Pondelok, 30. január, 2023 | Meniny má Ema

Keby nehnuteľnosti lietali

TURBULENCIE na finančnom trhu prechádzajú z USA cez západnú Európu pomaly aj k nám na Slovensko. Na Oravu tiež. Čo spôsobilo túto krízu, hlavne bankového sektora, vieme. Ale ako táto kríza ovplyvní ceny nehnuteľností na Orave?


TURBULENCIE na finančnom trhu prechádzajú z USA cez západnú Európu pomaly aj k nám na Slovensko. Na Oravu tiež. Čo spôsobilo túto krízu, hlavne bankového sektora,
vieme. Ale ako táto kríza ovplyvní ceny nehnuteľností na Orave?

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Riskantné, minimálne regulované a zle zabezpečené pôžičky obyvateľstva v USA a v štátoch západnej Európy umožnili bežným ľuďom nakupovať veci, medzi nimi aj nehnuteľnosti, na ktoré reálne nemali. Teda ak vám u nás banka nechce požičať, lebo nemáte dostatočný príjem, ste starý, alebo chorý, v USA by ste pôžičku zrejme dostali. A tak tam mnoho klientov nie je schopných splácať úvery.

SkryťVypnúť reklamu

Sme prezieravejší
Banky nepožičiavajú len svoje vlastné peniaze, ale aj peniaze cudzích investorov, napríklad peniaze štátov, penzijných fondov a súkromných vkladateľov - teda nás, občanov. Títo investori zrazu bankám nechcú požičiavať, a keď, tak veľmi draho. Dôsledok: drahšie pôžičky spotrebiteľom a tým ešte väčšia neschopnosť splácať dlhy.
Zaujímavé je, že keď u nás nesplácate hypotéku, prídete o dom, tak ako v USA. Ale na Slovensku to tým nekončí. Banke to vo väčšine prípadov nebude stačiť. Váš dlh nesplácaním narastie o penále, zmluvné pokuty, úroky z omeškania... A banka vás bude žmýkať dovtedy, kým celý dlh nesplatíte: pôjde vám po mzde, úsporách, autách - po všetkých aktívach. V USA banka zabavuje len dom. Tým to končí, nemôže vám siahnuť na mzdu, auto, úspory. Hypotéka je zabezpečená len financovanou nehnuteľnosťou. No, neskúste to! Sladká Amerika!
Odvšadiaľ počuť, že zlyhal trh. Trh nezlyhal, zlyhala vláda USA, keď upravila zákony tak, že hypotéku mohol dostať každý, aj kto na ňu nemal. Zlyhali vedenia bánk, ktoré v honbe za tučným ziskom požičiavali naozaj každému. Na Slovensku existuje zákon o bankách, ktorý tieto veci nedovoľuje.

SkryťVypnúť reklamu

Garancie sú obmedzené
Stačí chýr, že krachuje známa banka. Panika. Ľudia začnú vyberať svoje úspory v obave, že o ne prídu. Banky sa stávajú nelikvidnými - nemajú peniaze na vyplatenie vkladov klientov, na požičiavanie, na nič. Začarovaná špirála sa roztočila, nikto nechce nikomu požičať, ani banky me-dzi sebou si neveria. Podstatne klesne predaj nehnuteľností, lebo nie sú úvery. To isté čaká autá na lízing, mikrovlnky, televízory, dovolenky na splátky atď. Developeri krachujú, automobilky, dokonca aj banky znižujú stavy zamestnancov...
Momentálne náš štát garantuje 90 % našich úspor na bežných účtoch v banke, maximálne však 20 000 eur. Niežeby nás chceli viac chrániť. Boja sa, že dostatneme strach a začneme sa hrnúť do bánk vyberať naše úspory. To by bankám veľmi skomplikovalo život a ovplyvnilo ekonomickú kondíciu štátu.

SkryťVypnúť reklamu

Na mene zarobia menej
Ako ovplyvní kríza Slovensko a Oravu? V USA je ako stavebný materiál veľmi obľúbené drevo. Veľké množstvo dreva putovalo do USA z Európy. Stavebný útlm v USA zrazil dopyt po dreve v Európe, a tým aj jeho cenu.
Na Orave je množstvo firiem napojených na slovenský automobilový priemysel, ktorý kôli menšiemu odbytu na trhoch v USA a západnej Európe pociťuje krízu ako prvý. Tiež je tu množstvo strojárenských firiem, ktoré svoju produkciu umiestňujú smerom na západ a sú sčasti závislé na kúpyschopnosti západných ekonomík. Exportéri sa len ťažko vyrovnávali s nedávnym výrazným posilnením koruny, a už ich čaká ďalšia skúška. Pre Oravu to tiež môže znamenať prepúšťanie, nie síce dramatické, ale postupné. Môže to znamenať dokonca pokles miezd. To isté čaká firmy, v ktorých pracujú Oravci v zahraničí, hlavne na menej kvalifikovaných miestach. Už posilnením našej meny sa ich zahraničné zárobky po prepočítaní na koruny „scvrkli“ a nie sú tým, čím bývali.

