlo ku dnu. Čaká populárny klub znovuzrodenie?


11 h

Blogy SME

 1. Ján Škerko: Aby sme ich vystríhali pred zlyhaniami. Veríte Ficovi?
 2. Jana Hanuliaková: Kde sa prosím stratil PROGRES na Slovensku?
 3. Tupou Ceruzou: Plačková
 4. Tomáš Karľa: Správa - film o úteku Vrbu a Wetzlera
 5. Rudolf Pado: V NAPANTe stovky ton odpadu, ktorý údajne nie je odpadom
 6. Martin Pilnik: Covid-19 je po vakcíne kašlíček a soplíček
 7. Anna Milanová: Variácie na zátišie s kyticou... 2021
 8. Milan Tkáč: 5 znakov toho, že rastiete
 1. Róbert Ďurec: Slovensko ako daňový raj? Takto to robia bohatí 26 952
 2. Ján Buocik: Obchvat a nová diaľnica D4/R7 ako dobrá správa? Skôr zlý vtip! Najmä pre Bratislavčanov. 12 656
 3. Marcel Burkert: Šokujúce slová Dr. Urbánka, ktorý 20 rokov pracoval pre fy ako Pfizer, Johnson a iné. 8 365
 4. Lucie Meisnerová: Svadba v polovici života 6 402
 5. Radovan Kulín: Kováčik má šťastie, že nevyrábal mastičky z konope 5 643
 6. Janka Bittó Cigániková: Čo sa to preboha deje v Izraeli? Prestali vakcíny fungovať? 5 053
 7. Stanislav Martinčko: R.Fico sa stal kajúcnikom č.1 !!! 4 934
 8. Peter Chudý: Šesť spôsobov na odstránenie čestného policajta alebo ako to bolo za prezidentovania Tibora Gašpara a likvidačné metódy prehnitého systému dnes. 4 443
 1. Lucia Šicková: Poučenia z herného biznisu 1: O hrách a systémoch
 2. Róbert Ďurec: Slovensko ako daňový raj? Takto to robia bohatí
 3. Pavol Koprda: 90% hospitalizovaných ľudí je nezaočkovaných. Čo nám to hovorí o vakcínach? Takmer nič.
 4. Karolína Farská: Do Ficovej éry sa vraciame aj bez neho
 5. Adam Valček: Vyšetrovateľ dal Bödörovi pokutu za to, že mlčal
 6. Karolína Farská: Dva rozdielne protesty za slobodu
 7. Adam Valček: Neexistujúca kancelária aj termín. Výpovede proti Výbohovi nesedia
 8. Pavol Koprda: Očkovacia lotéria: Čo môže priniesť a kde sú jej úskalia? Pohľad cez dáta, teóriu hier a hazardné hry

Už ste čítali?

Skryť Zatvoriť reklamu