Pri zvyšovaní cien za teplo Ministerstvo hospodárstva SR nesúhlasilo s navýšením ceny tepla u niektorých dodávateľov, medzi nimi aj u oravských - presne kopírujúcich stúpajúcu cenu plynu. Úrad pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO) však napokon navrhovanú cenu „odklepol“.
My sme zisťovali, prečo dalo ministerstvo k augustovému rozhodnutiu ÚRSO o novej cene pre Komterm, a. s., Bratislava (zásobuje teplom Nižnú a Tvrdošín) zamietavé stanovisko.
Dárius Bošjak z Oddelenia pre styk s verejnosťou na MH SR nás informoval o tom, čo bolo uvedené aj v samotnom rozhodnutí: „Návrh na určenie ceny možno z hľadiska formálneho považovať za úplný a spĺňa atribúty vymedzené platným Výnosom ÚRSO, ktorým sa ustanovuje rozsah a štruktúra oprávnených nákladov, spôsob určenia výšky primeraného zisku a podklady na návrh ceny za výrobu, distribúciu a dodávku tepla. Ministerstvo však považuje takýto nárast ceny tepla pre konečného spotrebiteľa za neprimeraný a ekonomicky za neúnosný. Preto dalo zamietavé stanovisko.“
Podľa vyjadrenia D. Bošjaka ministerstvo odporučilo, aby dodávatelia tepla hľadali pri vlastných prevádzkových nákladoch aj iný spôsob ich krytia.
„Pri zvýšení palivových nákladov by mali dodávatelia tepla hľadať rezervy vo vlastných prevádzkových nákladoch tak, aby zvýšenie ceny tepla bolo na prijateľnej úrovni, teda aby sa zvýšenie ceny minimalizovalo,“ zdôvodnil zamietavé stanovisko ministerstva D. Bošjak.
Cena tepla sa aj napriek tomu zvýšila, pretože ministerstvo len posudzuje zvýšenie cien a dôvody tohto zvyšovania. Rozhodujúce právomoci nemá.
Za úvahu potom stojí: za koho „kope“ URSO ako štátny orgán, keď nezohľadňuje to, čo zohľadňuje ministerstvo? Odpoveď sa ponúka sama. A reči sa ďalej len hovoria, ale chlieb sa je. Ak po tejto zime ešte naň budeme mať...