Je to o zárukách
Dôležitým faktorom, na ktorý nehodno zabúdať, je dôvera. Tá je na medzibankovom trhu narušená, aj keď slovenský je zatiaľ v poriadku a je dosť pravdepodobné, že relatívne v poriadku aj ostane. Banky si však dávajú väčší pozor a podnikatelia budú úvery získavať čoraz ťažšie. Developeri to budú mať najťažšie. A bežný občan? Ten tiež bude mať sťaženú cestu k úveru, bude musieť banku dlhšie a lepšie presviedčať o tom, že pôžičku je schopný splácať. Získanie hypotéky si bude vyžadovať ručenie kvalitnou nehnuteľnosťou, nehnuteľnosť bude musieť mať vysokú hodnotu vo vzťahu k požičiavanej sume.

Námestovo si ceny drží
Predaj nehnuteľností na Orave vykazuje za posledné mesiace pokles. Tento trend sa dá sledovať hlavne pri starých bytoch. Ceny klesli už o desiatky tisíc korún.
Námestovo si svoje ceny drží. Je to spôsobené veľkým dopytom, ktorý tu ešte nebol ani zďaleka uspokojený. Dolný Kubín a Tvrdošín sú o krok vpredu, byty dosiahli maximá pred siedmimi mesiacmi. Odvtedy pomaly klesajú. Po nafúknutom „raketovom“ raste cien starých bytov to bola logická reakcia. Poklesu cien výrazne napomohla výstavba cca 50 nových bytov v Dolnom Kubíne, aj budovanie desiatok nových bytov v Nižnej. Rozdiel medzi cenami nových a starých bytov bol veľmi malý, v niekotrých prípadoch dokonca staré byty boli drahšie ako nové.

Nižšia rivalita, nižšie ceny
Dôsledkom finančnej krízy a nákupnej „nálady“ Slovákov je záujemcov o nehnuteľnosti menej. Postupom krízy ich bude ešte menej. To spôsobuje zníženie rivality medzi kupujúcimi, menej kupujúcich má na výber viac nehnuteľností. Predávajúci sa musia „zapáčiť“, najčastejšie nižšou cenou. Čím nižšia cena, tým rýchlejší predaj.
Podľa posledných správ z realitného trhu niektorí z najväčších európskych developerov ohlásili rozhodnutie svoje projekty na Slovensku predať alebo pozastaviť. O to viac prekvapuje rozhodnutie lokálnych developerov stavať v tomto čase relatívne veľké množstvo bytov práve na Orave. Len v Dolnom Kubíne potvrdili lokálni developeri v najbližej dobe výstavbu viac ako 150 nových bytov. Keď vezmeme do úvahy ich skromné skúsenosti s podobnými projektmi, na oravské pomery premrštenú cenu - niekedy viac ako 35 000 Sk/za m2 - krízu na finančných trhoch a s tým spojený pokles kúpyschopnosti obyvateľstva, začínajúcich prejavovať práve v čase ohlásenia výstavby, javí sa ich počínanie ako veľmi odvážne.

Keby sa dali preniesť!
Je jasné, že všetky oravské projekty nemajú šancu uspieť. Možno uspeje jeden, ale čo ostatné? Kto to odnesie? Banka asi nie, tá buď peniaze do projektu nedá, alebo z neho včas vycúva. Obavy sú pre bankárov v týchto časoch príznačné. Developer je podnikateľ, má aké-také skúsenosti ako z problému von. Otvorená ostáva otázka, aký prieskum miestneho trhu a situácie developeri urobili, ak ho vôbec urobli. Všeobecne sa v takýchto časoch odporúča kupovať dokončené byty alebo byty v hrubej stavbe, platiť 20 % zálohy v štádiu, keď existujú len základy stavby, je veľké riziko.
V Dolnom Kubíne teda môžeme byť svedkami zaujímavej situácie: ceny starých bytov môžu ďalej klesať, nové naopak, môžu rásť. Nie je však vylúčené, že sa dočkáme krachu niektorého z projektov a klienotv, ktorí prídu o zaplatené zálohy. Alebo zvíťazí zdravý rozum a štart projektov sa posunie o rok, dva?
Byty v Námestove sú iná káva, je tam stále vysoký dobpyt, nízka nezamestnanosť, fungujúce firmy a naozaj žalostná ponuka bytov. Keby sa dal jeden z dolnokubínskych projektov „preniesť“ do Námestova, bolo by to najšťastnejšie riešenie pre obe časti regiónu.

Trpezlivosť ruže prináša
Okrem bytov sú oravské nehnuteľnosti vcelku stabilné a predpoklad pre celú Oravu je veľmi podobný. Rodinné domy si svoju cenu držia viac-menej všade na Orave. Pokles ich cien sa neočakáva, skôr pomalý rast, ročne o niečo prevyšujúci infláciu.
Rast cien však badať alebo ho môžeme čakať hlavne pri pozemkoch, na ktorých sa dá stavať. Pozemok bol aj v minulosti najvýhodnejšou investíciou, teraz to platí dvojnásobne. Spôsobili to aj ceny bytov, ktoré sa veľmi priblížili cene malých rodinných domov. A voľba Oravcov medzi bytom a rodinným domom je jednoznačná.
Jedna rada investovania-chtivým záujemcom: počkajte, kým ceny nehnutenľostí dosiahnu dno, potom dobre nakúpte, a čakajte. Investícia sa vám dobre zúročí.

Najčítanejšie na My Orava

Inzercia - Tlačové správy

 1. Ako skĺbiť remeslo a moderné technológie? Inšpirujte sa Bajkery
 2. Eurohub Rokycany posilňuje a zrýchľuje spojenie s Nemeckom
 3. Bude rok 2023 naozaj náročný na osobné financie?
 4. Šetriť energiu sa oplatí. Špecialisti poradili, ako na to
 5. Klinčeky Zanzibaru zarobili viac, než neslávny obchod s otrokmi
 6. Trvalá udržateľnosť v obchode – prečo by vás mala zaujímať?
 7. 10 eur za 10 rokov. Mimoriadna ponuka od mimoriadneho časopisu
 8. SCANDI 2023: prehliadka súčasného severského filmu
 1. Kupujete balenú vodu? Vypočítajte si, koľko za ňu ročne miniete!
 2. Táto váha berie vaše chudnutie vážne: Kalórie počíta za vás!
 3. Šetriť energiu sa oplatí. Špecialisti poradili, ako na to
 4. Svalovice sa netreba obávať
 5. Students today, innovators tomorrow, learners forever
 6. Study program MANAGEMENT in English language
 7. Klinčeky Zanzibaru zarobili viac, než neslávny obchod s otrokmi
 8. Bude rok 2023 naozaj náročný na osobné financie?
 1. Klinčeky Zanzibaru zarobili viac, než neslávny obchod s otrokmi 11 195
 2. 10 eur za 10 rokov. Mimoriadna ponuka od mimoriadneho časopisu 6 538
 3. Trvalá udržateľnosť v obchode – prečo by vás mala zaujímať? 2 005
 4. Stockerka štartuje predaj bytov s cenami, ktoré prekvapia 1 744
 5. Benátky a Verona: zažite pôsobivé kúsky mozaiky severu Talianska 1 592
 6. Košičanom budeme dodávať teplo za tretinové ceny aj tento rok 1 584
 7. Zdravie bez liekov. Lekár namiesto nich predpisuje studenú vodu 1 317
 8. Radi čítate a ešte radšej tvoríte? Toto je 40 dôvodov pre Vás 919

Blogy SME

 1. Ján Šeďo: "Ja nechcem byť ako moji rodičia", vypadlo z rómskeho chlapca.
 2. Alexander Hričko: Odevy Uhorska v období raného novoveku
 3. Jozef Stasík: EU v mobile
 4. Štefan Vidlár: Moje vyznanie viery
 5. Anna Miľanová: Zátišie s košeľou... 2007
 6. Ľubomír Belák: Demokracia 2023
 7. Eva Gallova: Ako od nás odvážali mladé Židovky
 8. Katarína Chudá: Floriografia: tajné symboly a odkazy v maľbách
 1. Rastislav Puchala: Vraj je to sfetovaný trpaslík 28 414
 2. Peter Remeselník: Narazil autom do ľudí, zranil chodkyňu a ušiel ! 15 664
 3. Martin Plesch: Pán primátor, načo vlastne máme Mestskú políciu v Bratislave? 8 258
 4. Monika Nagyova: Plesy nie sú pre singles 5 952
 5. Ivan Beňovič: Ruský rubeľ sa svetovou menou nestane 4 563
 6. Věra Tepličková: Výlet v Bratislave (z denníka žiaka 3. ročníka ZŠ z Piešťan) 3 867
 7. Ján Šeďo: Sliepky na Ukrajine sú iné ako naše ? 3 825
 8. Tereza Kazdová: Fico má rád pekné ženy, Babiš je na blondíny. Verejný diskurz volá po feministoch 3 735
 1. Monika Nagyova: Plesy nie sú pre singles
 2. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 55. - Antarktída - Ako sa vydali Vivian Fuchs a Edmund Hillary naprieč Antarktídou (1955-1958)
 3. Jiří Ščobák: Je nový II. pilier dlhodobo udržateľný? Ktoré zmeny sú pozitívne a ktoré negatívne?
 4. Monika Nagyova: Úprimné pozdravy z Bratislavy: Potuluje sa tu starý blázon
 5. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 54. - Antarktída - Posledné tri Byrdove expedície (1939 - 1956)
 6. Jiří Ščobák: Tipovanie je cesta do pekla. Aj keď to robíte so štátnou firmou
 7. Jiří Ščobák: Avatar 2: Začátek nového příběhu
 8. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 53. - Antarktída - Druhá Byrdova antarktická expedícia (1933 - 1935)
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Orava - aktuálne správy

Mladík odbočuje do dvora rodinného domu.

Dôkazom je video polície.


2 h
Dom kultúry v Trstenej prejde v tomto roku rekonštrukciou za skoro 200-tisíc eur.

Najviac peňazí zhltnú cesty a školy.


7 h
Kolo skupiny A uzavrel zápas medzi Pucovom a Oravským Podzámkom. Priniesol až deväť gólov.

Súboj o štvrté postupové miesto do play off bude ešte zaujímavé.


9 h
Tvrdošín (v žltom) nastúpil proti Námestovu vo veľmi oklieštenej zostave. Novou tvárou bol aj Matúš Lajčin.

Na umelej tráve v Námestove sa v sobotu odohrali dva prípravné duely. Z oboch prinášame fotogalériu.


29. jan

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Blogy SME

 1. Ján Šeďo: "Ja nechcem byť ako moji rodičia", vypadlo z rómskeho chlapca.
 2. Alexander Hričko: Odevy Uhorska v období raného novoveku
 3. Jozef Stasík: EU v mobile
 4. Štefan Vidlár: Moje vyznanie viery
 5. Anna Miľanová: Zátišie s košeľou... 2007
 6. Ľubomír Belák: Demokracia 2023
 7. Eva Gallova: Ako od nás odvážali mladé Židovky
 8. Katarína Chudá: Floriografia: tajné symboly a odkazy v maľbách
 1. Rastislav Puchala: Vraj je to sfetovaný trpaslík 28 414
 2. Peter Remeselník: Narazil autom do ľudí, zranil chodkyňu a ušiel ! 15 664
 3. Martin Plesch: Pán primátor, načo vlastne máme Mestskú políciu v Bratislave? 8 258
 4. Monika Nagyova: Plesy nie sú pre singles 5 952
 5. Ivan Beňovič: Ruský rubeľ sa svetovou menou nestane 4 563
 6. Věra Tepličková: Výlet v Bratislave (z denníka žiaka 3. ročníka ZŠ z Piešťan) 3 867
 7. Ján Šeďo: Sliepky na Ukrajine sú iné ako naše ? 3 825
 8. Tereza Kazdová: Fico má rád pekné ženy, Babiš je na blondíny. Verejný diskurz volá po feministoch 3 735
 1. Monika Nagyova: Plesy nie sú pre singles
 2. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 55. - Antarktída - Ako sa vydali Vivian Fuchs a Edmund Hillary naprieč Antarktídou (1955-1958)
 3. Jiří Ščobák: Je nový II. pilier dlhodobo udržateľný? Ktoré zmeny sú pozitívne a ktoré negatívne?
 4. Monika Nagyova: Úprimné pozdravy z Bratislavy: Potuluje sa tu starý blázon
 5. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 54. - Antarktída - Posledné tri Byrdove expedície (1939 - 1956)
 6. Jiří Ščobák: Tipovanie je cesta do pekla. Aj keď to robíte so štátnou firmou
 7. Jiří Ščobák: Avatar 2: Začátek nového příběhu
 8. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 53. - Antarktída - Druhá Byrdova antarktická expedícia (1933 - 1935)

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu